V letnej starostlivosti o pleť nesmie chýbať hydratácia a krém s obsahom SPF. Poradíme trik na primerané množstvo.
V nasledujúcom článku sa dozviete:
Leto so sebou prináša teplo, slnečné lúče a dlhšie dni, čo nás láka tráviť viac času vonku a užívať si radosti tejto sezóny. Zatiaľ čo my trávime čas vonku a užívame si outdoorové aktivity, naša pokožka prechádza výraznými premenami. Kombinácia zvýšeného vystavenia UV žiareniu, vyšších teplôt a zvýšenej vlhkosti môže mať významný vplyv na zdravie a vzhľad našej pokožky.
Pochopenie toho, ako sa naša pokožka počas letných mesiacov mení, je nevyhnutné pre to, aby sme jej vedeli prispôsobiť starostlivosť. Medzi zmeny, ktorým v lete v pokožke dochádza patrí:
Kombinácia vyššej teploty a vlhkosti môže stimulovať mazové žľazy k produkcii väčšieho množstva mazu. Pleť sa javí viac mastná a lesklá a má zvýšenú tendenciu k upchaniu pórov a tvorbe akné.
Horúce počasie a zvýšené potenie môžu spôsobiť, že naša pokožka rýchlo stratí vlhkosť, čo vedie k jej dehydratácii. Dehydratovaná pokožka sa prejavuje pocitom pnutia, je drsná a môže pôsobiť mdlo. Tento stav začnú naprávať mazové žľazy, ktoré aj kvôli dehydratácii produkujú viac mazu, aby tento nedostatok vlhkosti kompenzovali.
Zvýšená produkcia mazu ľahko upchá póry, čo vedie k vzniku akné. Okrem toho zvýšené potenie tvorí vhodné prostredie pre premnoženie kvasiniek, ktoré môžu tiež prispievať k vzniku hnisavých vyrážok. A keďže sa potíme všade, nielen na tvári, výskyt akné môžete pozorovať aj na chrbte alebo hrudníku.
Vystavenie slnečnému žiareniu môže vyvolať nadprodukciu melanínu, čo v preklade znamená zvýšenie pigmentácie pokožky. To sa môže prejaviť ako pehy, pigmentové škvrny alebo melasma. Melasma je častý stav kože charakterizovaný fľakmi tmavej hyperpigmentovanej kože. Po vystavení slnečnému žiareniu vzniká najmä u žien, ktoré prechádzajú hormonálnymi zmenami (tehotenstvo, menopauza, užívanie hormonálnej antikoncepcie).
Kombinácia UV žiarenia a tepla môže spôsobiť, že naša pokožka bude citlivejšia a náchylnejšia na podráždenie. Niektorí ľudia môžu počas leta pociťovať zvýšené začervenanie, svrbenie alebo alergické reakcie.
Predtým, ako sa pustíte do vytváraniasvojej letnej skincare rutiny, je dôležité vedieť, aký máte typ pleti. Či už máte mastnú, suchú, zmiešanú, citlivú pleť, alebo pleť so sklonom k akné, najlepšie výsledky získate prispôsobením rutiny svojimšpecifickým potrebám.
Jemný a účinný čistiaci gél, balzam, olej alebo pena sú základom každej skincare rutiny. Počas leta je dôležité vybrať si prípravky na čistenie pleti, ktoré pomôžu odstrániť prebytočný maz a pot bez toho, aby pokožku vysušili alebo podráždili.
Na lepšiu kontrolu tvorby mazu a premnoženia nežiaducich baktérii vám pomôžu látky ako kyselina salicylová alebo čajovníkový olej, ktoré sú obzvlášť vhodné pre mastnú pleť. Ak máte pleť normálnu až suchú, môže byť pre vás lepší čistiaci prostriedok napríklad s obsahom kyseliny glykolovej (AHA kyselina)
Zakomponovanie exfoliácie (odstraňovanie vrchnej vrstvy odumretých kožných buniek z povrchu pokožky tváre alebo tela) do letnej skincare rutiny môže byť pre pleť veľmi prospešné. No ak to s ním preženiete, môžete si aj uškodiť. Exfoliácia je kľúčová na odstránenie odumretých kožných buniek a zaistenie rozžiarenej pleti. Dávajte si však pozor na jej intenzitu. V nadmernom množstve môže totiž zvyšovať náchylnosť pokožky na slnečné žiarenie a viesť k suchosti a citlivosti. Exfoliant v sére alebo toneri sa v lete odporúča používať raz alebo dvakrát týždenne. Ak ste spálení od slnka, exfoliáciu vynechajte. Reč je o enzymatických alebo chemických exfoliantoch.
Antioxidanty zohrávajú kľúčovú úlohu v starostlivosti o pleť vďaka svojej schopnosti neutralizovať v pokožke škodlivé voľné radikály. Tie vznikajú napríklad v dôsledku UV žiarenia, znečistenia ovzdušia, fajčenia alebo konzumácie alkoholu. Keď sa voľné radikály nahromadia v pokožke, vedú k tvorbe vrások, akné a pigmentových škvŕn.
Medzi antioxidanty patrí vitamín C a E, extrakt zo zeleného čaju, resveratrol alebo niacínamid. Do svojej rutiny ich môžete zaviesť v podobe tonera, esencie alebo séra. Aplikovať sa môžu ráno aj večer, najlepšie však ráno pred aplikáciou opaľovacieho krému.
Hydratácia je potrebná celoročne, nielen počas chladných mesiacov. Ak máte mastnú pleť a hovoríte si, že ju preto netreba natierať, ste na omyle. Siahnite po kréme s ľahkou textúrou ako je gél alebo fluid, najlepšie na báze vody. Rýchlo sa vstrebávajú a pleti dodajú potrebnú hydratáciu bez pocitu mastnoty. Poobzerajte sa po ingredienciách ako kyselina hyalurónová, aloe vera, či glycerín, ktoré vtiahnu vlahu do pokožky bez upchávania pórov.
Opaľovací krém je ako čerešnička na záver každej rannej skincare rutiny. Vystavenie sa škodlivým UV lúčom slnka môže viesť k spáleniu pokožky, predčasnému starnutiu a zvýšenému riziku rakoviny kože. Aplikácia širokospektrálneho opaľovacieho krému s SPF 30 alebo vyšším – ideálne SPF 50 – pomáha chrániť vašu pokožku pred UVA aj UVB lúčmi. Nezabúdajte naniesť opaľovací krém aj na miesta, ako je krk a uši.
Majte na pamäti, že účinnosť opaľovacieho krému môže byť znížená, ak je aplikovaný v príliš tenkej vrstve. Aby ste si boli istí, že použijete dostatok opaľovacieho krému, môžete sa riadiť pravidlom dvoch prstov. Metóda spočíva v nanesení dvoch čiar opaľovacieho krému priamo na celý ukazovák a prostredník, od jeho spodnej časti, ktorá sa spája s dlaňou, až po samotnú špičku. Toto množstvo potom naneste na tvár aj krk.
Vo všeobecnosti platí, že opaľovací krém by sa mal nanášať každé dve hodiny. Dôvod na reaplikáciu je ten, že zložky opaľovacích krémov sa môžu pri vystavení slnečnému žiareniu znehodnotiť alebo rozložiť. Prechádzajú procesom nazývaným fotodegradácia, ktorý znižuje ich schopnosť účinne absorbovať a blokovať UV žiarenie. Aplikáciu treba opakovať ešte častejšie pri nadmernom potení, fyzických aktivitách alebo pri plávaní.
Vedeli ste, že pery sú veľmi citlivé na UV žiarenie? Chýba im melanín, pigment, ktorý chráni bunky pred UV žiarením, vďaka čomu sú náchylnejšie na spálenie, rakovinu kože, predčasné zvráskavenie a suchosť. Týmto stavom môžete predísť pravidelným používaním balzamu na pery s ochranným faktorom SPF 30 a viac.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/antioxidants-for-skin
https://www.centerforsurgicaldermatology.com/best-summer-skincare-routine/
https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/sunscreen-and-your-morning-routine