Cervikálna spondylóza sú zmeny medzistavcových platničiek, ktoré vznikajú v dôsledku ich opotrebenia. Ide o degeneratívne ochorenie súvisiace najmä s vekom, no môže mať aj iné príčiny. Vyskytuje sa najmä u ľudí nad 60. rokov.
Cervikálna spondylóza je zvyčajne spôsobená vekom, respektíve opotrebením, vysychaním a zmrštením medzistavcových platničiek. Môže sa vyskytnúť aj v mladšom veku, najmä v dôsledku práce alebo športových aktivít, pri ktorých je nadmerne zaťažovaná krčná chrbtica (hlavne pri záklonoch hlavy). Ďalšou príčinou môžu byť predchádzajúce úrazy v oblasti krku, genetické faktory a riziko zvyšuje aj fajčenie.
Niektorí pacienti nepociťujú žiadne príznaky alebo ich pociťujú veľmi mierne. Najčastejšie sú bolesti alebo stuhnutosť krčnej chrbtice rôzneho rozsahu. Pridružiť sa môžu bolesti hlavy, najmä v jej zadnej časti. Príznaky sa môžu objaviť náhle, v iných prípadoch rozvíjať postupne a pomaly.
Medzi vážnejšie symptómy ochorenia patrí brnenie alebo tŕpnutie ramien, rúk či dolných končatín, problémy s rovnováhou, ochabnutie svalstva. Niekedy dochádza aj ku strate kontroly močového mechúra alebo čreva.
Diagnóza
Diagnózu stanoví lekár na základe vyšetrení. Zhodnotí chôdzu, reflexy, pohyblivosť krku, položí pacientovi otázky ohľadom jeho ťažkostí a podobne. Následne môže navrhnúť ďalšie vyšetrenia, ktoré spravidla zahŕňajú röntgen, CT či magnetickú rezonanciu (MRI) a pacienta nasmeruje k špecialistovi. V niektorých prípadoch sa vykonáva aj vyšetrenie elektromyografom, ktorý zachytáva elektrickú aktivitu svalov.
Liečba je v prvom rade zameraná na úľavu od bolesti či stuhnutosti a ďalších ťažkostí spojených s ochorením. Pacienti môžu užívať analgetiká. Osvedčila sa fyzioterapia – pacient sa naučí cviky na posilnenie svalstva, aby sa tak docielila úľava od bolesti.
Ak bežné lieky od bolesti nezaberajú, lekár odporučí lieky na zníženie napätia a kŕčov. Vo vážnejších prípadoch, keď iná liečba nezaberá, môže byť potrebný chirurgický zákrok. Ide napríklad o pacientov, u ktorých sa vytvorili kostné ostrohy (výrastky). Tie môžu tlačiť na miechu alebo nervové korene a spôsobovať ťažkosti, ktoré sa nedajú riešiť inak než operačne.
Doma si možno pomôcť teplými alebo studenými obkladmi, ktoré pomáhajú uľaviť od bolesti. Pri silnejšej bolesti pomôžu analgetiká alebo ďalšie lieky predpísané lekárom. Je nutné dodržiavať rady lekára a fyzioterapeuta a pravidelne cvičiť. Toto ochorenie je spravidla spojené s vekom a nedá sa zvrátiť. Dá sa však celkom dobre zvládať a príznaky možno zmierňovať pomocou spomenutých zásad a odporúčaní lekára.