25.11.2020 • 8 minút na prečítanie

Dôležité veci, ktoré by ste mali vedieť pred CT vyšetrením

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

CT alebo počítačová tomografia, je vyšetrovacia metóda, ktorá je rýchla, bezbolestná, neinvazívna a presná. Využíva röntgenovú technológiu na detekciu rôznych chorôb a chorobných stavov. CT vyšetrenie má veľa využití, ale je obzvlášť vhodné na rýchlu diagnostiku vnútorného zranenia alebo krvácania pri dopravných nehodách alebo iných traumách.

V tom to článku sa dozviete:

  • čo je CT a na akom princípe funguje,
  • veci, ktoré by ste mali vedieť pred CT vyšetrením,
  • ako prebieha CT vyšetrenie,
  • čo môžete po CT vyšetrení očakávať,
  • aké riziká so sebou prináša,
  • ako sa CT líši od magnetickej rezonancie,
  • či je bezpečné pre tehotné pacientky.

Čo je CT ?

Počítačová tomografia kombinuje röntgenové žiarenie s počítačovou technológiou a vytvára tak jasné anatomické obrázky, ktoré sú detailnejšie ako röntgenové símky. Pomáha pri diagnostike rôznych chorobných stavov vrátane poškodenia kostí, poranenia vnútorných orgánov, problémov s prietokom krvi, alebo nádorov. Avšak je pravda, že CT vystavuje pacientov rôznym úrovniam röntgenového žiarenia, preto by malo byť vykonané iba ak je to nevyhnutný krok v diagnostickom procese.

Na akom princípe funguje CT ?

Počas vyšetrenia leží pacient na stole, ktorý je súčasťou CT skenera, čo je veľký stroj v tvare šišky. Prístroj smeruje sériu röntgenových lúčov, v špecifických uhloch, cez vyšetrovanú časť tela. Detektor prenáša naskenované údaje do počítača, ktorý pomocou matematických a iných algoritmov analyzuje, rekonštruuje a vytvára podrobné prierezové obrázky, tomogramy. CT snímky môžu byť zobrazené na monitore, uložené ako počítačové súbory, digitalizované, alebo vytlačené na film.  

CT prístroj
ZDROJ:KaliAntye/Shutterstock.com

Veci, ktoré by ste mali vedieť pred tým ako pôjdete na CT vyšetrenie

  • Väčšinou sa pred CT vyšetrením podáva takzvaná kontrastná látka, ktorá pomôže viac zviditeľniť požadované štruktúry. Podľa toho, ktorá štruktúra ide byť vyšetrovaná vám môže byť podaná látka buď vnútrožilovo, alebo formou nápoja či klystíru.
  • Pokiaľ dlhodobo užívate lieky, môžete ich užiť aj pred vyšetrením.
  • Pred CT vyšetrením nemusíte byť vždy nalačno. Odporúča sa to však pacientom, ktorým sa ide podať kontrastná látka. Tá môže na plný žalúdok spôsobiť nevoľnosť až zvracanie. Komunikujte preto so svojím ošetrujúcim lekárom, ktorý vám dá pokyny špeciálne pre váš prípad.
  • Najlepšie bude ak si šperky necháte doma, nakoľko si budete musieť dať dolu všetko kovové, pretože kov narúša skenovacie zariadenie.
  • Je možné, že vás požiadajú aby ste sa prezliekli do nemocničného odevu. Pokiaľ tomu chcete predísť oblečte si niečo voľné, pohodlné bez kovových prvkov.
  • Na vyšetrenie si nezabudnite priniesť CT žiadanku, zdravotnú dokumentáciu a predchádzajúcu CT alebo RTG dokumentáciu
  • Pokiaľ máte klaustrofóbiu nebojte sa to oznámiť vášmu vyšetrujúcemu. Môže vám ponúknuť mierne sedatívum na uvoľnenie. Mnoho zariadení tiež umožňuje výber hudby, ktorú môžete počúvať počas vyšetrenia aby ste prišli na iné myšlienky.
  • Informujte svojho lekára, ak máte v anamnéze astmu, srdcové choroby, cukrovku, ochorenie obličiek alebo problémy so štítnou žľazou.

Ako prebieha CT vyšetrenie?

Počas vyšetrenia leží pacient na posuvnej časti prístroja, ktorá prechádza do CT skenera. Na rozdiel od magnetickej rezonancie, skener neobklopuje celé vaše telo naraz, takže by ste sa nemali cítiť klaustrofobicky. Vyšetrenie trvá zhruba 15 až 20 minút, počas ktorých s vami bude vyšetrujúci komunikovať z vedľajšej miestnosti, a usmerňovať vás na zaujatie správnej polohy. Môže vás tiež požiadať, aby ste sa nadýchli, vydýchali alebo zadržali dych. Počas vyšetrenia je dôležité aby ste ležali pokojne a nehýbali sa, aby neboli výsledné obrázky rozmazané.

Bude CT vyšetrenie bolieť?

CT vyšetrenie je bezbolestné. Prístroj sa vás fyzicky nedotkne a nebudete cítiť ani röntgenové lúče.  Pacienti, ktorí dostanú intravenózne kontrastnú látku môžu pociťovať nával tepla, kovovú pachuť alebo pocit na močenie. Tieto príznaky sú však normálne. Ak máte po podaní kontrastnej látky bolesti, ťažkosti s dýchaním, žihľavku alebo opuch, okamžite informujte vyšetrujúceho.

Čo môžem očakávať po CT vyšetrení?

Po vyšetrení by ste nemali pociťovať žiadne následky. Môžete kľudne jesť, piť aj šoférovať. Ak vám však bola podaná kontrastná látka, môžu vám odporučiť aby ste aspoň hodinu počkali v nemocnici, pre prípad, že by došlo k neželanej reakcii. Aby ste kontrastnú látku pomohli vášmu organizmu rýchlejšie eliminovať, po zvyšok dňa pite veľa vody alebo iných nealkoholických nápojov. Výsledky vyšetrenia nebývajú zvyčajne okamžite k dispozícii. Počítač musí spracovať informácie z vášho skenovania, ktoré potom rádiológ analyzuje. Po analýze snímok rádiológ napíše správu a pošle ju lekárovi, ktorý vás na vyšetrenie poslal, aby s vami mohol diskutovať o výsledkoch. Spravidla to niekoľko dní môže trvať. Pokiaľ ste dojčiaca mamička, nemusíte sa báť, kontrastné látky použité pri vyšetrení  nijak neovplyvňujú kojenie ani materské mlieko.

Riziká CT vyšetrenia

CT vyšetrenia sú rýchle, bezbolestné a všeobecne bezpečné. Existuje však zopár rizík, ktoré sa môžu zriedkavo objaviť.

  • Vystavenie röntgenovému žiareniu.

Množstvo žiarenia, ktorému ste vystavení počas CT vyšetrenia, sa líši v závislosti od toho, aká veľká časť vášho tela je vyšetrovaná. Predpokladá sa, že časté vystavenie žiareniu by mohlo mierne zvýšiť šance na rakovinu o mnoho rokov neskôr, aj keď sa toto riziko považuje za veľmi malé (menej ako 1 z 2 000).

  • Alergická reakcia na kontrastnú látku

Ak ste alergický na kontrastnú látku prejaví sa to kožnou vyrážkou, svrbením a začervenaním pokožky. Môžete tiež pociťovať bolesť hlavy nevoľnosť a zvracanie.

  • Kontrastnou látkou indukovaná nefropatia

Je to zriedkavá porucha obličiek, ktorá postihuje iba asi 2 percentá pacientov dostávajúcich kontrastné farbivá. Riziko rozvoja kontrastom indukovanej nefropatie je vyššie u ľudí, ktorí majú cukrovku, chronické ochorenie obličiek alebo majú v anamnéze srdcovocievne choroby.

CT vyšetrenie v tehotenstve?

V tehotenstve sa väčšinou diagnostikujú ochorenia zobrazovacími vyšetreniami, ktoré nepoužívajú röntgenové lúče, ako napríklad ultrazvuk alebo magnetická rezonancia. Pokiaľ však tieto vyšetrenia neposkytnú dostatočné informácie o diagnóze, váš lekár môže odporučiť aj CT vyšetrenie.  Ak ide o vyšetrenie hlavy a hrudníka, nehrozí dieťaťu žiadne riziko ožiarenia. Pri CT brucha a panvy však môže existovať veľmi malé riziko vzniku vrodenej vady. Najlepšie vám bude vedieť poradiť váš ošetrujúci lekár, či je pre vás CT vyšetrenie vhodné alebo nie.

CT a menštruácia
ZDROJ:Unitone Vector/Shutterstock.com

Čo sa zisťuje pri CT vyšetreniach jednotlivých častí tela?

CT vyšetrenie mozgu

CT mozgu sa môže vykonať na posúdenie mozgu z hľadiska nádorov, rôznych lézií, poranení, vnútrolebečného krvácania, štrukturálnych anomálií, napr. hydrocefalus alebo infekcií. Môže sa tiež použiť aj na vyhodnotenie účinkov liečby na mozgové nádory a na detekciu zrazenín v mozgu, ktoré môžu byť zodpovedné za mozgové príhody. Ďalším použitím mozgového CT je poskytnutie anatomického obrazu pre mozgovú chirurgiu alebo biopsiu mozgového tkaniva.

CT vyšetrenie hrudníka

CT snímky hrudníka môžu lekárovi pomôcť diagnostikovať alebo vylúčiť rôzne poškodenia pľúc. Niektoré z nich zahŕňajú krvné zrazeniny, nádory, väzivové hmoty v pľúcach, fibrózu, prebytočnú tekutinu okolo pľúc (pleurálny výpotok), abnormálne rozšírenie dýchacích ciest s úbytkom tkaniva (emfyzém), zápal pľúc, tuberkulózu alebo pľúcnu embóliu. CT vyšetrenie srdca je užitočné ak pacientovi zlyháva srdce, ale nie je jasné prečo. Môžeme zistiť napríklad ischemickú chorobu srdca, nahromadenie aterosklerotického plaku, zúženie a nedomykavosť chlopní, vrodené vady, nádory alebo tekutinu v perikardiálnom priestore.

CT vyšetrenie brušnej dutiny

CT brušnej dutiny dokáže zistiť príznaky zápalu, infekcie, poranenia alebo ochorenia pečene, sleziny, obličiek, močového mechúra, žalúdka, čriev, pankreasu a nadobličiek. Používa sa tiež na sledovanie krvných ciev a lymfatických uzlín v bruchu. Lekár môže nariadiť CT vyšetrenie, aby zistil príčinu bolesti brucha, diagnostikoval chorobu alebo vyhodnotil následky traumatického poranenia.

CT vyšetrenie kostí a ciev

Pri CT vyšetrení kostí sa posudzuje najmä či nie sú prítomné poškodenia, zlomeniny alebo iné abnormality. CT vyšetrenie sa môže zamerať aj na kĺby a mäkké tkanivá, ako sú chrupavky, svaly a šľachy. Pomáha tiež pri diagnostikovaní a určovaní štádia rakoviny. Čo sa týka ciev, CT vyšetrenie poskytuje ich podrobné 3D zobrazenie či už sa nachádzajú v končatinách alebo v orgánoch. Môže sa použiť na identifikáciu oslabených častí tepien alebo žíl, deformít, vrodených vád ciev, aterosklerotických plakov a na vizualizáciu prietoku krvi. Kontrastné farbivo slúži na vizualizáciu blokád vo vnútri tepien. Keď farbivo dosiahne upchaté alebo zúžené pasáže či už tukovými i nánosmi alebo zrazeninami, prístroj ukazuje blokádu.

CT vyšetrenie mozgu
ZDROJ:sanyanwuji/Shutterstock.com

Aký je rozdiel medzi CT a magnetickou rezonanciou ?

Možno ste už počuli aj o ďalších zobrazovacích vyšetreniach a pýtate sa, prečo lekár zvolil CT vyšetrenie nad magnetickou rezonanciou. Vo všeobecnosti  je CT pre pacientov pohodlnejšie. Je menej citlivé na pohyb pacienta počas vyšetrenia a pacient v ňom nemá taký klaustrofobický pocit ako môže mať pri magnetickej rezonancii.

  • Použitá technológia

CT používa röntgen a magnetická rezonancia používa magnetické polia. Ľudia, ktorí majú kardiostimulátor, vnútromaternicové teliesko, umelé kĺby, stenty v cievach alebo tmavé tetovanie nemôžu ísť na magnetickú rezonanciu, kvôli silným magnetom v prístroji. Tie predstavujú riziko potenciálnej migrácie implantátov a tiež zahrievania, ktoré môže spôsobiť poškodenie okolitého tkaniva. Títo ľudia ale môžu ísť na CT. Na druhú stranu magnetická rezonancia tým, že nepoužíva radiáciu je bezpečná pre pacientov často vyžadujúcich tento typ vyšetrenia a u detí.

  • Trvanie

CT vyšetrenie trvá oveľa kratšie ako magnetická rezonancia. Typické CT vyšetrenie trvá 15-20 minút, zatiaľ čo magnetická rezonancia môže trvať až hodinu alebo dlhšie. Tým, že CT vyšetrenie trvá tak krátko môže sa používať aj pri núdzových stavoch.

  • Úroveň zvuku

Magnetická rezonancia je veľmi hlučná. Pred vyšetrením dostanete štuple do uší alebo slúchatká, ktoré budú tento hluk tlmiť. CT je oveľa tichšie a počas vyšetrenia nebudete potrebovať ochranu uší.

  • Obrázky

CT vytvára podrobné snímky hlavy, brucha, hrudníka, kostného systému a ďalších. Zatiaľ čo magnetickú rezonanciu možno rovnako ako CT  použiť aj na vytváranie snímok hlavy, brucha a hrudníka, avšak neskenujú kosti. Sú obzvlášť účinné pri vytváraní obrázkov mäkkého tkaniva.

CT vyšetrenie cena

Pacientom, ktorí majú zdravotné poistenie, a od svojho lekára majú žiadanku na vyšetrenie, výkon hradí poisťovňa.  Ceny pre samoplatcov má každé zdravotnícke zariadenie vlastné. Pohybujú sa zhruba v týchto výškach:

  • CT v oblasti hlavy, krku, chrbtice – 60 €
  • CT v oblasti hrudníka, brucha – 100 €
  • CT koronarografia – 200 €

V prípade potreby podania kontrastnej látky sa cena vyšetrenia zvýši. Závisí to od množstva a druhu podanej kontrastnej látky.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

CT scan

Understanding Medical Tests: CT Scan (Computerized Tomography)

CT Scanning

Computed Tomography (CT) Scan of the Bones

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
cievykostimozogpľúcasrdcové zlyhávaniezápal pľúczlomenina