17.08.2021 • 8 minút na prečítanie

Trpí vaše bábätko častým zvracaním? Neuspokojte sa s tým, že je to reflux. Môže byť za tým niečo oveľa vážnejšie.

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zúženie vrátnika je stav, ktorý postihuje gastrointestinálny trakt novorodencov. Prejavuje sa častým silným zvracaním, ktoré môže viesť k ďalším problémom ako je napríklad dehydratácia. Najčastejšie sa objaví v prvých 2 až 8 týždňoch života, avšak môže potrápiť aj detičky vo veku 6 mesiacov. Zúžený vrátnik sa vyskytuje u jedného z 500 detí a vyžaduje si okamžitú lekársku pomoc.

Po prečítaní tohto článku budete vedieť:

  • čo je pylorostenóza,
  • čo sa deje v tráviacom trakte u detí so zúženým vrátnikom,
  • ako sa okrem vracania prejavuje zúžený vrátnik,
  • ako sa dá odlíšiť od ochorení s podobnými príznakmi,
  • čo prispieva k zúženiu vrátnika,
  • kedy je potrebné navštíviť lekára,
  • ako prebieha diagnostika,
  • ako prebieha operácia zúženého vrátnika,
  • čo môžete po zákroku očakávať,
  • či sa môže pylorostenóza objaviť aj u dospelých.

Čo je pylorostenóza?

Pylorostenóza označuje zúženie pyloru, alebo vrátnika,  čo je sval v žalúdku. Tento sval pôsobí ako zvierač a reguluje prechod potravy zo žalúdka do dvanástnika tenkého čreva. Úplný názov tohto ochorenia je hypertrofická pylorická stenóza (HPS), pričom hypertrofia znamená zhrubnutie svaloviny. Čím viac je svalovina zhrubnutá, tým menší je otvor cez ktorý môže potrava prejsť.

Čo sa deje v tráviacom trakte u detí so zúženým vrátnikom?

Keď dieťa prijme potravu, jedlo mu putuje cez pažerák do žalúdka. Žalúdok funguje ako taký  rezervoár, ktorý cez vrátnik pomaly uvoľňuje potravu ďalej do tenkého čreva. Pylorus sa prirodzene sťahuje, zatvára, keď je potrebné jedlo a tekutinu stráviť v žalúdku. Potom sa uvoľní, otvorí, a nechá jedlo a tekutinu prejsť do tenkého čreva. Ak je pylorický sval príliš hrubý, priechod do čreva je veľmi úzky a potrava cezeň nevie prejsť. A keďže nejakou stranou ísť von musí, a táto je príliš úzka, vracia sa cez pažerák späť, čo znamená, že dieťatko zvracia.

Príznaky, ktoré môžu naznačovať zúžený vrátnik u dieťatka

Ak má váš novorodenec zúžený vrátnik, príznaky sa u neho môžu objaviť medzi 2. až 8. týždňom. Medzi symptómy, ktoré si treba všímať patrí:

  • Vracanie

Hneď prvým príznakom býva zvracanie. Spočiatku môže byť mierne,  avšak postupom času prerastie do tzv. projektilného vracania. Je to druh silného vracania, pri ktorom je obsah žalúdka vylučovaný z úst oblúkom na väčšiu vzdialenosť. K vracaniu obvykle dochádza krátko po kŕmení, aj keď v niektorých prípadoch k nemu môže dôjsť aj o niekoľko hodín neskôr.

  • Pretrvávajúci hlad

Dieťa s pylorickou stenózou býva čoskoro po vracaní opäť hladné čo môže spôsobiť, že je kvôli tomu nervózne a plače.

  • Žalúdočné kŕče, alebo kontrakcie

Po kŕmení si môžete všimnúť „vlnovité“  kontrakcie, zľava doprava, ktoré pred vracaním sťahujú žalúdok dieťatka. Je to spôsobené tým, že svaly žalúdka sa pokúšajú vytlačiť potravu cez zúžený zvierač.

  • Zápcha

Keďže sa kvôli úzkemu zvieraču do čriev dostáva málo alebo žiadne jedlo, detičky majú menej stolice.

  • Chudnutie

Keďže u detí neprechádza potrava do tenkého čreva, nevstrebá sa im z potravy dostatok živín čo môže spôsobiť problémy s priberaním až stratu na váhe.

  • Dehydratácia

Zúžený zvierač blokuje prechod nielen potravy ale aj tekutín, čo môžu spôsobiť u dieťatka dehydratáciu. Dehydrované dieťa menej ciká, plače bez sĺz, je unavené a má suché ústa.

Dieťa a zvracanie
Autor: kunmom/Shutterstock.com

Znamená zvracanie u dieťatka automaticky zúžený vrátnik?

Časté zvracanie nemusí vždy znamenať pylorostenózu, nakoľko podobné príznaky môžu sprevádzať aj iné stavy ako napríklad:

  • Gastroezofageálny reflux (GER)

Zvyčajne začína pred 8. týždňom života a zahŕňa veľa vypľúvania (refluxu) po kŕmení, ktoré môže vyzerať ako zvracanie. Väčšina detí s GER však nemá projektilné vracanie a aj keď môžu mať problémy s priberaním, zvyčajne majú stolicu normálnu, netrpia zápchou.

  • Alergia na mliečnu bielkovinu

Alergia na mliečnu bielkovinu môže tiež spôsobiť zvracanie u detí , no opäť to nie je silné, projektilné zvracanie a prítomné môžu byť aj hnačky.

  • Gastroenteritída

Zápal v tráviacom trakte spôsobený vírusovou alebo bakteriálnou infekciou môže tiež vyvolať zvracanie a dehydratáciu. Ale deti s gastroenteritídou majú zvyčajne tiež hnačku s riedkou, vodnatou alebo niekedy krvavou stolicou. Pri zúženom vrátniku sa hnačka zvyčajne nepozoruje.

Čo zúženie vrátnika spôsobuje?

Príčiny pylorickej stenózy nie sú známe, ale významnú úlohu môžu hrať genetické a environmentálne faktory. Pylorická stenóza zvyčajne nie je prítomná pri narodení a pravdepodobne sa vyvinie až neskôr .

Ktoré deti majú vyššie riziko vzniku pylorostenózy?

Pylorická stenóza nie je bežná. Niektoré deti môžu byť náchylnejšie na vznik pylorostenózy ako ostatné. Medzi faktory, ktoré predisponujú dieťa k tomuto stavu patrí:  

  • Pohlavie

Zúženie vrátnika sa vyskytuje 5 -krát častejšie u chlapcov. Je to z toho dôvodu, že hormón testosterón indukuje svalovú hypertrofiu (zhrubnutie), pričom u chlapcov sú hladiny tohto hormónu niekoľkonásobne vyššie ako u dievčat.

  • Rodinná anamnéza

Zhruba 15 percent detí s týmto ochorením má pozitívnu rodinnú anamnézu. To znamená, že niekto v rodine to pred ním mal tiež. Dieťatko narodené žene, ktorá mala pylorostenózu, má trikrát väčšiu pravdepodobnosť, že ju bude mať tiež.

  • Rasa

Pylorostenóza častejšie postihuje belochov.  Menej častá je to u Afroameričanov a Aziatov.

  • Fajčenie počas tehotenstva

Fajčenie počas tehotenstva takmer zdvojnásobuje šancu na narodenie dieťatka s pylorickou stenózou.

  • Kŕmenie z fľaše

Štúdia z roku 2012 ukázala, že deti, ktoré boli kŕmené z fľaše mali asi štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku tohto stavu ako tí, ktorí boli dojčení. Odborníci v tejto štúdii nedokázali presne určiť, či je vyššie riziko spôsobené samotným mechanizmom kŕmenia, alebo či k zvýšenému riziku prispelo aj materské mlieko verzus umelá výživa počas kŕmenia.

  • Antibiotiká

Deti, ktoré dostali v prvých týždňoch života určité antibiotiká, napríklad erytromycín na liečbu čierneho kašľa, majú zvýšené riziko vzniku pylorickej stenózy.

Kedy je potrebné navštíviť lekára?

Ak u vášho dieťatka spozorujete niektorý s nasledovných príznakov ihneď sa obráťte na pediatra.

  • Silné, projektilné zvracanie po kŕmení,
  • únava, podráždenosť,
  • menej časté močenie, zápcha,
  • strata váhy, alebo ťažkosti s priberaním.

Ako prebieha diagnostika?

Diagnostika začína fyzikálnym vyšetrením brucha. Lekár skontroluje, či v brušku nahmatá hrčku v tvare olivy, ktorá je pevná a pohyblivá. Táto hrčka predstavuje zhrubnutú svalovinu zvierača. Na potvrdenie diagnózy môže vykonať ďalšie vyšetrenia ako ultrazvuk, alebo röntgen.

Na ultrazvuku sa dá vidieť či je svalovina pyloru hrubšia ako obvykle. Niekedy sa však na ultrazvuku nemusia ukázať žiadne abnormality. Vtedy môže lekár vykonať röntgenové vyšetrenie. Pri röntgenovom vyšetrení vypije dieťatko kontrastnú látku, ktorá pekne ukáže, či tekutina prechádza zo žalúdka do čreva alebo nie.

Lekár môže tiež nariadiť krvné testy na kontrolu hladín elektrolytov (minerálov, ktoré pomáhajú udržiavať rovnováhu tekutín a správne fungovanie životne dôležitých orgánov). Nerovnováha elektrolytov sa často vyskytuje v dôsledku pokročilého vracania žalúdočnej kyseliny a dehydratácie a je potrebné ju napraviť.

Ako prebieha liečba zúženého vrátnika?

V prvom rade vášmu dieťatku doplnia potrebné tekutiny a živiny intravenózne, do žily, aby sa predišlo tomu, že ich opätovne vyvracia. Na liečbu pylorickej stenózy sa vykonáva chirurgický zákrok nazývaný pyloromyotómia, ktorý sa vykonáva laparoskopicky v celkovej anestéze. Cieľom operácie je roztvoriť zväčšený sval, ktorý blokuje vývod žalúdka. Minimálne invazívna chirurgia umožňuje dieťaťu uzdraviť sa rýchlejšie a s menšou bolesťou.

  1. Chirurg urobí malý rez v pupku dieťaťa, nafúkne brušnú dutinu vzduchom a potom vloží dnu malú kameru, aby videl dovnútra brucha.
  2. V hornej brušnej stene aj vpravo aj vľavo urobí dva malé rezy, cez ktoré vloží ďalšie potrebné nástroje.
  3. Ďalej chirurg prereže zhrubnutú časť zvierača, aby sa vnútorná výstelka pylorického kanála mohla uvoľniť  a aby sa otvoril vývod zo žalúdka.
  4. Ako náhle je to hotové, žalúdok sa vyprázdni do tenkého čreva a tráviaca funkcia sa vráti do normálu.
  5. Nakoniec chirurg uzavrie rezy.

Ako dlho trvá operácia?

Zákrok zvyčajne trvá menej ako hodinu.

Čo môžete po zákroku očakávať?

Vaše dieťatko bude pravdepodobne musieť zostať v nemocnici jeden až dva dni po operácii na pozorovanie. Jesť môže už niekoľko hodín po zákroku ale iba malé množstvá mlieka, ktoré sa budú postupom času zvyšovať.  Ak dojčíte, prvé kŕmenia po operácii je najlepšie vykonať z fľaše aby ste vedeli odmerať presné množstvo dávky. Väčšina detí nemá po úspešnej operácii stenózy pyloru dlhodobé problémy. Jedia dobre, rastú a darí sa im.

Čo ak dieťatko zvracia aj po operácii?

Deti môžu zvracať aj po operácii zúženého zvierača, to však neznaná, že operácia neprebehla úspešne. Zvracanie môže byť spôsobené:

  • anestéziou,
  • neadekvátnym odgrgnutím po kŕmení,
  • príliš veľa mlieka požitého príliš rýchlo.

Dá sa pylorostenóze predchádzať?

Žiadna prevencia proti pylorostenóze neexistuje. Ak viete, že sa tento stav už vo vašej rodine vyskytol oznámte to svojmu pediatrovi, ktorý môže častejšie kontrolovať prípadné príznaky. Včasná diagnostika pomôže predchádzať problémom, akými sú podvýživa a dehydratácia.

Dieťa na návšteve u lekára
Autor: Monkey Business Images/Shutterstock.com

Môže sa pylorostenóza vyvinúť aj u dospelých alebo sa vyskytuje iba u detí?

Áno, zúženie vrátnika sa môže objaviť aj u dospelých aj keď len veľmi zriedkavo.  Vyprovokovať ho môže žalúdočný, alebo dvanástnikový vred, nádor, alebo zrasty tkanív po operácii v brušnej dutine. Môže byť však aj idiopatické, čo znamená, že sa nenašla žiadna základná príčina. Idiopatická forma je oveľa menej bežná a častejšie sa vyskytuje u mužov v strednom veku.

U dospelých sa pylorostenóza prejavuje projektilným zvracaním polo natráveného jedla, bolesťami v hornej časti brucha, rýchlym zasýtením počas jedenia, nevoľnosťami, stratou chuti do jedla a chudnutím. V závislosti od stupňa zhrubnutia svaloviny zvierača môže byť korekčný chirurgický zákrok u dospelého človeka rozsiahlejší než chirurgický zákrok u dieťaťa.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

Everything You Should Know About Pyloric Stenosis

Pyloric stenosis

Hypertrophic Pyloric Stenosis

Testosterone Levels in Umbilical-Cord Blood and Risk of Pyloric Stenosis

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
detské a dorastové lekárstvokrv v stolicipažerákpotravinová intoleranciareflux u dojčiatťažkosti s dýchanímvracaniežalúdok