Laserová epilácia je účinná možnosť, ako sa na dlhší čas zbaviť chĺpkov. Pre koho je vhodná a kto by mal hľadať inú alternatívu?
Laserová epilácia je zákrok, ktorý využíva koncentrovaný lúč svetla (laser) na odstránenie nežiaduceho ochlpenia. Odstrániť si môžete dať chĺpky na tvárovej časti (horná pera, brada, líca) či na tele (podpazušie, predlaktie, bikiny a análna oblasť, nohy, hrudník, chrbát,…).
Počas procedúry laser vyžaruje svetlo, ktoré je absorbované pigmentom (melanínom) v chĺpkoch. Svetelná energia sa premieňa na teplo a to poškodzuje vlasové folikuly, ktoré produkujú chĺpky. Toto poškodenie brzdí alebo odďaľuje ich budúci rast.
Hoci laserová epilácia účinne odstraňuje rast chĺpkov na dlhé obdobia, zvyčajne nevedie k ich trvalému odstráneniu. Na začiatku je potrebných niekoľko ošetrení a neskôr aj niekoľko udržiavacích.
Epilácia je najúčinnejšia pre ľudí, ktorí majú svetlú pleť a tmavé chĺpky, no možno ju úspešne použiť na všetky typy pleti.
Výhodou tejto procedúry je, že laser zacieli na tmavé, hrubé chĺpky, pričom okolitú pokožku ponechá nepoškodenú. Každý pulz lasera trvá zlomok sekundy a dokáže ošetriť veľa chĺpkov súčasne.
Malé oblasti, ako je horná pera, môžu byť ošetrené za menej ako minútu a veľké oblasti, ako je chrbát alebo nohy, môžu trvať až hodinu.
Minimálny vek na akúkoľvek epiláciu je 15 rokov. Zvyčajne sa robí od 18’rokov. Dôvodom je, že deti majú tenšiu pokožku a menšie krvné cievy, čo zvyšuje pravdepodobnosť vzniku modrín a krvácania. Okrem toho je vyššia pravdepodobnosť, že budú mať alergickú reakciu na laser. Väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že s laserovou epiláciou treba počkať do dovŕšenia puberty a u dievčat do začiatku menštruačného cyklu.
Laserová epilácia sa neodporúča počas tehotenstva. Počas dojčenia by ste pri tomto ošetrení mali byť tiež obzvlášť opatrní. Dojčiace matky by sa mali vyhýbať používaniu zariadenia na laserové odstraňovanie chĺpkov v blízkosti prsného tkaniva alebo oblasti dvorca. Je to preto, že pokožka by mohla absorbovať časť energie z laserového lúča a preniesť ju cez mliekovody do tela matky alebo do tela dieťaťa.
Ak užívate niektorý z nasledujúcich liekov, laserová epilácia môže spôsobiť vedľajšie účinky:
Antidepresíva
Antikoncepčné tabletky
Lieky na riedenie krvi
Ak si nie ste istí, či sa vaše lieky môžu alebo nemôžu používať spolu s laserovou epiláciou, opýtajte sa svojho lekára.
Ak trpíte ekzémom, psoriázou alebo máte akné, mali by ste sa vyhnúť laserovej epilácii. Táto môže zhoršiť váš stav a niektoré lieky môžu spôsobiť vysušenie pokožky, čím sa tieto stavy ešte zhoršia. Ak máte niektorú z vyššie uvedených chorôb, mali by ste sa pred začatím procedúry porozprávať so svojím lekárom.
Keloid – nadmerný rast tkaniva jazvy v okolí rany, ku ktorému dochádza po tom, čo sa rana zahojí.
Rakovina kože – v tejto situácii je celkom zrejmé vylúčenie laserového odstraňovania chĺpkov.
Lupus – ďalší zdravotný stav, ktorý spôsobuje, že laserové odstraňovanie chĺpkov je menej bezpečné, pretože môže spôsobiť, že imunitný systém bude nadmerne reagovať na lasery a spôsobí nežiaduce reakcie na koži.
Rosacea – stav, ktorý môže zvýšiť pravdepodobnosť negatívnej reakcie na lasery a zvýšiť citlivosť po liečbe.
Laser nedokáže odstrániť biele, ryšavé a šedivé chĺpky, pretože neobsahujú melanínové pigmenty (látky, ktoré spôsobujú, že pokožka je tmavšia). Namiesto laseru môžu títo ľudia zvážiť elektrolýzu.
Môžete si dať laserovú epiláciu cez tetovanie? Krátka odpoveď znie: nie, nie je bezpečné vykonávať laserové odstraňovanie chĺpkov cez tetovanie.
Zhruba šesť týždňov pred epiláciou by ste sa mali vyhýbať opaľovaniu. Expozícia slnečnému žiareniu znižuje účinnosť laserového odstraňovania chĺpkov a zvyšuje pravdepodobnosť komplikácií.
Minimálne mesiac pred ošetrením si chĺpky nevoskujte ani nevytrhávajte. Môžete si ich odstraňovať bez korienkov, a to napríklad holením alebo depilačným krémom. Pri prvom ošetrení je ideálna dĺžka chĺpkov 1-3 mm.
Pred procedúrou bude ošetrovaná oblasť vyčistená. Niekto môže dostať aj znecitlivujúci gél. Každý v miestnosti musí mať po celú dobu ošetrenia ochranné okuliare. Počas epilácie je oblasť kože, kde sa odstraňujú chĺpky, držaná napnutá. Laserové impulzy môžete cítiť ako pichnutie špendlíkom.
Po dokončení procedúry môžete dostať ľadové obklady, protizápalové krémy alebo studenú vodu na zmiernenie nepohodlia. Ďalšie ošetrenie si môžete naplánovať o štyri až šesť týždňov.
Tak ako každé ošetrenie, aj epilácia nesie so sebou isté riziká. A je dobré o nich dopredu vedieť. Deň alebo dva po zákroku bude ošetrená oblasť pokožky vyzerať ako spálená od slnka. Pomôcť môžu chladivé obklady a zvlhčovače.
Zriedkavo môže laserové odstránenie chĺpkov viesť k týmto komplikáciám:
– bolesť, nepohodlie alebo citlivosť
– červená koža, ktorá môže nejaký čas trvať
– chrasty, pľuzgiere, modriny alebo opuch kože
– zosvetlenie alebo stmavnutie vašej pokožky
– zjazvenie
– popáleniny od tepla lasera
– bakteriálne infekcie
Aby sa predišlo možným vedľajším účinkom, mali by ste si chrániť pokožku pred slnkom. Takisto nepoužívajte solárium. Na začervenanie a opuch môžete použiť studené obklady. Väčšina ľudí sa hneď môže vrátiť k svojim zvyčajným činnostiam.
Výsledky pravdepodobne uvidíte hneď po ošetrení. Záležia od farby a hrúbky vašich chĺpkov, ošetrovanej oblasti, typu použitého lasera a farby vašej pokožky. Už po prvom ošetrení môžete očakávať 10- až 25-percentnú redukciu ochlpenia.
Na odstránenie chĺpkov väčšina ľudí potrebuje 2 až 6 laserových ošetrení. Po ukončení kúr väčšina ľudí nevidí na ošetrovanej pokožke žiadne chĺpky niekoľko mesiacov či dokonca rokov. Chĺpky majú tiež tendenciu byť jemnejšie a svetlejšie.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.webmd.com/beauty/laser-hair-removal
https://www.bareskin.co.za/blogs/news/not-allowed-laser-hair-remov