26.11.2024 • 5 minút na prečítanie

Všetko, čo by ste mali vedieť o zdravotnej dokumentácii

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Zdravotná dokumentácia je neoddeliteľnou súčasťou poskytovania zdravotnej starostlivosti. Je zdrojom informácií pre lekára a v prípade potreby aj pre kontrolné orgány. 

Čo je to zdravotná dokumentácia?

Zdravotný záznam alebo zdravotná karta sú ďalšie používané názvy pre zdravotnú dokumentáciu. Podľa zákona o zdravotnej starostlivosti je zdravotná dokumentácia súbor údajov o zdravotnom stave osoby a o zdravotnej starostlivosti a službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti tejto osobe. 

Obsah zdravotnej karty

Vaša zdravotná dokumentácia obsahuje všetky vaše lekárske správy, výsledky vyšetrení a ďalšie údaje, ktoré sa týkajú vášho zdravotného stavu. Patria sem:

  • údaje o chorobách, priebehu a výsledku vyšetrení i liečby a o iných významných okolnostiach súvisiacich s vaším zdravotným stavom
  • údaje o rozsahu poskytnutej zdravotnej starostlivosti
  • údaje o službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti (napr. stravovanie počas hospitalizácie, pobyt na lôžku atď.)
  • údaje o dočasnej pracovnej neschopnosti a liečebnom režime a skutočnosti dôležité na posúdenie zdravotnej spôsobilosti na výkon práce
  • identifikačné údaje príslušnej zdravotnej poisťovne
  • identifikačné údaje poskytovateľa

Význam zdravotnej dokumentácie

Mať tieto informácie na jednom mieste je pre lekára veľmi dôležité. Zo zdravotnej karty pacienta dokáže zistiť napríklad to, aké ochorenia ste prekonali v minulosti, ako ste boli liečení, či ste podstúpili chirurgické zákroky a mnoho ďalších informácií.

Tie lekárovi pomôžu v rozhodovaní o tom, aká ďalšia starostlivosť je pre vás vhodná. Podstatný význam zdravotnej dokumentácie spočíva tiež v tom, že tvorí podklad pre spätné hodnotenie správnosti postupu lekára, ktoré vykonávajú štátne kontrolné orgány.

Freepik.com

Kto a akým spôsobom zdravotnú dokumentáciu vedie?

Zdravotnú dokumentáciu vo všeobecnosti vedie (získava, zhromažďuje a zaznamenáva údaje) ako celok všeobecný lekár. Zápis do nej musí byť pravdivý a čitateľný. Zdravotná karta sa vedie v písomnej alebo elektronickej forme s elektronickým podpisom.

Údaje z nej môžu byť sprístupnené pacientovi aj iným lekárom, a to formou nahliadania. 

Je možné meniť údaje v zdravotnej dokumentácii? 

Oprava zápisu v zdravotnej dokumentácii je možná, no iba za určitých podmienok. Vykonáva sa novým zápisom, ktorý obsahuje dátum opravy, znenie opravy zápisu a identifikáciu ošetrujúceho zdravotníckeho pracovníka, ktorý opravu uskutočnil. 

Opravu môže zrealizovať len zdravotnícky pracovník, ktorý vykonal pôvodný zápis, pričom ten musí zostať čitateľný. 

Archivácia zdravotnej dokumentácie po smrti pacienta

Zdravotnú dokumentáciu uchováva poskytovateľ zdravotnej starostlivosti 20 rokov po smrti danej osoby.

Čo ak zmeníte lekára?

Pri zmene poskytovateľa ambulantnej starostlivosti (z dôvodu odstúpenia od dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti) je poskytovateľ povinný preukázateľne odovzdať zdravotnú dokumentáciu alebo jej rovnopis do 7 dní od jej vyžiadania novému poskytovateľovi, s ktorým osoba uzatvorila dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Kto vlastní zdravotnú dokumentáciu?

V prvom momente vám možno napadne, že vy sami ste vlastníkom vašej zdravotnej dokumentácie. Pravdou však je, že ju nevlastní pacient ani lekár. 

Z právneho hľadiska by musela byť vecou, ktorá môže byť predmetom prevodu (predaj, darovanie) alebo prechodu (dedenie). Zdravotná dokumentácia však nemôže byť predaná ani darovaná, dokonca ani zdedená.

Poskytovanie údajov zo zdravotnej dokumentácie

Údaje zo zdravotnej dokumentácie môžu byť poskytnuté formou výpisu z nej. Všeobecný lekár je povinný bezodkladne poskytnúť výpis zo zdravotnej dokumentácie inému ošetrujúcemu zdravotníckemu pracovníkovi v rozsahu jeho vyžiadania.

A naopak, ošetrujúci zdravotnícky pracovník je na vyžiadanie povinný poskytnúť výpis zo zdravotnej dokumentácie v rozsahu ním poskytnutej zdravotnej starostlivosti všeobecnému lekárovi alebo lekárovi, ktorý odporučil osobu na ďalšie poskytovanie zdravotnej starostlivosti. 

Ďalšie subjekty, ktorým je poskytovateľ povinný poskytnúť výpis, upravuje § 24 ods. 4 zákona o zdravotnej starostlivosti – napríklad lekárovi pracovnej zdravotnej služby na účel posúdenia zdravotnej spôsobilosti na prácu.

Kto môže nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie?

Údaje zo zdravotnej dokumentácie sa sprístupňujú formou nahliadania do nej najmä:

  • osobe alebo jej zákonnému zástupcovi v celom rozsahu,
  • manželovi alebo manželke, dieťaťu alebo rodičovi alebo ich zákonnému zástupcovi po smrti tejto osoby, a to v celom rozsahu; ak takáto osoba nie je, osobe plnoletej, ktorá s ňou žila v čase smrti v domácnosti, blízkej osobe alebo ich zákonnému zástupcovi,
  • osobe splnomocnenej na základe písomného plnomocenstva s osvedčeným podpisom podľa osobitného predpisu v nevyhnutnom rozsahu uvedenom v plnomocenstve,
  • úradu pre dohľad na účely dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou a na účely prešetrovania sťažností v celom rozsahu,
  • znalcovi, ktorého ustanovil súd alebo pribral orgán činný v trestnom konaní alebo ktorého požiadala o vypracovanie znaleckého posudku niektorá zo strán na účely priamo súvisiace s občianskym súdnym konaním alebo s trestným konaním v rozsahu nevyhnutnom na vyhotovenie znaleckého posudku. O rozsahu údajov potrebných na vypracovanie znaleckého posudku rozhoduje znalec.

Konečný zoznam subjektov upravuje § 25 ods. 1 zákona o zdravotnej starostlivosti.

www.pexels.com

Je možné urobiť si kópiu zdravotného záznamu?

Osoba oprávnená nahliadať do zdravotnej dokumentácie má právo robiť si na mieste výpisky alebo kópie zo zdravotnej dokumentácie. Poskytovateľ môže odmietnuť nahliadnutie do zdravotnej dokumentácie osobe, ktorej sa poskytuje zdravotná starostlivosť v špecializačnom odbore psychiatria alebo v špecializačnom odbore klinická psychológia, ak by negatívne ovplyvnilo jej liečbu.

Znalcovi sa údaje môžu okrem nahliadnutia sprístupniť aj formou vydania zdravotnej dokumentácie alebo jej časti.

Aké sú právne následky súvisiace s porušením práv a povinností?

Porušenie povinností, ktoré ustanovujú právne predpisy v súvislosti s ochranou údajov zo zdravotnej dokumentácie, môže spôsobiť (v závislosti od subjektu a závažnosti konania) tieto následky:

  • správno-právne následky – napríklad uloženie pokuty
  • občianskoprávne následky – napríklad zodpovednosť za nemajetkovú ujmu
  • trestnoprávne následky – napríklad trestný čin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi
Redakcia portálu Lekár.sk
Aktuality

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje