Cholesterol je jedným z druhov tukov, ktoré sa nachádzajú v našom tele. Jeho úlohou je syntéza bunkových membrán, žlčových kyselín a steroidných hormónov. Celkové množstvo tuku u dospelého človeka je približne 15 kg. Cholesterolu je len niekoľko gramov. Prečo je taký nebezpečný?
Cholesterol – zabijak. Cholesterol – nepriateľ zdravia. „Zvýšený cholesterol“ – civilizačná choroba. Takéto a podobné heslá sa na nás valia v posledných rokoch z každej strany. Je to naozaj tak? Je naozaj cholesterol našim nepriateľom? Ako väčšina vecí v živote, nič nie je len čierne alebo biele. Je pravda, že niektoré tzv. civilizačné ochorenia začínajú poruchou metabolizmu tukov, ku ktorým cholesterol patrí. Takisto je ale pravda, že bez neho nemôžeme existovať.
Cholesterol je pre ľudský organizmus nesmierne dôležitá molekula z viacerých príčin:
Cholesterol je len jedným z druhov tukov (lipidov), ktoré sa v tele nachádzajú. Okrem neho v rámci tzv. lipidového spektra poznáme ešte triacylglyceroly (TAG), zlúčeniny mastných kyselín a glycerolu a fosfolipidy (plus ďalšie zložené lipidy).
V porovnaní s triacylglycerolmi, ktoré predstavujú takmer všetok tuk v tele (u dospelého jedinca až okolo 15 kg), je celkové množstvo cholesterolu malé, rádovo sa jedná len o desiatky gramov. Približne pätina z tohto množstva sa nachádza v krvi, pečeni a v tráviacom trakte. Najviac cholesterolu obsahujú membrány nervových buniek, steny ciev a svalové bunky.
Telo si cholesterol dopĺňa dvojakým spôsobom: príjmom z potravy a vlastnou tvorbou. Oba spôsoby na výslednom množstve cholesterolu súťažia: čím ho viac prijímame v potrave, tým menej si ho organizmus tvorí a naopak. Prakticky každá bunka je schopná ho syntetizovať z jednoduchých látok. V najväčšej miere sa však na tomto procese podieľa pečeň, až z 25-tich percent. Nadbytočného cholesterolu sa organizmus zbavuje jediným spôsobom, a to v podobe žlčových kyselín vylúčených do žlče, ktorá sa dostáva do čreva a odtiaľ von z tela stolicou.
Keďže cholesterol nie je vo vode rozpustná zlúčenina, v krvi cirkuluje naviazaný na komplex lipoproteínov. Ide o častice obsahujúce tukovú aj bielkovinovú zložku, ktoré v krvi tvoria emulziu. Podľa veľkosti a hustoty (denzity) rozlišujeme niekoľko skupín lipoproteínov.
Nadmerná koncentrácia cholesterolu (ale aj triacylglycerolov) v krvi spôsobuje poškodzovanie steny ciev a vznik aterosklerózy, ktorá je jedným z hlavných rizikových faktorov vzniku srdcového infarktu, mozgovej príhody, ale aj zvýšeného krvného tlaku.
Z vyššie uvedeného textu je zrejmé, že nie je dôležitá absolútna hodnota celkového cholesterolu v krvi, rozhodujúci je podiel jednotlivých typov, predovšetkým HDL a LDL cholesterolu (stanovených vyšetrením krvi). Hodnota „zlej“ frakcie LDL (teda tej, ktorá tuk do buniek dodáva) by mala byť v optimálnom prípade pod hranicou 2,5 mmol/l. „Dobrá“ HDL-frakcia (tá, ktorá zbavuje tkanivá zbytočného tuku) by mala u mužov dosiahnuť hodnotu aspoň 1,4 mmol/l a u žien aspoň 1,6 mmol/l.
Tieto čísla však treba brať len ako orientačné. Pokiaľ je u človeka prítomný jeden alebo viac rizikových faktorov vzniku kardiovaskulárneho ochorenia (napr. cukrovka, fajčenie, vysoký krvný tlak), ich cieľové hodnoty sa budú individuálne meniť. V zásade platí, že čím vyššia koncentrácia HDL a čím nižšia koncentrácia LDL cholesterolu, tým lepšie.
V prípade, že sú hodnoty krvných parametrov hraničné, je potrebné zredukovať príjem cholesterolu v potrave pod 300 mg na deň, u rizikových pacientov pod 200 mg denne. Zdrojom cholesterolu sú výlučne potraviny živočíšneho pôvodu (mäso, hydina, vajcia , mliečne výrobky, morské živočíchy). Zvlášť bohaté na zdroje sú vnútornosti, vaječný žĺtok, kôrovce a mäkkýše. Okrem zníženia príjmu živočíšnych tukov v týchto potravinách (a ich náhrade tukmi rastlinnými) je vhodné zvýšiť príjem vlákniny, ktorá tuk na seba v čreve viaže, čím znižuje percento vstrebávania a vylučuje ho z tela von.
U väčšiny ľudí s poruchou metabolizmu tukov takéto diétne opatrenia na normalizáciu hladiny cholesterolu postačujú. Existujú však aj jedinci, ktorí majú zvýšené hodnoty laboratórnych ukazovateľov nezávisle od stravy. Ide o vrodenú hypercholesterolémiu, teda zvýšenú hodnotu cholesterolu v krvi na podklade genetického ochorenia.
Ako bolo vysvetlené, zužitkovanie cholesterolu v bunkách je podmienené jeho preniknutím do bunky. Na to však musí dôjsť k „zapadnutiu kľúča do zámky“. Ak sa tak nestane, LDL-častice s nespotrebovaným cholesterolom naďalej cirkulujú v krvi a zvyšujú hodnotu laboratórneho parametra. Existuje viacero vrodených, geneticky podmienených ochorení, ktoré takýto stav môžu navodiť. Spomeňme aspoň dve najčastejšie.