Zelený čaj je viac než len upokojujúci nápoj – je plný silných antioxidantov, ktoré nám ponúkajú širokú škálu zdraviu prospešných výhod od zrýchlenia metabolizmu a zlepšenia funkcie mozgu až po zníženie rizika srdcovocievnych chorôb. V našom článku vám prezradíme, ako môže denná šálka zeleného čaju zlepšiť vaše celkové zdravie a pohodu.
Zelený čaj je obľúbený nápoj vyrobený z listov Camellia sinensis, tej istej rastliny, z ktorej sa získava aj čierny variant. Na rozdiel od neho je však ten zelený minimálne spracovaný, pričom si zachováva svoje prirodzené antioxidanty, ktoré prispievajú k jeho zdravotným účinkom.
Existujú rôzne druhy zeleného čaju, ako napríklad sencha, matcha a gyokuro, z ktorých každý ponúka jedinečné chuťové profily založené na spôsobe pestovania a spracovania listov.
Zelený čaj si môžete vychutnať vo forme sypaných listov, v čajových vrecúškach alebo ako práškový matcha, ktorý sa často šľahá do vody alebo používa v latte a iných nápojoch.
Na čo je zelený čaj dobrý? Zelený čaj má široké spektrum pozitívnych účinkov:
Ak sa rozhodnete piť zelený čaj pre jeho pozitívne účinky, mali by ste zainvestovať do kvality. Tu je niekoľko tipov na to, ako si vybrať prvotriedny zelený čaj:
Kvalitný zelený čaj by sa mal po lúhovaní rozvinúť na celé lístky a zachovať si svoju chuť aj počas 3 až 5 zaliatí.
Najlepšia skúška čerstvosti je vziať trochu lístkov do dlane, stisnúť ich a nasať vôňu. Väčšina prvotriednych zelených čajov by mala mať po sparení svetlozelený až zelenožltý odtieň.
Na prípravu zeleného čaju nie je vhodná vriaca voda, ale nižšie teploty medzi 71 až 76 °C, inak sa stráca jeho aróma a nedá sa z neho pripraviť viac výluhov. Podstatné je zakrytie šálky, aby sa lístky mohli plne rozvinúť a aj po ďalšom zaliatí poskytli lahodný nápoj.
Zelené čaje by sa mali lúhovať 30 sekúnd až jednu minútu, ale najlepšie je riadiť sa konkrétnym druhom a odporúčaním výrobcu. Na bežnú šálku je vhodné použiť 4 – 5 gramov lístkov.
Celkovo sa neodporúča nechať nápoj lúhovať dlhšie, ako uvádza výrobca, a to jednak pre chuť a jednak tiež pre zvyšujúci sa obsah kovov (olovo, hliník). Každá rastlina totiž čiastočne prijíma rôzne škodlivé látky z pôdy. Najakostnejší a najchutnejší je druhý nálev, keď sa uvoľní väčšina aromatických zložiek.
Počas tehotenstva zelený čaj piť môžete, no s mierou. Zelený čaj obsahuje kofeín, ktorého vysoký príjem sa v tehotenstve neodporúča, pretože môže ovplyvniť vývoj plodu.
Odborníci zvyčajne tehotným ženám prízvukujú, aby svoj celkový denný príjem kofeínu obmedzili na približne 200 – 300 mg, čo zodpovedá asi 2 – 3 šálkam zeleného čaju v závislosti od sily lúhovania.
Zelený čaj je navyše bohatý na katechíny, ktoré môžu znížiť vstrebávanie kyseliny listovej, čo je kľúčová látka pre vývoj plodu najmä na začiatku tehotenstva. Je dôležité, aby ste prijímali dostatok kyseliny listovej, hlavne ak počas gravidity pijete zelený čaj.
Jeho mierna konzumácia sa teda behom tehotenstva vo všeobecnosti považuje za bezpečnú, ale najlepšie je poradiť sa s vaším lekárom, ktorý najlepšie pozná váš zdravotný stav.
Pitie 2 až 3 šálok zeleného čaju denne celkovo možno pokladať za vhodné pre väčšinu ľudí. Uvedené množstvo vám zabezpečí zdravotné výhody tohto nápoja a zároveň udrží príjem kofeínu pod kontrolou. Zelený čaj konzumujte striedmo, aby ste sa vyhli nadmernému množstvu kofeínu, a rovnako ho pite mimo jedla, aby ste zabránili narušeniu vstrebávania železa.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje