10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Clopidogrel

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Clopidogrel je liek podávaný pacientom, ktorí v minulosti prekonali infarkt srdca, ťažkú bolesť v hrudi či mŕtvicu. Liek znižuje riziko ďalšieho infarktu alebo mŕtvice. Tie vznikajú, keď sa zablokuje prívod krvi do srdca, respektíve do mozgu. Prívod krvi najčastejšie zablokuje zrazenina, ktorá vzniká v miestach poškodených ciev (napríklad aterosklerotické cievy). Nachádzajú sa v nich tukové pláty, ktoré, ak príliš narastú, sa odtrhnú a odhalia inak skryté štruktúry steny cievy, nahrnú sa tam krvné doštičky (trombocyty) a spustia reakciu, ktorej výsledkom je krvná zrazenina. Tú môže krvný prúd odniesť do srdca (vyústi do infarktu), do mozgu (vyústi do mŕtvice) alebo do iných orgánov, kde v cieve zablokuje krvný tok. Liek clopidogrel účinkuje práve takým spôsobom, že zabraňuje trombocytom vo vykonávaní ich funkcie. Liek sa vydáva len na lekársky predpis.

Ako to urobiť

Podľa počtu naordinovaných dávok a lekárskeho odporúčania sa užívanie lieku u jednotlivých pacientov líši. Zvyčajne sa užíva raz za deň, ideálne vždy v rovnakú hodinu. Dôležité je dávku nevynechať. Ak pacient dávku vynechá, nie je bezpečné, aby neskôr užil vyššiu dávku. Liek má veľa vedľajších účinkov a pacient sa vystavuje ich riziku. Liek sa môže užívať počas jedla aj po jedle.

Liek sa užíva orálne. Dávky sa u jednotlivých pacientov rôznia. Dospelí užívajú väčšinou 75 mg. Detskú dávku musí určiť lekár. Liek treba uchovávať mimo tepla, priameho svetla a mimo dosahu detí. Lieky, ktorým sa skončila záruka, si pacienti nenechávajú a neužívajú ich. Clopidogrel sa zvykne užívať s aspirínom po procedúrach, ako je implantácia stentu do cievy.

Vedľajšie účinky

Keďže Clopidogrel zastavuje vznik zrazenín, zabraňuje aj prirodzenému zastaveniu krvácania a môže pacientovi spôsobiť vážne krvácanie a ľahký vznik modrín. Pri užívaní lieku sa môže objaviť bolesť žalúdka, hnačka alebo zápcha. Zriedka sa môže vyskytnúť aj vážne krvácanie do žalúdka, očí, mozgu, náhla prudká bolesť hlavy, horúčka, zmätok, ťažká bolesť brucha, nezastavujúce sa krvácanie ďasien či z nosa, fialové kožné okrsky, pocit zamdlievania, silný tlkot srdca, slabosť, únava, vracanie krvi, zahmlené videnie. V tomto prípade je nutné čím skôr vyhľadať lekára.

Ďalšie užitočné informácie

Medzi kontraindikácie patria neobvyklé alergické reakcie na lieky. Pacient musí lekára oboznámiť so všetkými problémami, ktoré v minulosti mal s užívaním konkrétnych liekov. Počas užívania nie je vhodné ani dojčenie. Ďalšou kontraindikáciou je porucha zrážania krvi (napríklad vrodená hemofília). Liek zabraňuje vzniku zrazenín a u človeka, ktorý už má poruchu zrážania krvi, ešte viac zvyšuje riziko vzniku vážneho krvácania.

Kontraindikáciami sú aj žalúdočné vredy, krvácanie vnútorných orgánov, chronické ochorenie obličiek, nedávna operácia, nedávna mŕtvica, mnohé lieky (defibrotid, ardeparin, kodein, desirudin, heparin, ibuprofen, morfín, omeprazol, opium, papaveretum, tramadol, warfarin a veľa iných). Takisto grepový džús má s liekom nepriaznivé interakcie.

Pred užívaním lieku je vhodná konzultácia s lekárom a pozorné čítanie príbalového letáka. V prípade akýchkoľvek vedľajších efektov, ktoré neboli spomenuté, je potrebné ihneď vyhľadať lekársku pomoc.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia