Kortizol má pre našu existenciu podstatný význam. V istom zmysle umožňuje komunikáciu medzi našimi myšlienkami a zvyškom tela, „prekladá“ naše pocity a emócie do našich buniek pomocou „kortizolového jazyka“. Pri väčšine dnešných chorôb hrá veľmi dôležitú úlohu práve kortizolová nerovnováha, narušenie bežných hormonálnych vzorcov prispieva k únave a ďalším problémom spojeným s vysokou hladinou kortizolu.
Kortizol je jedným spomedzi hormónov, látok, ktoré sa vylučujú do krvi zo žliaz s vnútorným vylučovaním a riadia činnosť ľudského organizmu. Tvorí sa v nadobličkách a ovplyvňuje činnosť mnohých buniek a tkanív v našom tele. Medzi jeho hlavné funkcie patrí:
Kortizol je známy aj pod označením „stresový hormón“. Podnetom na jeho vyplavenie je psychická trauma, emočný stres, pre organizmus sú však stresmi i úrazy, infekcie, operácie, nedostatok spánku či nadmerné fyzické preťažovanie tela, aj hladovaním. Pokiaľ stres pôsobí krátkodobo, zvýšenie hladiny kortizolu je pre organizmus prospešné, pretože pomáha organizmu vyrovnať sa so záťažou.
Máme dve nadobličky hornej časti každej obličky, odpočívajúce ako malé čiapky. Aj keď sú naše nadobličky spojené s našimi obličkami, sú v skutočnosti súčasťou autonómneho nervového systému, ktorý reguluje všetky telesné funkcie, od dýchania po fungovanie srdca, obličiek a čriev; v podstate všetko, čo naše telo robí bez potreby našej vlastnej vôle. Nadobličky produkujú adrenalín, hormón vylučovaný pri príprave tela na odozvu „boj alebo útek“, keď je telo vystavené stresu. Okrem toho nadobličky produkujú kortizol, aldosterón, dehydroepiandrosterón (DHEA), ktoré sú skupinou hormónov, ktoré regulujú produkciu energie a jej využitie, ako aj rovnováhu medzi budovaním tela a rozkladom molekúl.
Kortizol je hlavným hormónom katabolizmu – rozkladu zložitých molekúl na jednoduchšie. Keď naše telo potrebuje zvýšiť energiu, napríklad v stresových situáciách, kortizol sa snaží blokovať náš mechanizmus zápalovej reakcie a zvyšuje hladinu inzulínu a cukru v krvi. Kortizol tiež mobilizuje veľké množstvo paliva a navyše, naše „šikovné“ nadobličky spolu s kortizolom tiež produkujú DHEA. Telo potom používa DHEA ako stavebný kameň pre sexuálne hormóny, ktoré zase pomáhajú posilňovať telo; to je dôvod, prečo sa nazývajú anabolické hormóny. Pomer anabolických hormónov (tých, ktoré budujú) a katabolických hormónov (tých, ktoré rozkladajú), naznačuje, aký je aktuálny stav nášho tela – či viac buduje alebo viac rozkladá. Logicky má zmysel, že keď sme mladší, dominujú anabolické hormóny; zatiaľ čo vekom sa katabolické hormóny začínajú zosilňovať a nakoniec dominujú. Na oddialenie starnutia by sme preto mali zastaviť nadmernú produkciu kortizolu – nášho rozkladného hormónu v tele – a namiesto toho ho nahradiť stavebnými hormónmi.
Hladina kortizolu v krvi sa počas dňa mení, najvyššia je ráno, čo pomáha organizmu zvládnuť prechod z nočného odpočinku do denných aktivít. Ak nechceme mať kortizolovú nerovnováhu, odporúča sa využívať svoj kortizol v súlade s prírodou, sústreďovať sa na svoje najnáročnejšie a najťažšie úlohy v prvej polovici dňa a noc využívať na regeneráciu.
Toto je obzvlášť ťažké pochopiť pre ľudí žijúcich v mestách, pretože mnohí nemajú počas dňa dostatok pohybovej aktivity a potom to večer kompenzujú cvičením, behom a chodením do fitnes klubov. Nadobličky práve v tom čase potrebujú zastaviť produkciu kortizolu a sú tak neprirodzene nútené produkovať ďalší kortizol potrebný na ich fyzickú námahu v týchto neskorých hodinách. Metaforicky povedané je to ako nútiť vyčerpaného koňa, aby skákal cez prekážky.
Naše nadobličky majú prirodzený rytmus produkcie kortizolu a my by sme mu mali prispôsobiť náš životný štýl. Keď tak urobíme, využijeme kortizol, ktorý sa prirodzene vytvára v našom tele namiesto toho, aby sme nútili naše nadobličky ho vytvárať proti jeho biologickým hodinám. Nadobličky produkujú väčšinu svojho kortizolu počas ranných hodín, keď je naše telo nastavené pre akúkoľvek aktivitu. Popoludní a večer hladina kortizolu klesá a po 20:00 už klesá prudko. Inými slovami, ideálne by sme mali vstať o 6:00 každé ráno, naplánovať si zvládnutie všetkých náročných aktivít dopoludnia, keď je naše telo najodolnejšie voči stresu, ale čo je najdôležitejšie, dokončiť všetky naše fyzické a duševné činnosti do 20:00, keď naše nadobličky podľa svojho prirodzeného rytmu zastavujú produkciu kortizolu. Dodržiavaním týchto pokynov zaistíme, že stresový hormón bude optimalizovaný, zatiaľ čo z dlhodobého hľadiska pomôžeme dať do rovnováhy celé naše telo. Takže môžeme vstať skôr a ísť spať neskôr a týmto spôsobom budeme rešpektovať polohu slnka a mesiaca a následne optimalizovať produkciu kortizolu a zároveň vyvážime produkciu melatonínu, rastového hormónu a ďalších nočných hormónov.
Tajomstvom úspešného života je dobrá odolnosť voči stresu. Tí z nás, ktorí sa „ľahko vytočia“ a kričia a vo všeobecnosti strácajú samých seba v určitých situáciách, pravidelne vstupujú do adrenalínovej reakcie a pri takomto type správania jasne naznačujú, že ich nadobličky sú preťažené. V takýchto situáciách nie je telo schopné vyrobiť dostatok kortizolu na zvládnutie daného problému, takže v boji o prežitie si zvolí skratku, t. j. cestu adrenalínu. Metaforicky povedané, je to ako použiť stovky litrov paliva na presun vozidla len o pár metrov!
Zdravá strava dostatočne uspokojuje energetické potreby nášho tela, a preto konzumácia potravín s vysokou nutričnou hodnotou zabráni situáciám, kedy by si naše telo potrebovalo vyrobiť energiu pomocou svojich rezerv. Pocit hladu je prirodzeným mechanizmom reakcie nášho tela, ktorý nás upozorňuje, že potrebujeme jedlo. Keď sme hladní, hladina kortizolu v krvi je veľmi vysoká, takže „násilne“ pretrvávajúci hlad zaťažuje naše nadobličky, ale aj našu štítnu žľazu, ktorá za týchto okolností musí znižovať metabolické potreby. Látková premena sa preladí tak, aby sa zvýšila hladina cukru v krvi a telo malo dostatok energie na „boj alebo útek“, ako sa stresovej situácii často hovorí. Problém nastáva, ak sme stresu vystavení na dlhší čas, pretože vtedy sa začnú prejavovať nepriaznivé účinky dlhodobo zvýšenej hladiny kortizolu.
Vysoké hladiny kortizolu so sprievodnými nižšími hladinami DHEA, estradiolu, progesterónu alebo testosterónu by viedli k rozpadu v tele a nakoniec k chorobe. Ak sa však chronicky vysoký kortizol kombinuje so silnými nadobličkami, ktoré produkujú dostatok pohlavných hormónov a DHEA, potom je možné udržať pozitívny anabolicko-katabolický pomer bez toho, aby telo pocítilo následky chronického stresu. Medzi príznaky nadbytku kortizolu patrí priberanie na hmotnosti, najmä v oblasti okolo pása, zaokrúhlenie tváre, akné, pokožka sa stáva tenšou a rany sa horšie hoja. Nastáva úbytok svalov, prítomné sú aj poruchy spánku, únava, podráždenosť, nesústredenosť. V krvi pretrváva príliš vysoká hladina cukru a oslabené sú tiež imunitné funkcie. U žien sa môže objaviť výraznejšie ochlpenie na tvári a nepravidelný menštruačný cyklus.
Na fungovanie organizmu má nepriaznivý vplyv aj znížená hladina kortizolu. Ľudia, ktorým sa v tele tvorí nedostatok kortizolu , zle znášajú záťažové situácie, napríklad choroby alebo fyzickú námahu. Medzi príznaky nedostatku patrí výrazná únava, strata chuti do jedla a úbytok hmotnosti, svalová slabosť. Na deficit môže poukazovať aj nízka hladina cukru v krvi, nízky krvný tlak, podráždenosť, bolesti brucha a kĺbov. Nedostatok kortizolu môže byť dokonca životu nebezpečný.
Čo to presne znamená mať vyváženú produkciu kortizolu? Keď naše hladiny kortizolu budú vyvážené, budeme zdraví, šťastní, kreatívni, inovatívni a úspešní a budeme žiariť pozitívnou energiou.
Zvýšená alebo znížená hladina kortizolu máva zvyčajne chorobné príčiny. Ak je podozrenie na takýto stav, lekár môže naordinovať vyšetrenie jeho hladín v krvi, niekedy je potrebné merať aj jeho množstvo v moči.
Jednoducho tým, že sa budeme zdravo stravovať a budeme mať dostatok spánku. Ak sa chceme vyhnúť kortizolovej nerovnováhe v organizme, mali by sme sa navyše vyhýbať dlhodobému nadmernému stresu. Prevenciou je tiež pravidelná a zdravá životospráva. Samozrejme, stojí za to spomenúť, aký dôležitý je nočný spánok pre naše zdravie, nakoľko počas neho uvoľňujeme melatonín, najsilnejší antioxidant tela, a rastový hormón, ktorý redukuje naše vrásky, zvyšuje sebadôveru, posilňuje svalstvo a pomáha spaľovať tuk.
kniha: Čudesna moc hormona, autor- Dr.mec. Sanja Toljan, ISBN-978-953-59912-2-9
The role of cortisol in the body