Antihistaminiká sú lieky, ktoré blokujú účinok histamínu v tele a tak tlmia prejavy alergií. Pomáhajú zabrániť nepríjemným prejavom alergie, najmä výtoku z nosa, slzeniu očí, kýchaniu a kožnej vyrážke.
Antihistaminiká sú dostupné v rôznych formách – tabletky, nosové spreje, roztoky, injekcie či kvapky do očí, prípadne krémy a masti. Niektoré antihistaminiká sú dostupné len na lekársky predpis, iné sa dajú kúpiť aj bez neho.
Príčiny, pre ktoré sa pristupuje k užívaniu antihistaminík, bývajú väčšinou alergické prejavy. Môžu byť rôzne, hlavne ide o slzenie očí, výtok z nosa, svrbiacu vyrážku (často takzvanú žihľavku), opuch, kýchanie.
Tieto symptómy sa prejavujú u ľudí trpiacich alergiami na rôzne podnety. Antihistaminiká tak pomáhajú napríklad pri alergickej reakcii na bodnutie hmyzom, na určité potraviny, chemické látky a lieky, na pele, zvieracie chlpy či prach a ďalšie.
Diagnóza
Diagnózu by mal v každom prípade stanoviť lekár, ktorý na základe príznakov a celkového zdravotného stavu pacienta odporučí vhodné antihistaminiká. Ak ide o voľnopredajný liek, je dobré poradiť sa s lekárnikom. Opatrnosť treba zvýšiť u tehotných či dojčiacich žien, u detí a u ľudí s iným ochorením. V prípade, že pacient užíva nejaké lieky, mal by o tom informovať lekára predtým, než mu predpíše antihistaminikum. Pacienti, ktorí majú potvrdenú alergiu a liečia sa u alergológa, mávajú lieky predpísané od špecialistu a sú oboznámení s ich správnym užívaním.
Typy antihistaminík
Antihistaminiká možno rozdeliť na dve základné skupiny:
•antihistaminiká prvej generácie – majú aj sedatívny účinok a častejšie spôsobujú ospalosť a únavu, preto sa niekedy predpisujú na spánok
•antihistaminiká druhej a tretej generácie – nemajú sedatívny účinok, zvyčajne nespôsobujú ospalosť (antihistaminiká tretej generácie majú vylepšený účinok)
Liečba antihistaminikami sa riadi odporúčaním lekára alebo výrobcu (návod na správne užívanie a dávkovanie je v príbalovej informácii). Konkrétny spôsob liečby závisí od typu alergie a zvoleného antihistaminika. V niektorých prípadoch sa môžu antihistaminiká kombinovať s liekmi proti bolesti. Dĺžka liečby je individuálna v závislosti od konkrétneho problému a typu lieku.
Tak ako všetky lieky aj antihistaminiká majú určité nežiaduce vedľajšie účinky. Tie sa môžu a nemusia prejaviť. Závisí to od konkrétneho pacienta a typu lieku. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patria:
•ospalosť a únava
• nevoľnosti a závraty
• pocit sucha v ústach a hrdle
• suchosť nosovej sliznice
• žalúdočné ťažkosti, zvýšená chuť do jedla
• podráždenosť, nervozita, zmätenosť
Pri správnom užívaní sú antihistaminiká zvyčajne bezpečné. Je však veľmi dôležité neprekračovať odporúčané dávkovanie, inak hrozí predávkovanie.
Ak človek vie o tom, že trpí nejakou alergiou, musí sa vyhýbať kontaktu s alergénom. V prípade, že sa lieči na alergické ochorenia, je nevyhnutné dodržiavať odporúčania alergológa a užívať predpísané lieky. V prípade náhlej a nečakanej alergickej reakcie si treba dať poradiť vhodné antihistaminiká od všeobecného lekára alebo alergológa. V menej vážnych prípadoch pacientovi poradia aj v lekárni a odporučia vhodné anthihistaminikum bez lekárskeho predpisu.