10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Chemoterapia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Chemoterapia je liečba rakoviny aplikáciou cytostatík, liekov, ktoré ju ničia. Nádorové bunky sa rozmnožujú nekontrolovateľne a ich počet rýchlo rastie. Chemoterapia je široko používanou liečbou rakoviny. Nežiaduce účinky môžu byť závažné. Napriek tomu výhody chemoterapie prevažujú nad rizikami.

Chemoterapeutické lieky
Rakovinové bunky sa delia nekontrolovaným spôsobom a zaberajú čoraz väčší priestor na úkor zdravých buniek. Chemoterapeutické lieky narúšajú ich schopnosť rozdeliť sa. Zameriavajú sa na zdroj potravy rakovinových buniek, teda enzýmy a hormóny, ktoré potrebujú na rast, a spúšťajú ich samovraždu (apoptózu).

Pravidelnosť

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov potrebuje pacient pravidelnú chemoterapiu počas obdobia, ktoré špecifikuje onkológ. Liečba sa môže pohybovať od jednej dávky v priebehu jedného dňa až po dávky rozdelené na niekoľko týždňov v závislosti od typu a štádia rakoviny.

Krvné testy pred chemoterapiou a počas nej

Kvôli posúdeniu zdravia pacienta a zabezpečeniu toho, aby sa dokázal vyrovnať s možnými vedľajšími účinkami, je nutné urobiť krvné testy. Ak sa na základe krvného testu zistia problémy s pečeňou, ďalšia liečba sa zastaví, kým sa pečeň nezregeneruje. Chemoterapeutické chemikálie a iné lieky sa rozkladajú práve v pečeni. Ak je nimi zahltená, môže to mať nežiaduce účinky.

Ako sa vykonáva
V závislosti od typu rakoviny môže pacient podstúpiť chemoterapiu perorálne (ústne) alebo intravenózne (vnútrožilovo). Intravenózna chemoterapia sa podáva injekčne priamo do žily pomocou ihly alebo intravenóznou infúziou. Liečivo sa pri tom dávkuje čerpadlom tak, aby sa zabezpečila konštantná rýchlosť aplikácie.

Ak pacient potrebuje nepretržitú žilovú infúziu, môže byť na čerpadle niekoľko týždňov alebo mesiacov. Zariadenie používané na dodávanie roztoku je katéter alebo port. Ide o súpravu implantovanú do podkožia, mäkkú, flexibilnú plastovú trubicu. Otvor je tesne pod kožou. Port má tenkú gumenú platňu, ktorú možno prepichnúť špeciálnou ihlou. Niekedy sa liečivo aplikuje ako krém alebo masť vmasírovaním do kože.

Vedľajšie účinky

Chemoterapia znamená pre organizmus veľkú záťaž a má aj nepriaznivé účinky. Vďaka medicínskemu pokroku sú však dnes oveľa ľahšie zvládnuteľné ako v minulosti.

Nevoľnosť a vracanie

Postihujú viac ako 70 percent pacientov. Tí preto užívajú antiemetiká (lieky proti nevoľnosti). Mali by ich užívať aj vtedy, keď príznaky zmizli, aby sa zabránilo ich návratu.

Vypadávanie vlasov (alopecia)

Chemoterapia môže spôsobiť vypadávanie vlasov. Vlasy môžu začať vypadávať už niekoľko týždňov po začatí liečby. Strata vlasov nemá žiadny vplyv na fyzické zdravie, ale môže spôsobiť úzkosť. Po ukončení liečby vlasy opäť narastú.

Únava

Únava je častým vedľajším účinkom. Veľkú únavu treba hlásiť lekárovi, výrazný pokles červených krviniek môže viesť ku vzniku anémie.

Poškodenie sluchu

Toxické účinky chemoterapie môžu niektorým pacientom spôsobiť dočasnú alebo trvalú stratu sluchu.

Náchylnosť na infekcie

Chemoterapia oslabuje imunitný systém pre pokles bielych krviniek.

Dôležité je dodržiavať osobnú hygienu, pravidelne sa sprchovať, dodržiavať aj postupy hygieny potravín, vrátane dôkladného varenia živočíšnych produktov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
abnormálne krvácaniehmatateľné hrčkyhrubé črevokrčok maternicepľúcarakovinasemenníkyúbytok hmotnostivaječníky