18.05.2023 • 6 minút na prečítanie

Ako sa zbaviť celulitídy? Poradíme vám.

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Pomarančová koža trápi nejednu ženu. Krémy obyčajne stav zmiernia, odstrániť sa dá len lekárskym zákrokom.                              

Ak máte nerovnú, hrudkovitú kožu na bokoch, stehnách alebo zadku, pravdepodobne máte celulitídu. Dochádza k nej, keď sa koža prekrývajúca určité oblasti tuku sťahuje nadol do hlbších tkanív pomocou pásikov spojivového tkaniva. Vznikne tak nerovný povrch. A problém je na svete.

Celulitída sa bežne vyskytuje na:

  • bokoch
  • stehnách
  • bruchu
  • zadku

Postihuje viac ženy ako mužov kvôli rozdielnemu rozloženiu tuku, svalov a spojivového tkaniva. Predpokladá sa, že v rôznej miere ovplyvňuje 80 až 90 percent žien. Netreba sa však báť, celulitída nie je škodlivá. Je to skôr estetický problém.

4 stupne celulitídy

Celulitída môže byť viditeľná vždy alebo len vtedy, keď si pritlačíte kožu.

Stupeň 0: Na vašom tele nie je žiadna celulitída viditeľná voľným okom.

Stupeň 1: Vaša pokožka je hladká, keď sa postavíte, ale keď si sadnete, objavia sa mierne jamky.

Stupeň 2: Vaša pokožka má mierne jamky, keď stojíte aj keď si sadnete.

Stupeň 3: Vaša pokožka má hlboké jamky, keď stojíte, chodíte alebo si sadnete.

Aký je rozdiel medzi celulitídou a lipedémom?

Lipedém je zdravotný stav, ktorý spôsobuje hromadenie nadbytočného tuku v dolnej časti tela. Najčastejšie postihuje zadok, stehná a lýtka, no niekedy sú postihnuté aj horné časti ramien.

Lipedém spôsobuje, že vaša pokožka sa stáva citlivou. Môže bolieť, opuchnúť, pociťovať chlad alebo sa vám môžu ľahko vytvárať modriny. Štruktúra vašej pokožky sa tiež často mení – môže to vyzerať ako tvaroh, ovsená kaša alebo pomarančová kôra. Keď sa lipedém zhoršuje, môže to ovplyvniť vašu schopnosť chodiť.

Naopak, celulitída je kozmetický stav. Tiež najčastejšie postihuje zadok a stehná a vyzerá podobne ako tvaroh, ovsené vločky či pomarančová kôra. Celulitída môže vyzerať neesteticky, ale na rozdiel od lipedému nie je bolestivá.

Autor: Rozhnovskaya Tanya/Shutterstock.com

Čo spôsobuje celulitídu?

Celulitída je spôsobená ukladaním tuku pod kožou. Niektoré ženy sú na to náchylnejšie ako iné, no rozhodne môže potrápiť ľudí všetkých typov postavy a hmotnosti. Množstvo a viditeľnosť celulitídy závisí od vašich génov, percenta telesného tuku a veku. Hrúbka pokožky tiež ovplyvňuje vzhľad celulitídy.

Rozloženie tuku u žien je viditeľnejšie ako u mužov. Kolagénové vlákna medzi kožou a svalom oddeľujú základný tuk do viacerých vreciek. Celulitída môže byť s pribúdajúcim vekom viditeľnejšia a vaša pokožka sa stáva tenšou a stráca pružnosť. Tým sa odhalia zvlnené spojivové tkanivá pod nimi.

Na vznik celulitídy má vplyv:

  • hormóny
  • zlá strava
  • nezdravý životný štýl
  • nahromadené toxíny
  • genetika
  • priberanie
  • nečinnosť
  • tehotenstvo

Funguje lokálna liečba celulitídy?

Miestne ošetrenia krémom či gélom môžu pomôcť znížiť viditeľnosť celulitídy, ale účinky nebývajú dlhodobé. Na udržanie výsledkov budete musieť produkt aplikovať denne. O krémoch sa hovorí, že napínajú pokožku, vďaka čomu je hladšia a pevnejšia. Dodávajú tiež vlhkosť, čo môže znížiť výskyt celulitídy. Krémy však problém neodstránia, namiesto toho dočasne redukujú jej vzhľad. Tukové bunky stále existujú pod kožou.

Bežnou zložkou topických krémov proti celulitíde je kofeín. Kofeín zvyšuje prietok krvi do oblasti a pôsobí ako diuretikum. To môže zmeniť obsah vody v tuku, čo môže opticky znížiť výskyt celulitídy.

Produkty obsahujúce 0,3 percenta retinolu môžu takisto znížiť výskyt celulitídy zhrubnutím vonkajšej vrstvy kože. Aby ste videli výsledky, budete musieť krém používať denne po dobu šiestich mesiacov alebo dlhšie. Retinol môže spôsobiť citlivejšiu pokožku, ako je suchosť, začervenanie a olupovanie. Môže vám tiež spôsobiť citlivosť na slnko.

K dispozícii sú rôzne voľnopredajné krémy a krémy na predpis. Vždy najskôr urobte kožný test na malej ploche. Počkajte 24 hodín, aby ste zistili, či nemáte nejaké alergické reakcie.

Lekárske postupy na zníženie celulitídy

Nasledujúce lekárske zákroky môže vykonávať lekár alebo dermatológ.

Kryolipolýza

Kryolipolýza alebo CoolSculpting je neinvazívna procedúra, ktorá odstraňuje celulitídu zmrazením tukových buniek pod kožou. To spôsobí prasknutie tukových buniek a ich obsah absorbuje telo. Na rozpustenie centimetra tuku je potrebných niekoľko ošetrení. Viditeľné zníženie celulitídy môže trvať tri až štyri mesiace.

Ultrazvuk

Ultrazvuk je neinvazívny zákrok, ktorý využíva zvukové vlny na zacielenie a odstránenie tuku v oblasti brucha a stehien. Výsledky trvajú dva alebo tri mesiace. Odporúča sa kombinovať ultrazvuk s inou liečbou celulitídy.

Cellfina

Cellfina je nechirurgický zákrok. Počas procedúry sa ihlou rozbijú tvrdé pásy pod kožou, aby sa zbavili celulitídy na stehnách a zadku. Výsledky možno vidieť už za tri dni a môžu trvať až tri roky.

Terapia akustickými vlnami

Funguje tak, že rozvibruje spojivové tkanivo v oblastiach tela náchylných na celulitídu. To pomáha stimulovať a zvyšovať produkciu kolagénu, zlepšuje vzhľad, textúru a elasticitu pokožky. Na dosiahnutie výsledkov je potrebných niekoľko ošetrení.

Laserové a rádiofrekvenčné ošetrenie

Tieto liečebné terapie využívajú na liečbu celulitídy tkanivovú masáž s kombináciou rádiofrekvenčnej technológie, infračerveného svetla a energie diódového lasera. Môže sa použiť aj teplo a odsávanie. 

Cellulaze

Jeden z typov laserového ošetrenia, ktoré rozbíja tvrdé pásy pod kožou, vďaka ktorým je celulitída viditeľná. Jedným z efektov je tiež zhrubnutie pokožky. Zlepšenia sú viditeľné po sérii ošetrení a môžu trvať šesť mesiacov alebo dlhšie.

Uvoľnenie tkaniva pomocou vákua

Tento postup rozbije tvrdé pásy pod kožou pomocou zariadenia obsahujúceho malé čepele. Pásy sú prerezané, čo umožňuje tkanivu pohybovať sa nahor, aby vyplnilo jamkovú kožu. Výsledky môžu trvať až tri roky. 

Karboxyterapia

Počas tohto postupu sa aplikuje oxid uhličitý tesne pod kožu. Predpokladá sa, že to zvyšuje prietok krvi do oblasti, čo môže pomôcť znížiť výskyt celulitídy. Môžete pociťovať nepohodlie a dočasné modriny. Výsledky môžete vidieť po 7 až 10 ošetreniach.

Mikrodermabrázia

Toto ošetrenie používa oxid hlinitý alebo kryštály soli na exfoliáciu pokožky. Tieto drobné čiastočky jemne odlupujú starnúcu pokožku a stimulujú nové kožné bunky. Budete potrebovať niekoľko ošetrení.

Domáce prostriedky na zníženie celulitídy

Existuje niekoľko populárnych domácich prostriedkov používaných na liečbu celulitídy. O ich účinnosti však chýbajú vedecké dôkazy.

Cvičenie

Cvičenie vám môže pomôcť znížiť telesný tuk, vďaka čomu je celulitída menej nápadná. Vyberte si cvičebný program, ktorý kombinuje aeróbne cvičenie a silový tréning. To vám pomôže spáliť telesný tuk a spevniť a vytvarovať svaly. Telo, ktoré je svalnatejšie, bude vyzerať hladšie a pevnejšie.

Suché kefovanie

Hovorí sa, že táto technika stimuluje prietok krvi a lymfy, odstraňuje odumreté kožné bunky a podporuje rast nových buniek.

Použite prírodnú rastlinnú lufu alebo telovú kefu na jemné vyhladenie suchej pokožky po dobu až piatich minút. Môžete začať pri nohách a pohybovať sa smerom nahor. Používajte dlhé ťahy alebo krúživé pohyby. Najlepšie je to urobiť pred kúpeľom alebo sprchou.

Kávová usadenina

Použitie kávovej usadeniny ako peelingu je populárny spôsob, ako odstrániť odumreté bunky, podporiť rast nových buniek a napnúť pokožku. Kávovú usadeninu môžete použiť samostatne alebo ju zmiešať s kokosovým olejom, olivovým olejom alebo cukrom. Jemne trite postihnutú oblasť po dobu niekoľkých minút. Môžete tiež skúsiť nechať zmes na pokožke 10 minút pred opláchnutím. Kávová usadenina môže znížiť hrbolatosť, stimulovať krvný obeh a podporovať tok lymfy.

Jablčný ocot

Konzumácia jablčného octu môže pomôcť pri chudnutí. Pite jednu polievkovú lyžicu zriedeného jablčného octu trikrát denne. Alebo použite roztok z rovnakých dielov jablčného octu a vody a naneste ho na pokožku. 

Zmena životného štýlu

Vaša strava môže ovplyvniť celulitídu, preto je dôležité jesť vyváženú a zdravú stravu. Obmedzte spracované potraviny a potraviny s vysokým obsahom cukru, ktoré môžu viesť k hromadeniu toxínov a tuku v tele, a zvýšte príjem vlákniny. Vyhýbajte sa fajčeniu a pitiu alkoholu.

Dehydratácia môže spôsobiť, že celulitída bude výraznejšia, preto si dajte záležať na zvýšení príjmu vody. Prepláchne telo a odstráni toxíny. Odporúča sa, aby ženy pili aspoň deväť pohárov vody každý deň.

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

https://www.healthline.com/health/cellulite#takeaway

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17694-cellulite

Redakcia portálu Lekár.sk
Zdravý život
celulitídaestetická medicínakoža