10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Cirhóza pečene

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pečeň vykonáva niekoľko nevyhnutných funkcií vrátane likvidácie škodlivých látok v tele, čistenia krvi a získavania životne dôležitých živín. Cirhóza pečene je chronický proces, pri ktorom väzivové tkanivo postupne nahrádza zdravé bunky pečene. Toto progresívne ochorenie sa rozvíja pomaly a mnoho rokov. Keď je väčšina zdravého tkaniva pečene zničená a nahradená väzivovým tkanivom, je tento stav už život ohrozujúci a to kvôli znemožneniu prietoku krvi pečeňou. Ak sa nelieči a väzivové tkanivo pribúda, môže sa funkcia pečene zastaviť úplne, jej poškodenie je nevratné. V prípade včasného diagnostikovania a liečby je možné zabrániť ďalšiemu poškodeniu pečene.

Vznik a príčiny

K cirhóze pečene môže viesť široká škála ochorení, k najčastejším príčinám patrí:

Chronické užívanie alkoholu

Spojenie medzi alkoholom a cirhózou je dobre zdokumentované. Štúdie ukazujú, že zatiaľ čo veľmi mierne pitie alkoholu môže pomáhať zabrániť mŕtvici a srdcovým ochoreniam, nadmerné pitie môže mať na pečeň devastujúci účinok. Napríklad Francúzsko, známe značnou spotrebou vína, má relatívne nízky výskyt srdcových ochorení, ale miera výskytu cirhózy je tam vysoká. Jednoducho, čím viac alkoholu človek pije, tým je pravdepodobnejšie rozvinutie cirhózy. Je tiež dôležité uvedomiť si, že tolerancia alkoholu je individuálna. U niektorých ľudí stačí aj jeden pohár za deň, aby na pečeni zanechal trvalé následky.

Vírusová hepatitída

Ďalšou príčinou cirhózy je vírusová hepatitída, zápal pečene spôsobený vírusovou infekciou. Chronickú infekciu, ktorá môže viesť k vzniku cirhózy, spôsobuje vírus hepatitídy B a C. Väzivové tkanivo sa zvyčajne objavuje, keď sa hepatitída stane chronickou (trvajúcou šesť mesiacov a dlhšie). Príznaky môžu byť spočiatku také mierne, že si ich pacient s chronickou hepatitídou ani neuvedomuje. Medzitým choroba graduje, čo neskôr vedie k cirhóze. Preto je dôležité, aby ľudia s hepatitídou chodili na pravidelné lekárske prehliadky – hepatitída sa dá liečiť a v niektorých prípadoch aj vyliečiť. Z dôvodu, že je nákazlivá, mali by byť testovaní aj rodinní príslušníci infikovanej osoby.

Dedičná porucha pečene

Cirhóza sa ojedinele objavuje vinou zdedenej poruchy pečene. Napríklad pri Wilsonovej chorobe telo nedokáže metabolizovať meď, nadmerné množstvo kovu sa kumuluje v telesných orgánoch, najmä v pečeni, kde zničí tkanivo a vedie k jej cirhóze.

Deti narodené s galaktosémiou nemajú enzým potrebný na trávenie zložky mliečneho cukru. Galaktóza sa akumuluje v pečeni v množstve, ktoré je toxické a potenciálne fatálne bez riadnej liečby. Pri hemochromatóze telo absorbuje nadbytočné množstvo železa, čo poškodzuje pečeň a spôsobuje cirhózu.

Medzi ďalšie možné príčiny cirhózy patrí akumulácia tuku v pečeni, cystická fibróza, genetická porucha trávenia (Alagillov syndróm), ochorenie pečene spôsobené imunitným systémom (autoimunitná hepatitída), zničenie žlčovodu (primárna biliárna cirhóza) a infekcie ako schistosomóza alebo syfilis.

Príznaky

Cirhóza často nemá žiadne viditeľné príznaky, kým nie je poškodenie pečene rozsiahle. V pokročilom štádiu sa môžu objaviť nasledujúce príznaky: únava, krvácavé prejavy (nadmerný vznik modrín, petechie, hemoroidy), svrbiaca pokožka, žlté sfarbenie kože a spojiviek (žltačka), akumulácia tekutín v bruchu (ascites), strata chuti do jedla, nevoľnosť, opuchy dolných končatín, strata hmotnosti, zmätenosť, ospalosť (encefalopatia pečene), začervenanie ďasien.

Liečba

Ak je cirhóza diagnostikovaná dostatočne skoro, môže sa poškodenie minimalizovať ošetrením základnej príčiny. Je dôležité, aby pacient prestal piť alkohol, dodržiaval správnu životosprávu, bral predpísané lieky a vitamíny, vďaka ktorým sa dá spomaliť alebo zastaviť progresia ochorenia. Cirhóza pečene sa nedá liečiť, pečeň zostane navždy poškodená. V pokročilom štádiu choroby je cieľom transplantácia pečene.

Prevencia

Kto má cirhózu, nesmie piť alkohol. Ak niekto má ochorenie pečene, ale nie cirhózu, mal by sa poradiť s lekárom, či vôbec môže konzumovať alkohol. Pre zdravé dospelé osoby to znamená maximálne jeden pohár denne (ženy všetkých vekových kategórií a muži starší než 65 rokov) a maximálne dva nápoje denne pre mužov do 65 rokov. Dôležitá je zdravá výživa s preferovaním rastlinnej stravy, plnej ovocia a zeleniny. Nevyhnutné je znížiť množstvo mastných a vyprážaných jedál a udržiavať si zdravú hmotnosť – nadmerné množstvo telesného tuku môže pečeň poškodiť. Plán znižovania hmotnosti je užitočné konzultovať s lekárom. Zdieľanie ihiel a nechránený pohlavný styk môžu zvýšiť riziko hepatitídy B a C, lekári poskytujú vysvetlenie možností očkovania proti hepatitíde.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchacirhóza pečenenevoľnostpečeňúnavavracaniezmätenosťzmena správania