Cholecystitída je zápal žlčníka. Viac než 90 percent prípadov akútnej cholecystitídy je spôsobených upchatím vývodu žlčníka konkrementom (kameňom). Na základe upchatia dochádza k rozvoju chronického zápalu žlčníka, ktorý môže časom prejsť do akútnej fázy s typickým rozvojom klinického obrazu. Zápal žlčníka môže byť spojený so zápalom žlčových ciest. Spravidla býva vyvolaný infekciou nejakým mikroorganizmom.
Príčinou zápalu môže byť aj nádorové bujnenie či jazva. Rizikové faktory pre vznik konkrementov sú: ženské pohlavie, zvyšujúci sa vek, tehotenstvo, perorálna antikoncepcia, obezita, Diabetes mellitus, etnický pôvod, rýchly úbytok hmotnosti.
Zápal žlčníka môže byť spojený aj s výskytom žlčníkových kameňov (cholelithiasis). Tie môžu mať rôzny pôvod a zloženie a spôsobujú 90 percent akútnych zápalov žlčníka. Ide o cholesterolové kamene, pigmentové kamene a zmiešané kamene. Niektoré pri zápale vznikajú, iné ho môžu spôsobiť. Hlavné riziko nastáva pri pohybe žlčníkových kamienkov. Ak sa zakliesnia v niektorom zúžení, poškodia stenu žlčníka alebo vývodu. Žlčníkové kamienky môžu tiež úplne upchať žlčové cesty, čím zabránia odtoku žlče a niekedy aj štiav pankreasu. Hromadenie týchto štiav môže spôsobiť ďalšie poškodenie. Rizikovým faktorom je aj infekcia určitých mikroorganizmov na inom mieste v tele, tie sa potom môžu krvou z hlavného ložiska preniesť a usadiť v žlčníku.
Väčšina ľudí so žlčníkovými kameňmi nemá príznaky. Objavia sa až vtedy, keď sa uvoľnia žlčníkové kamene do vývodných ciest a príznaky spôsobia kolikovú bolesť, ktorá obyčajne predchádza rozvoju cholecystitídy. Príznaky zahŕňajú bolesti v pravej hornej časti brucha, nevoľnosť, zvracanie a príležitostne horúčku. Časté žlčníkové záchvaty (biliárna kolika) predchádzajú akútnej cholecystitíde. Pri cholecystitíde trvá bolesť dlhšie než pri žlčníkovom záchvate a bez zodpovedajúcej liečby sa opakuje. Okrem bolesti brucha sa môže prejaviť aj bolesťami v oblasti pravého ramenného kĺba.
Podozrenie na cholecystitídu je založené na príznakoch a laboratórnom vyšetrení. Na potvrdenie diagnózy slúži ultrazvukové vyšetrenie.
U väčšiny ľudí s akútnou cholecystitídou je namieste chirurgické odstránenie žlčníka (laparoskopická cholecystektómia). Pozostáva z niekoľkých malých rezov na rôznych miestach brucha. Niekoľko štúdií preukázalo nadradenosť laparoskopickej cholecystektómie v porovnaní s otvorenou cholecystektómiou (pomocou veľkého rezu v pravej hornej časti brucha pod rebrami). Ľudia podstupujúci laparoskopickú operáciu vykazujú nižšiu mieru pooperačnej bolesti aj menší výskyt dlhodobých komplikácií. Navyše je laparoskopická operácia spojená s nižšou mierou infekcie v mieste chirurgického zákroku.