Cystitída je označenie pre zápal močového mechúra. Príčinou zápalu býva najčastejšie infekcia, ale predpokladá sa, že ju môžu spôsobovať aj iné dráždivé vplyvy. Cystitída je bežnou skupinou infekčných ochorení močového traktu. Viac sa s ňou stretávame u žien ako u mužov. Prispieva k tomu rozdielna stavba ženskej vylučovacej sústavy. Väčšinou ide o nepríjemný, ale prechodný problém, ktorý sa dá pomerne ľahko liečiť. V niektorých prípadoch sa však môže často vracať a spôsobovať tým dlhotrvajúce ťažkosti.
Infekcia močového mechúra býva obvykle bakteriálneho pôvodu. Najčastejšie ňou trpia dospelé ženy, ale stretneme sa s ňou aj u mužov a detí. Vtedy by mala byť vždy vyšetrená odborníkom, pretože môže byť prejavom iného problému. Baktérie, ktoré cystitídu spôsobujú , pochádzajú z ľudského čreva a konečníka. V týchto prípadoch hovoríme o tzv. autoinfekcii. U žien k tomuto stavu dochádza častejšie kvôli kratšej vzdialenosti medzi análnym otvorom a vstupom do močových ciest. Taktiež k tomu prispieva kratšia dĺžka močovej trubice, ktorou sa baktérie dostávajú do mechúra.
Prečítajte si tiež rozhovor s uznávaným urológom.
Príčinou cystitídy je zvyčajne aj mechanické podráždenie močového mechúra pri sexe či niektorými chemickými látkami (mydlá a kozmetika). Môžu ju spôsobovať aj určité druhy liečby nádorových ochorení. Vo zvýšenom riziku ochorenia sú ľudia s poruchami vyprázdňovania mechúra (napr. muži so zväčšenou prostatou, tehotné ženy), ženy po menopauze a diabetici.
Prvým prejavom zápalu býva charakteristická rezavá bolesť pri močení a časté nutkanie na močenie. Pri ňom býva vylúčené len malé, či dokonca žiadne množstvo moču. Ten môže byť zakalený, zafarbený krvou či nezvyčajne zapáchať. Okrem toho sa zvyknú vyskytnúť trvalé bolesti v nadbrušku. Stav býva sprevádzaný únavou či mierne zvýšenou teplotou (obvykle do 38 °C). U menších detí sa prejavuje len nešpecificky, deti môžu byť podráždené, mať menšiu chuť do jedla či zvracať.
Vyhľadať lekársku pomoc sa odporúča vždy v prípadoch, keď sa v moči objaví krv, súčasťou stavu je horúčka (nad 38 °C), vyskytuje sa bolesť v bedrách, postihnutý trpí cystitídami pomerne často. Stav sa nezlepšuje ani po štyroch dňoch, ak prejavmi trpia tehotné ženy, rovnako muži i deti.
Diagnóza cystitídy je stanovená na podklade prítomnosti typických príznakov a vyšetrení vzorky moču. V niektorých prípadoch môže byť vyšetrenie doplnené krvnými testami či ultrazvukovým vyšetrením močového mechúra.
Pri liečbe cystitídy lekár pravdepodobne predpíše antibiotickú terapiu. Pri nej by malo dôjsť k zlepšeniu stavu v priebehu 1 – 2 dní. Uľaviť od príznakov a skrátiť priebeh ochorenia môže príjem väčšieho množstva tekutín či užívanie liekov proti zápalu a bolesti.