27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Generická preskripcia

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Ak patent liečiva stratil platnosť, môžu iní výrobcovia vyrobiť tzv. generiká – lieky obsahujúce toto liečivo. Ošetrujúci lekár je povinný predpísať iba účinnú látku a môže alebo nemusí k nej dopísať aj názov konkrétneho lieku. Lekárnik musí ponúknuť pacientovi liek plne uhrádzaný na základe verejného zdravotného poistenia, teda liek bez doplatku alebo s najnižším doplatkom.

Originálny liek je taký liek, na výrobu ktorého sa použilo novoobjavené liečivo. Liečivo i liek sú spravidla chránené patentom. Tento liek vyrába len jeden výrobca a keďže v cene lieku sa odzrkadľujú aj náklady na výskum, je pomerne drahý.

Ak patent liečiva stratil platnosť, resp. liečivo nebolo chránené patentom, môže viacero výrobcov vyrábať lieky s týmto liečivom. Takéto lieky sa nazývajú generické. Z hľadiska účinnej látky pritom generický liek obsahuje tú istú účinnú látku (liečivo) ako originálny liek.

Povinná generická preskripcia

V decembri 2011 sa na Slovensku zaviedla povinná generická preskripcia lieku. To znamená, že ošetrujúci lekár je povinný predpísať účinnú látku (liečivo) a môže alebo nemusí k nej dopísať aj názov konkrétneho lieku.

V niektorých prípadoch môže lekár zo zdravotných dôvodov zakázať výdaj konkrétneho lieku, čo uvedie na lekárskom predpise (recepte). Tento dôvod potom musí uviesť aj v zdravotnej dokumentácii pacienta. Lekárnik musí ponúknuť pacientovi liek plne uhrádzaný na základe verejného zdravotného poistenia, teda liek bez doplatku alebo liek s najnižším doplatkom.

Pacient môže odmietnuť liek bez doplatku alebo s najmenším doplatkom pacienta a želať si iný, napr. originálny liek alebo liek, ktorý bol odporučený lekárom na lekárskom predpise. Lekárnik má tento výber pacienta rešpektovať.

Zoznam liečiv, u ktorých je generická preskripcia možná, je daný legislatívne. Podstatou generickej preskripcie je totiž to, že možno navzájom nahrádzať také látky, ktoré okrem toho, že obsahujú rovnaké liečivo, musia sa v tele správať rovnako ako originál.

Mýty a obavy z preskripcie generík

Jednou z najčastejších obáv je strach z bezpečnosti takejto substitúcie. V zásade platí, že u každého lieku, originálneho alebo generického, sa majú hlásiť nežiaduce účinky. Je preukázané a pochopiteľné, že nežiaduce účinky určitého liečiva v generikách sa zhodujú s nežiadúcimi účinkami tohto liečiva v originálnych liekoch.

Existujú tiež obavy pacientov z alergie na prídavné látky (farbivá a podobne). Hoci je možné, že u niekoho vznikne takáto alergia, je potrebné uvedomiť si, že prídavné látky sa nachádzajú aj v originálnych liekoch a alergia vzniká spravidla na samotnú účinnú látku, ktorá je rovnaká v oboch preparátoch.

Niektorí lekári sa obávajú generickej preskripcie (hoci je povinná) z dôvodu, že nevedia, aký konkrétny liek bude pacientovi v lekárni vydaný a ako môže tento liek reagovať s inými liekmi, ktoré pacient súčasne užíva (a ktoré mu spravidla predpisujú iní špecialisti).

Je to úplne zbytočná obava práve preto, že nežiaduce účinky spôsobené súčasným užívaním viacerých liekov (liekové interakcie) spôsobujú liečivá, nie prídavné látky obsiahnuté v lieku. Lekár sa pri predpisovaní teda môže sústrediť na účinnú látku, ktorú pacient potrebuje a nemusí sa starať o to, ktoré lieky sú aktuálne na trhu dostupné.

Niektoré aspekty nadmernej a neodôvodnenej preskripcie z pohľadu pacienta

Vyhodnotenie prínosu generickej preskripcie je v kompetencii Ministerstva zdravotníctva SR, rozsiahlejšia štúdia zatiaľ, aj vzhľadom na jej dobu zavedenia absentuje, ale skúsenosti z krajín, kde už je v praxi dlhší čas, však ukazujú, že ide o jeden z faktorov významne znižujúci náklady na lieky.

Na Slovensku predstavujú z celkových výdavkov za zdravotnú starostlivosť náklady na lieky približne 30 percent. Pre porovnanie – v krajinách OECD je to len okolo 17 percent. Šetrenie v spotrebe liekov je teda nevyhnutnosťou. Financie však nie sú jediným dôvodom. Mnoho pacientov užíva naraz viacero liekov (spravidla dlhodobo), čo so sebou prináša:

  • zvýšený počet nežiaducich účinkov na organizmus,
  • vyšší výskyt liekových interakcií,
  • vznik alergie na lieky,
  • v neposlednom rade aj vznik rezistencie.

Najvypuklejšie sú tieto problémy u pacientov vyšších vekových skupín, u ktorých prevláda súčasné ochorenie viacerých orgánov (cukrovka, vysoký krvný tlak, ochorenia ciev, srdcová nedostatočnosť), čo sa spája spravidla s dlhodobým (doživotným) užívaním viacerých liekov. Toto má za následok vznik nežiaducich účinkov, na prekrytie ktorých sa pridávajú ďalšie lieky, čím sa bludný kruh uzatvára.

Výskumy ukazujú, že súčasné užívanie viac ako desiatich liekov už po prvom roku vedie asi u 17 percentách seniorov k výskytu nežiaducich účinkov. Navyše tu zohráva rolu fakt, že starý organizmus sa líši v spôsobe metabolizovania liekov od mladších ľudí, napríklad zníženou činnosťou obličiek alebo pečene, zníženou hladinou krvných bielkovín, ktoré sú potrebné pre naviazanie molekúl liečiva a podobne.

Niektorí pacienti si dokonca lieky žiadajú sami bez toho, aby poznali ich účinok a vedeli správne posúdiť, či im môžu pomôcť.

Interakcie liekov

Interakcie liekov môžu byť rôzne závažné. Menej závažné interakcie spravidla znamenajú, že súčasné podávanie môže zvýšiť toxicitu liekov. Pri závažnejších interakciách je potrebné lieky podávať aspoň v dvojhodinovom odstupe, resp. upraviť ich dávkovanie.

Posledný stupeň interakcií sa zvykne označovať pojmom kontraindikácia. Znamená to, že takáto dvoj- alebo viackombinácia liekov môže viesť až k zlyhaniu životne dôležitých orgánov. Napríklad súčasné užívanie už vyššie spomínaného atorvastatínu s antibiotikom klarytromycín môže spôsobiť poškodenie a rozpad vláken svalstva s následným zlyhaním obličiek.

Užívate warfarín alebo digoxin?

Pacienti si spravidla neuvedomujú, že škodlivé môže byť nielen užívanie viacerých liekov navzájom, ale aj kombinácie niektorých liekov s bežnou stravou alebo nápojmi. Napríklad liek s účinnou látkou warfarín používaný na riedenie krvi, by sa nemal užívať s čajom z ľubovníka bodkovaného alebo grapefruitovou šťavou, lebo táto kombinácia výrazne zvyšuje náchylnosť ku krvácaniu. Rovnaké riziko hrozí pri jeho súčasnom užívaní s metronidazolom, ktorý sa používa pri ničení Helicobacter pylori. Podobne nebezpečné je jeho užitie spolu s kyselinou acetylsalicylovou.

Iným mechanizmom účinku zase môžu byť preparáty z tejto rastliny nebezpečné pre ľudí užívajúcich digoxin, pretože znižujú jeho hladinu v krvi, a tým aj účinnosť digoxinu. Je preto dôležité upozorniť lekára na ostatné užívané lieky. Takisto príbalové letáky, ktoré sa nachádzajú v každom balení lieku, obsahujú z tohto pohľadu cenné informácie pre pacienta.

Pri akýchkoľvek pochybnostiach je lepšie kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára alebo lekárnika a predísť tak nežiaducim účinkom. Takisto je možné si overiť vedľajšie účinky lieku, prípadne riziká jeho užívania v kombinácii s inými liekmi na webovej stránke Štátneho úradu pre kontrolu liečiv (www.sukl.sk).

Záver

Nadpriemerne vysoká spotreba liekov na Slovensku je dlhodobý nepriaznivý jav spojený s dopadmi ekonomickými, ale aj dopadmi na zdravie pacientov, ktoré môže byť nadmernou a nesprávnou medikáciou paradoxne poškodzované. K odstráneniu prvého fenoménu by podľa poznatkom zo zahraničia mohla napomôcť generická preskripcia liekov, hoci rozsiahlejšie vyhodnotenie jej prínosu, vzhľadom na zavedenie len koncom roka 2011, zatiaľ chýba.

Šírenie osvety zo strany lekárov a lekárnikov v tomto smere môže významne napomôcť aj zníženiu vlastných nákladov pacienta na lieky vo forme doplatkov. Boj s nežiaducimi účinkami liekov, prípadne závažných liekových interakcií, ktoré môžu mať za dopad poškodenie zdravia, je takisto primárne v ich rukách, hoci je možné, že ani najsvedomitejší lekár nevie ovplyvniť potenciálne interakcie liekov, pretože nemá o ich užívaní zo strany pacienta komplexné informácie. V tomto smere je veľmi citeľný dopad neustáleho odkladania implementácie e-Healthu do praxe. Ten by totiž lekárom absentujúce informácie poskytoval.

Redakcia portálu Lekar.sk
Aktuality