10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Cholelitiáza

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Cholelitiáza je pomenovanie pre stav, pri ktorom sú prítomné kamene v žlčníku, prípadne v žlčových cestách. Kamene (konkrementy) sú tuhé útvary, tvorené zložkami žlče. Podľa toho, z čoho sú konkrementy vytvorené, rozoznávame viacero typov. Viac ako 90 percent je cholesterolových. Väčšina žlčových kameňov sa neprejavuje a nie je potrebná ani ich liečba. Príznaky vznikajú v momente, keď sa kamienok zasekne v žlčových cestách a dochádza k ich upchatiu. Vtedy sa spravidla začne prejavovať typickou bolesťou známou ako žlčníková kolika. Predpokladá sa, že u 1 z 10 dospelých ľudí by sa konkrementy v žlčníku našli. Avšak veľmi málo z tohto množstva sa aj skutočne prejaví a neskôr diagnostikuje.

Vznik a príčiny

Žlčník je malý, vakovitý orgán, ktorý je uložený v brušnej dutine pod pečeňou. Jeho hlavnou úlohou je skladovanie žlče. Ide o tekutinu tvorenú pečeňou, ktorá slúži na trávenie tukov. Zo žlčníka sa vypudzuje súborom kanálikov (žlčové cesty) do tenkého čreva. V niektorých situáciách môže dochádzať ku zmene zloženia žlče. Najčastejšou príčinou je situácia, kedy sa zvýši množstvo cholesterolu v žlči a ten sa v nej začne skladovať vo forme kamienkov. Okrem toho sa konkrementy môžu vytvárať pri niektorých ochoreniach červených krviniek či pri poruchách vyprázdňovania žlčníka. Rizikovými faktormi cholesterolových kameňov sú nadváha a obezita, ženské pohlavie, vek nad 40. rokov a rodinný výskyt žlčových kameňov.

Príznaky

Žlčové kamene bývajú väčšinou „nemé“ a človek o ich prítomnosti nemusí vôbec vedieť. V prípade, keď sa dostanú do žlčových ciest a zaseknú sa v nich, začnú sa prejavovať častokrát veľmi výrazne. Typický je vznik náhlej, rýchlo stupňujúcej sa bolesti vpravo pod rebrami. Niekedy môže byť bolesť lokalizovaná aj pod hrudnou kosťou, v nadbrušku a dokonca medzi lopatkami. Bežným pocitom je nevoľnosť a zvracanie. Tieto príznaky trvajú spravidla niekoľko minút až hodín. Bolesť prestáva, keď sa kamienok uvoľní.

Okamžitá návšteva lekára sa odporúča vždy v prípadoch, ak je bolesť veľmi intenzívna, ak pokožka či bielka očí zožltnú a ak sa objavujú horúčky s triaškou. V takýchto situáciách môže ísť o komplikovaný priebeh ochorenia, vyžadujúci okamžitú liečbu.

Diagnostika

Diagnóza je založená na prítomnosti typických príznakov a fyzickom vyšetrení u lekára. Prítomnosť kameňov je stanovená pomocou brušného ultrazvuku, prípadne špeciálnych rádiologických vyšetrení. Okrem toho môžu byť doplnené krvné testy na upresnenie typu cholelitiázy.

Liečba

Väčšina prípadov cholelitiázy sa neprejavuje a teda nevyžaduje terapiu. V prípade prítomnosti príznakov sa môže uplatniť chirurgická prípadne endoskopická liečba. Taktiež existujú lieky, ktoré pomáhajú konkrementy rozpúšťať. Avšak takýto typ terapie nebýva bežný a využíva sa len v niektorých špecifických prípadoch.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť pod rebramibolesť podbruškanevoľnostvracaniežlčníkžlčníkové kamenežlčové cesty