Vírus Zika (Zika, vírusová choroba Zika) patrí medzi vírusové infekcie prenášané komármi, ktoré sa vyskytujú predovšetkým v tropických a subtropických oblastiach sveta. U väčšiny ľudí infikovaných vírusom Zika sa neprejavujúžiadne príznaky, iní majú miernu horúčku, vyrážku a svalovú bolesť. Ďalšie príznaky: bolesť hlavy, sčervenanie očí a celkový pocit telesného nepohodlia. Infekcia vírusom Zika počas tehotenstva môže spôsobiť abnormálne zmenšenie hlavičky novorodenca a ďalšie neurologické poruchy, alebo dokonca potrat.
Vírus Zika sa prenáša predovšetkým uštipnutím infikovaným komárom (druh Aedes aegypti a Aedes albopictus ), ktoré celosvetovo patria medzi bežne sa vyskytujúce druhy. Vírus bol prvýkrát identifikovaný v lese Zika v Ugande v roku 1947, avšak ohniská ochorenia sa vyskytujú pomerne často v juhovýchodnej a južnej Ázii, v oblastiach tichomorských ostrovov a v Amerike. Komár je prenášačom ochorenia a po uštipnutí zdravého človeka infekciu prenáša krvnou cestou, konkrétne vstupom vírusu do krvného obehu tejto osoby. Komáre prenášajúce vírus Zika sú najaktívnejšie od rána do súmraku.
Obzvlášť nebezpečná je infekcia týmto vírusom počas tehotenstva. Vírus prestupuje cez transplacentárnu bariéru a infikuje aj vyvíjajúci sa plod. Okrem uštipnutia komárom boli hlásené aj infekcie prostredníctvom pohlavného styku a transfúzie krvi. Až v 80 percentách prípadov infekcie vírusom Zika sa nerozvinú špecifické príznaky. V 20 percentách sa u postihnutých symptómy objavia dva až sedem dní po preniknutí vírusu do organizmu. Väčšina infikovaných dospelých sa pri adekvátnej liečbe úplne zotaví, pričom príznaky sú prítomné jeden týždeň.
Medzi rizikové faktory infekcie týmto vírusom patrí obývanie oblastí, ktoré patria medzi ohniská tohto ochorenia, a/alebo turistika do týchto regiónov. Ide predovšetkým o trópy a subtrópy. Medzi obzvlášť vysokorizikové oblasti patrí niekoľko ostrovov v Tichomorí, niekoľko krajín v Strednej, Južnej a Severnej Amerike a ostrovy v blízkosti západnej Afriky. Keďže komár, ktorý prenáša vírus Zika, patrí medzi kozmopolitné druhy a klíma sa mení, existuje predpoklad, že epidémie sa budú šíriť do nových regiónov. K rizikovým faktorom patrí tiež nechránený pohlavný styk, preto pri turistike do postihnutých oblastí sa odporúča používanie kondómov alebo vyhýbanie sa sexu počas troch mesiacov od návštevy problémovej krajiny. V prípade gravidity sa tiež odporúča abstinencia od sexuálnej aktivity počas tehotenstva alebo používanie kondómov počas celej gravidity v prípade, ak jeden alebo obaja partneri cestovali do oblasti aktívneho prenosu vírusu Zika alebo tam žijú. Fatálne následky má infekcia plodu, dieťa má celoživotné následky.
K najčastejším symptómom patrí mierna horúčka, vyrážka a bolesti kĺbov alebo svalov. K menej častým príznakom prebiehajúcej infekcie patrí silná bolesť hlavy, opuchnutie a začervenanie spojiviek očí (konjunktivitída). Vírusové infekcie Zika počas tehotenstva sú spojené s potratom, mikrocefáliou a potenciálne smrteľnou kongenitálnou mozgovou poruchou. Vírus tiež spôsobuje vrodený syndróm Zika, ktorý zahŕňa závažnú formu mikrocefálie, sprevádzanú čiastočným preliačením lebky dieťaťa, poškodením mozgu a redukciou mozgového tkaniva či závažného poškodenia očí. K ďalším prejavom tohto syndrómu patria komplikácie pohybového aparátu, sprevádzané obmedzením rozsahu pohybov a poklesom pohyblivosti tela v dôsledku silného svalového tonusu po narodení. Časté sú tiež závažné neurologické poruchy, ako Guillainov-Barrého syndróm (prejavujúci sa ochrnutím dolných končatín, neskôr trupu a horných končatín, nakoniec môže dôjsť až k postihnutiu očných a dýchacích svalov).
Ak sa objavia symptómy (najmä ak človek nedávno navštívil oblasti, kde sa vyskytuje pretrvávajúca epidémia vírusu Zika), je vhodné navštíviť praktického lekára. Centrá na kontrolu a prevenciu chorôb túto infekciu preverujú prostredníctvom krvných testov, ktoré odhalia prítomnosť vírusu, prípadne podobných ochorení (horúčka Dengue, chikungunya), prenášaných rovnakým druhom komárov. V prípade pozitívnych, alebo aj negatívnych testov môže lekár indikovať vyšetrenie tehotnej ženy ultrazvukom na detekciu mikrocefálie alebo iných abnormalít mozgu, prípadne odobrať vzorku plodovej vody pomocou dutej ihly vloženej do maternice (amniocentéza) na detekciu vírusu Zika.
Neexistuje žiadna špecifická antivírusová liečba vírusu Zika, niektoré vakcíny sú v klinických štúdiách. Liečba je zameraná na zmiernenie symptómov, dostatočný odpočinok a dopĺňanie tekutín. Niekedy sa indikujú lieky s obsahom acetaminofénu na zmierňovanie bolesti kĺbov a horúčky.
Vhodné je vyhýbať sa cestám do miest s potenciálnymi ohniskami tohto ochorenia, odporúča sa to predovšetkým tehotným ženám. Chránený pohlavný styk je forma prevencie, ktorá okrem prenosu na dospelého zabraňuje infekcii plodu tehotnej ženy. Kto žije v postihnutých oblastiach alebo do nich cestuje, mal by zotrvávať v klimatizovanom alebo dobre osvetlenom priestore, využívať moskytiéry počas spánku a zabezpečiť obydlie ochrannými sieťami proti hmyzu. V prípade pobytu v otvorenom priestore je vhodné nosiť ochranný odev v podobe oblečenia s dlhými rukávmi, dlhých nohavíc, ponožiek a uzavretej obuvi. Túto formu prevencie je vhodné doplniť používaním repelentov. Formou prevencie je aj eliminácia biotopov, ktoré sú liahňou komárov. Ide predovšetkým o vodné plochy so stojatou vodou, kvetináče, napájadlá pre zvieratá a použité automobilové pneumatiky.