10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Informácie o liekoch

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Lieky na slovenskom farmaceutickom trhu môžeme rozdeliť na voľne dostupné bez lekárskeho predpisu a lieky vystavené na lekársky predpis, ďalej na generiká a originálne značkové lieky.Lieky na trhu schvaľuje a informuje o nich (a o ich dostupnosti) Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Na úrovni Európskej únie lieky vedecky skúma, certifikuje a kontroluje Európska agentúra pre lieky (EMA).

    Viac informácií

    Kontrola liekov

    Vývojový proces lieku zahŕňa skúmanie v laboratóriu a testovanie v klinických štúdiách. Po absolvovaní klinických skúšok, ak sú splnené prísne normy bezpečnosti a kvality, je udelená licencia a liek je sprístupnený na širšie použitie.

    Na predpis a bez predpisu

    Niektoré lieky na menej závažné ochorenia je možné kúpiť bez lekárskeho predpisu. Ide najmä o jednoduché lieky proti bolesti a kašľu. V niektorých krajinách sú bežné lieky dokonca dostupné aj v supermarketoch a iných obchodoch. Voľnopredajné sú aj špecifickejšie medikamenty, napríklad núdzová antikoncepcia, nosové spreje alebo očné kvapky.

    Lieky na predpis, ako sú antibiotiká, musia byť predpísané kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom (v každej krajine majú jednotlivé skupiny zdravotníckych pracovníkov odlišné kompetencie, napríklad sestry, fyzioterapeuti, ale aj lekárnici).

    Nákup liekov online a v iných krajinách

    • Lekársky predpis vystavený lekárom by mal byť platný naprieč všetkými krajinami Európskej únie. Nie vo všetkých však platia elektronické predpisy a nemusia ich uznať, preto treba mať k dispozícii aj papierový predpis od lekára.
    • Lieky predpísané v jednej krajine nemusia byť dostupné v inej, môžu mať obmedzený predaj, iný názov, môžu byť na trhu len vo forme účinnej látky (generiká) alebo byť viazané na lekársky predpis.
    • Nákup liekov cez internet je na Slovensku možný, nie však tých na predpis. Vhodné je pred kúpou liekov online poradiť sa s ošetrujúcim lekárom, pretože pozná anamnézu pacienta.
    • Vo väčšine krajín EÚ je predaj liekov viazaných na lekársky predpis cez internet zakázaný. Výnimkou je napríklad Estónsko a Nemecko. V mnohých krajinách je obmedzený aj cezhraničný internetový predaj liekov.
    • Na Slovensku je internetová lekáreň oprávnená predávať iba voľnopredajné lieky registrované na jej území. Môže ponúkať certifikované lieky, medicínske doplnky, zdravotnícke pomôcky s určitými výnimkami a vitamíny neviazané na lekársky predpis.
    • Nie každý online predajca liekov na trhu je certifikovaný, takže hrozí riziko kúpy neadekvátneho alebo nebezpečného lieku. Každá online lekáreň by mala byť zaregistrovaná v Generálnej rade pre farmaceutické spoločnosti (GPhC).

    Značkové lieky verzus generiká

    Mnohé lieky majú aspoň dva názvy: originálny, vytvorený farmaceutickou spoločnosťou, ktorá ho vyrobila, a generický, ktorý pomenúva účinnú látku v lieku.

    Generické lieky (generiká) obsahujú tú istú účinnú látku aká je používaná v originálnom (referenčnom) produkte. Zároveň dávkovacia forma určená na liečbu toho istého ochorenia musí byť rovnaká ako referenčný liek. Pri generikách sa musí preukázať bioekvivalencia, čiže dôkaz, že pôsobia úplne rovnako ako originál a sú vzájomne zameniteľné. Generiká je možné uviesť na trh po skončení patentovej ochrany pôvodného lieku.

    Patenty na lieky

    Spoločnosti uzatvárajú exkluzívne práva, patenty, na každý nový liek, ktorý produkujú. Ak má spoločnosť patent na liek, môže ho uviesť na trh len pod touto značkou. Po uplynutí platnosti patentu môžu ostatní výrobcovia predávať jeho generické verzie. Tie budú rovnaké ako značkové lieky, pretože obsahujú rovnaké účinné zložky. Ak sa názov lieku na predpis stále mení, môže to byť z toho dôvodu, že ide o generickú verziu, nie značkovú.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    zaujímavosti z medicíny