10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Chronická obštrukčná choroba pľúc

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) je zápalové ochorenie charakterizované dlhodobou obštrukciou (zúžením priesvitu) dýchacích ciest. Ochorenie je najčastejšie spôsobené fajčením, ale aj niektorými povolaniami (baníctvo, sklárstvo). Zvýšený výskyt je aj v oblastiach s vysokou mierou znečistenia vzduchu (mestá). Prejavuje sa dlhodobým kašľom s vykašliavaním hlienu a dýchavičnosťou. Ochorenie nie je možné vyliečiť a je pri ňom významne zvýšené riziko vzniku rakoviny pľúc. Najčastejšie vzniká po 40. roku života a výskyt je vyšší u mužov.

Vznik a príčiny

Ochorenie vzniká ako zápalová reakcia na škodlivé látky a plyny vo vdychovanom vzduchu. Najčastejšie ide o tabakový dym, ale často tiež vzniká následkom pracovného vystavenia škodlivým látkam. Ide hlavne o baníkov, sklárov a zváračov. Dlhodobý zápal vedie k zvýšenej tvorbe hlienu a väziva v prieduškách. Ochorenie sa dá rozdeliť na dve formy: chronickú bronchitídu (zápal priedušiek) a emfyzém (rozdutie) pľúc, ktoré však nie sú od seba úplne oddelené a väčšinou sú prítomné obe. V niektorých prípadoch vzniká ochorenie už v rannom veku a aj u nefajčiarov pôsobením dedičných faktorov.

Príznaky

Typické príznaky CHOCHP sú kašeľ a dýchavičnosť. Problémy sú hlavne s vydychovaním a zhoršujú sa pri usilovnom dýchaní a námahe. Chronická bronchitída je definovaná ako produktívny kašeľ (s vykašliavaním), ktorý trvá aspoň tri mesiace v dvoch po sebe nasledujúcich rokoch. Chronická bronchitída následne spôsobuje emfyzém pľúc. Pri ňom dochádza k tvorbe veľkých vakov naplnených vzduchom, ktoré nie je možné kvôli úzkemu priesvitu priedušiek úplne vyprázdniť. Hrudník je v tomto prípade nadmerne roztiahnutý, nazýva sa súdkovitý hrudník. Ak prevažuje zložka bronchitídy, pacienti majú modrý odtieň kože (cyanózu) a opuchy hlavne na dolných častiach tela (členky). Prevažujúci emfyzém sa zase prejavuje rýchlym a namáhavým dýchaním, pri ktorom sú pacienti často sfarbení do ružova. V obidvoch prípadoch je v krvi nedostatočné množstvo kyslíka. Medzi možné komplikácie patria poruchy spánku, závažné infekcie pľúc, zvýšené riziko rozvoja rakoviny pľúc a kardiovaskulárnych ochorení. Ochorenie je často prirovnávané k astme, ktorá neprichádza v záchvatoch, ale je prítomná neustále.

Diagnostika

Podozrenie na CHOCHP vzniká pri dlhodobom, neustávajúcom kašli a dýchacích problémoch, a to hlavne u fajčiarov a ľudí pracovne vystaveným škodlivým látkam a plynom. Nasledujú vyšetrenia dýchacích funkcií (spirometria), množstva kyslíka a oxidu uhličitého v krvi, v niektorých prípadoch aj röntgen (RTG) hrudníka na vylúčenie iného pôvodcu príznakov.

Liečba

Zmeny na pľúcach sú nezvratné, preto ochorenie nie je možné úplne vyliečiť. Choroba sa lieči prípravkami uľahčujúcimi vykašliavanie a rozťahujúcimi priedušky (bronchodilatátory). Pacientom sa tiež často podávajú kortikosteroidy potláčajúce zápal a ďalší rozvoj ochorenia. Pacienti podstupujú rehabilitáciu na posilnenie dýchacieho svalstva. Riziko rozvoja infekcií sa rieši očkovaniami a prípadným preventívnym podávaním antibiotík. Kvalitu života zvyšuje dlhodobé domáce vdychovanie 100% kyslíka (oxygenoterapia). V najzávažnejších prípadoch je možná transplantácia pľúc.

Prevencia

Keďže ochorenie je v drvivej väčšine prípadov spôsobené fajčením, zanechanie či aspoň obmedzenie fajčenia je veľmi prínosné. Platí to aj pre pasívnych fajčiarov. Ďalej je dôležité zvýšenie kvality vzduchu a obmedzenie vdychovania škodlivých látok a plynov, hlavne u ľudí žijúcich vo veľkých mestách. V prípade pracovného rizika sa odporúča používať ochranné masky.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť na hrudichronická obštrukčná choroba pľúckašeľpľúcaprieduškyúnava