27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Musíte si často odbehnúť?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Časté močenie je obmedzujúce. Ak sa k častému močeniu cez deň pridá vstávanie v noci a neskôr bolesť pri močení, je vhodné vyhľadať pomoc lekára. Vplyvom hormonálnych zmien a zápalov sa prostata zväčšuje, začína stláčať močovú rúru, čím dochádza k vzniku rôznych komplikácií. Rizikovou skupinou sú muži po päťdesiatke, ale problémy s prostatou postihujú aj mladšie ročníky.

Časté močenie je obmedzujúce a spoločensky nepríjemné. Problém sa môže skomplikovať bolesťou pri močení. Ochorenie môže časom prerásť až do rakoviny prostaty, či stavu odkázanosti na plienky.

Prostata

Prostata je malá žľaza, ktorá leží pod močovým mechúrom a obopína močovú rúru. Vplyvom hormonálnych zmien, zápalom a ďalšími faktormi sa prostata zväčšuje, stláča močovú rúru a vznikajú komplikácie – časté nutkanie na močenie, oneskorený začiatok močenia či prerušovaný prúd moču sú len základné z nich. Pacient pociťuje taktiež pálenie a bolesť.

Rizikovou skupinou sú muži po 50. roku života, ale zväčšená prostata postihuje často aj mladšie ročníky, hlavne ak bol výskyt ochorenia zaznamenaný u priameho príbuzného.

Aj tu platí, že prevencia a včasné vyšetrenie je to najdôležitejšie!

U mužov po štyridsiatom roku života sa odporúča absolvovať kontrolné vyšetrenie. To pozostáva z detailného opisu ťažkostí, krvných testov, vyšetrenia cez konečník a ultrazvuku.

Ak máte strach z vyšetrenia u lekára, v lekárňach sa dá kúpiť aj test, ktorý si viete urobiť v pohodlí domova. Tieto testy však neposkytujú rovnakú výpovednú hodnotu ako vyšetrenie lekárom, preto pri pozitívnom výsledku sa odporúča jednoznačne jeho návšteva.

Dá sa to aj bez liekov?

Zväčšená prostata nemusí byť vždy dôvodom na začatie liečby. S vašim lekárom sa môžete dohodnúť na pravidelnom sledovaní zdravotného stavu. Pomôcť vám môžu aj výťažky z bylín, ktoré pomáhajú udržať prostatu zdravú a v dobrej kondícii.

Medzi tieto bylinky patria:

  • Pŕhľava dvojdomá má široké využitie. Používa sa pre jej močopudný účinok, pričom zachováva normálnu funkciu močového ústrojenstva.
  • Vŕbovka málokvetá pomáha organizmu zbaviť sa škodlivých látok, priaznivo vplýva na ochorenia prostaty, obličiek a močového mechúra.
  • Serenoa plazivá je palmovitá rastlina. Využíva sa extrakt z jej plodov. Upravuje fungovanie endokrinného systému, pomáha pri problémoch s prostatou, ale aj pri vypadávaní vlasov. Jej užívanie je bezpečné. Odporúčaná denná dávka je 320 mg. Užíva sa po jedle, vhodné je zapiť ju dostatočným množstvom tekutiny. Účinok možno pozorovať minimálne po 3 mesiacoch liečby.

Na trhu existuje veľa prípravkov od rôznych výrobcov, je potrebné si len správne vybrať. S výberom vhodného prípravku sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.

Takže, páni, nemusíte byť v strese. Aj tento problém sa dá vyriešiť, stačí urobiť prvý krok. Potom sa môžete tešiť na veľa chvíľ strávených s priateľmi a rodinou, pri ktorých nebudete musieť neustále myslieť na problémy s častým močením.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolestičasté močeniečasté nutkanie na močeniemočová rúraprostatarakovina prostaty