24.02.2022 • 10 minút na prečítanie

Chronická obštrukčná choroba pľúc

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Už v okamihu, kedy sa narodíme, sa naše pľúca začnú stretávať s okolitým ovzduším. Za celý život sú vystavené mnohým nečistotám – prachu, smogu, výfukovým plynom. Všetky tieto látky naše pľúca poškodzujú. Avšak veľakrát ich vystavujeme škodlivým látkam aj sami a dobrovoľne, počas fajčenia. Práve fajčenie je hlavnou príčinou rozvoja chronickej obštrukčnej choroby pľúc, ktorej sa venuje aj nasledujúci článok. Po jeho prečítaní budete vedieť:  

  • čo je to chronická obštrukčná choroba pľúc, 
  • prečo vzniká a z akých ochorení pozostáva, 
  • čo je to chronická bronchitída, 
  • čo je emfyzém, 
  • ako sa ochorenie prejavuje, 
  • aké sú rizikové faktory jeho vzniku, 
  • ako sa diagnostikuje, 
  • aké sú štádiá CHOCHP, 
  • či je možná jej liečba, 
  • aké komplikácie môžu nastať, 
  • a či je možné ochoreniu predísť. 

Čo je to chronická obštrukčná choroba pľúc? 

Chronická obštrukčná choroba pľúc sa veľmi často označuje skratkou CHOCHP. V podstate ide o kombináciu dvoch ochorení, ktoré sa spolu vyskytujú ruka v ruke. Sú to – chronická bronchitída a emfyzém. Počas nich prebieha v pľúcach zápalový proces a v dýchacích cestách vznikne prekážka v podobe zvýšenej produkcie hlienu. Prečo k nej dochádza sa dočítate v nasledujúcom odseku. Hlien spôsobí nepriechodnosť dýchacích ciest a uväzní tak vdýchnutý vzduch v najmenších oddieloch pľúc, v alveoloch, odkiaľ sa vzduch nedokáže vydýchať do prostredia. 

Chronická bronchitída 

Ako už z názvu tohto ochorenia vyplýva, ide o zápal priedušiek (bronchov), ktorý je dlhodobý, teda trvá dlhšie než 3 mesiace v roku počas obdobia 2 po sebe nasledujúcich rokov. Hlavným prejavom tohto ochorenia je najmä vykašliavanie hlienov 

Fajčenie – najväčší nepriateľ 

Rozvoj chronického zápalu a súčasne vznik hlienov, je spôsobený zmnožením žliazok, ktoré hlien produkujú. Čím je žliazok viac a čím väčšie sú, tým viac hlienu vyprodukujú. K tomuto stavu dochádza najmä u fajčiarov, nakoľko chemikálie a dráždivé látky obsiahnuté v cigaretovom dyme spôsobujú zmnoženie a rast spomínaných žliazok.  

Problém nastáva práve pri nadprodukcii hlienu. Priedušničky, ktorými vzduch prechádza v dolných dýchacích cestách, sú veľmi úzke. Pokiaľ sa do nich navyše dostane hlien – upchá ich a uväzní vzduch vo vnútri pľúc. Akoby toho nebolo málo, fajčenie navyše ničí aj riasinky. Tie sa nachádzajú vo vnútri dýchacích ciest a slúžia na posúvanie hlienu smerom k ústam, aby ho človek dokázal vykašľať či prehltnúť. 

Emfyzém 

Na rozdiel od chronickej bronchitídy, emfyzém alebo inak rozdutie pľúc, nie je definovaný pomocou klinických prejavov ako napr. vykašliavanie. Pri emfyzéme nastávajú štrukturálne zmeny v pľúcach. Najmenšou jednotkou pľúc sú pľúcne alveoly. Môžeme si ich predstaviť ako akési malé mechúriky, v ktorých okrem iného dochádza k styku vdýchnutého vzduchu s krvnými kapilárami, a tým aj k výmene plynov medzi telom človeka a vonkajším prostredím.  

Pri emfyzéme dochádza k narušeniu prirodzenej stavby alveolov. Ich objem sa zväčšuje, zanikajú medzi nimi „hranice“, jednotlivé alveoly sú akoby zlúčené do jednej veľkej. Toto zväčšenie však nie je prirodzené, a tak so sebou prináša problémy.  

Autor: Suri Sharma/Shutterstock

Príznaky ochorenia 

Chronická obštrukčná choroba spôsobuje ťažkosti s dýchaním. Ochorenie môže prichádzať potichu a spočiatku pacienti nemusia pociťovať žiadne príznaky. S rozvojom ochorenia majú pacienti problémy s dýchaním, pokašliavajú, môžu cítiť tlak na hrudi a pociťovať nedostatok vzduchu (najmä v spojení s väčšou fyzickou námahou). Tieto skoré príznaky sa podobajú na problémy pri prechladnutí. 

V prípade, že je ochorenie neliečené, príznaky sa zhoršujú a prechádzajú do typického chronického kašľa. Pacientom môžu puchnúť členky, môžu pociťovať nedostatok energie, tlak na hrudi či neúmyselne chudnúť. 

Skoré príznaky: 

  • kašeľ (môže byť slabý, občasný), 
  • potreba „vyčistiť si hrdlo“, 
  • pocit nedostatku vzduchu (pri cvičení, dlhšom rozprávaní a podobne). 

Príznaky v neskoršom štádiu: 

  • produktívny kašeľ (pacienti s týmto ochorením vykašliavajú väčšie množstvo hlienov), 
  • cyanóza (modrý nádych pokožky, pier či končekov prstov), 
  • bolesť na hrudi, 
  • časté respiračné infekcie, 
  • nedostatok energie, únava, 
  • opuchy nôh a členkov, 
  • nechcená strata hmotnosti.  
Autor: Krakenimages.com/Shutterstock

Rizikové faktory vzniku 

K rozvoju chronickej obštrukčnej choroby pľúc prispievajú mnohé faktory. Niektoré z nich je možné ovplyvniť naším konaním, našou vôľou. Iné sú zase dané geneticky a ovplyvniť sa nedajú. Patrí sem: 

  • fajčenie – najzávažnejší rizikový faktor, ktorý spôsobuje vznik CHOCHP a mnohých ďalších ochorení, 
  • pobyt v znečistenom ovzduší, 
  • pobyt v prašnom prostredí, v prostredí s obsahom kremíka, 
  • genetická predispozícia (výskyt ochorenia v blízkej rodine). 

Vysokému riziku rozvoja chronickej obštrukčnej choroby sú vystavení aj tzv. pasívni fajčiari. Teda ľudia, ktorí priamo nefajčia, avšak zdržiavajú sa v blízkosti fajčiarov alebo trávia čas v zafajčenom priestore. Čím viac času trávi človek v takomto prostredí alebo čím dlhšie fajčí tabakové výrobky (cigarety, cigary, elektronické cigarety, vodné fajky, a pod.) , tým je riziko vzniku chronickej obštrukčnej choroby väčšie.  

Ako zistiť či trpíte CHOCHP? 

Ochorenie diagnostikuje lekár, pneumológ – špecialista na respiračné ochorenia. Diagnostika je založená na dôkladnom odobratí anamnézy, zhodnotení symptómov a fyzikálnom vyšetrení pacienta. Pri auskultácii pomocou stetoskopu (niekedy aj „voľným uchom“) môže lekár počuť takzvané pískanie a praskanie, ktoré je spôsobené prekážkou v podobe hlienu v dýchacích cestách. Pacienti trpia hypoxémiou, teda nízkou hladinou kyslíka v krvi, ku ktorej dochádza kvôli nedostatočnej výmene plynov medzi krvou a prostredím. Zároveň sa u nich vyskytuje respiračná acidóza, kvôli zvýšenému obsahu oxidu uhličitého, ktorý sa nevydýcha podľa potrieb.  

Bohužiaľ, okrem bežného fyzikálneho vyšetrenia, ktoré môže prebehnúť priamo v ambulancii každého lekára, neexistuje žiadne špeciálne vyšetrenie na diagnostiku tohto ochorenia. Pomôcť však môže: 

  • spirometria – pomocou tohto vyšetrenia je možné posúdiť funkciu pľúc, 
  • zobrazovacie vyšetrenia CT alebo RTG, 
  • vyšetrenie krvi – pre stanovenie hodnôt krvných plynov.  

Vďaka týmto doplňujúcim vyšetreniam lekár dokáže vylúčiť iné ochorenia, ktoré sa príznakmi môžu podobať na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (napríklad astma či zlyhávanie srdca).  

Autor: Image Point Fr/Shutterstock

Štádiá ochorenia 

Na základe symptómov, priebehu ochorenia a výsledkov spirometrie, je možné CHOCHP rozdeliť do 4 štádií: 

  • 1. mierne, 
  • 2. stredne ťažké, 
  • 3. ťažké, 
  • 4. veľmi ťažké. 

Toto rozdelenie sa využíva na medzinárodnej úrovni. Prvé, mierne štádium môže byť spočiatku prehliadnuteľné. Pacienti si nemusia všimnúť žiadne závažné zmeny na ich zdravotnom stave. Môže trvať roky, kým sa ochorenie rozvinie do ďalšieho štádia. Vtedy však môže byť neskoro a môže dôjsť k nezvratným zmenám na pľúcach.  

Stredne ťažké štádium ochorenia už pacient neprehliadne. Ťažkosti s dýchaním, ktoré sa rozvinú, ovplyvňujú každodenný život a aj bežné činnosti. Práve počas tohto štádia vyhľadá väčšina pacientov odbornú lekársku pomoc.  

Počas ťažkého štádia ochorenia majú pacienti problém s dýchaním aj pri rozprávaní, kašľanie sa stupňuje a bývajú veľmi unavení. Únava je spôsobená jednak vysilením z intenzívneho kašľa, ale tiež z nedostatočného okysličenia tela. Dobrou správou však je, že správna terapia dokáže pacientom uľaviť aj v tomto štádiu.  

Vo väčšine prípadov trvá roky, kým sa ochorenie rozvinie do posledného štádia. Veľmi dôležitá je spolupráca pacienta s lekárom, dôsledné dodržiavanie liečby a zanechanie tabakových výrobkov už pri diagnostikovaní ochorenia.  

Ako sa lieči CHOCHP? 

Liečba chronickej obštrukčnej choroby pľúc pozostáva z eliminácie rizikových faktorov a liečby príznakov, ktoré ochorenie spôsobuje. Bohužiaľ, ochorenie nie je možné vyliečiť. Dá sa výrazne spomaliť jeho progres, avšak nie je možné úplne ho zvrátiť a to ani v prípade, že je ochorenie zachytené v skorom štádiu. Skorý záchyt však zvyšuje šance na úspešnú liečbu a zvýšenie kvality života pacienta. 

V prvom rade by mali pacienti s týmto ochorením prestať fajčiť, nakoľko fajčenie je hlavným rizikovým faktorom a spúšťačom CHOCHP. Ďalej je cieľom terapie dostať pod kontrolu ostatné prejavy ochorenia podávaním: 

  • kyslíka (oxygenoterapia pre zlepšenie okysličenia krvi), 
  • liekov na rozšírenie priedušiek (bronchodilatanciá),  
  • liekov na zníženie produkcie hlienu (inhalačné kortikoidy), 
  • antibiotickej liečby (v prípade pridruženého bakteriálneho zápalu pľúc), 
  • či antivirotickej liečby (v prípade pridruženého vírusového ochorenia dýchacích ciest). 

Ak sa ochorenie nelieči, dochádza k zrýchleniu jeho rozvoja a tiež k zhoršeniu ostatných komplikácií súvisiacich s ochorením – problémy so srdcom, zhoršenie respiračných infekcií. V závažných prípadoch môže byť nevyhnutná chirurgická liečba ochorenia prípadne až transplantácia pľúc.  

Autor: Andrey_Popov/Shuttterstock

Komplikácie ochorenia 

Cor pulmonale –  alebo inak pľúcne srdce, je zväčšenie pravej komory srdca, ktoré je spôsobené nejakým pľúcnym ochorením. Svalovina pravej strany srdca doslova zhrubne. Takýto stav sa odborne nazýva hypertrofia a môže nastať aj pri neliečenej chronickej obštrukčnej chorobe pľúc. Príčinou je fakt, že srdce musí pumpovať krv do pľúc (aby sa okysličila) proti vyššiemu odporu, ktorý je spôsobený CHOCHP. Táto komplikácia je spojená s pľúcnou hypertenziou. 

Pľúcne infekcie – keďže nahromadený hlien spôsobuje prekážku pri vydychovaní vzduchu, baktérie, ktoré boli vdýchnuté, zostávajú vo vnútri pľúc. Majú tak ideálne podmienky na to, aby sa začali množiť a vyvolali v tomto mieste infekciu. Pacienti s CHOCHP trpia opakovanými infekciami dýchacích ciest, pričom infekcia môže zhoršiť všetky ostatné príznaky ochorenia. 

Ako sa vyhnúť chronickej obštrukčnej chorobe pľúc 

Najdôležitejší krok, ktorý môžete v rámci prevencie tohto ochorenia urobiť je, že obmedzíte rizikové faktory spúšťajúce CHOCHP. To znamená, že nebudete fajčiť, tráviť čas v zafajčených priestoroch a tiež sa vyhnete akokoľvek inak znečistenému ovzdušiu. K prevencii (aj liečbe) výrazne prispieva zdravý životný štýl, príjem pestrej stravy s vysokým podielom ovocia a zeleniny, dostatok pohybu, pravidelný pitný režim, pobyt v prírode a kvalitný spánok.  

V prípade, že týmto ochorením trpí niekto z vašich blízkych príbuzných, ak ste dlhodobo fajčili (fajčíte), mali by ste sa v prípade objavujúcich sa príznakov obrátiť na svojho lekára. 

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje: 

Healthline

COPD

Chronic obstructive pulmonary disease

Living with COPD

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť na hrudichronická obštrukčná choroba pľúckašeľpľúcaúnava