10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Cytologické vyšetrenie u žien

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    V reprodukčnej fáze života ženy sa môže z hľadiska gynekologického zdravia objaviť niekoľko vážnych zdravotných komplikácií. V rámci preventívnej gynekologickej prehliadky je pretoprospešnéuskutočniť vyšetrenie, ktoré pomáha predchádzať vzniku mnohých týchto ochorení. Cytologické vyšetrenie dokáže spoľahlivo identifikovať ochorenie a tak zabrániť negatívnym vplyvom na zdravie ženy.

    Význam a využitie

    Rakovina môže postihnúť ktorúkoľvek časť ľudského tela. V prípade žien medzi najčastejšie patrí rakovina krčka maternice, maternice a prsníkov, ktoré charakterizuje nekontrolovateľné množenie buniek epitelov vnútorných pohlavných orgánov a mliečnej žľazy. Z epitelov rakovina rýchlo prerastá do ostatných tkanív a šíri sa do okolia, na susedné orgánové sústavy. Aj keď tieto ochorenia patria medzi preventabilné a liečiteľné, stále sú obrovským problémom pre verejné zdravotníctvo a celosvetovo obsadzujú popredné miesto z hľadiska výskytu rakoviny. V rozvojových krajinách sú príčinou 80 percent prípadov rakoviny u žien. Cytologické vyšetrenie je forma prevencie, ktorá je možná iba pri dobrej organizácii pravidelných preventívnych gynekologických prehliadok. V Slovenskej republike je však o preventívne prehliadky napriek prebiehajúcim kampaniam stále nízky záujem. Cytológia je dnes štandardnou diagnostickou metódou v patológii. Jej úlohou je stanoviť prítomnosť predovšetkým nádorových buniek v materiáli, ktorý odoberá lekár špecialista. Z hľadiska cytologických vyšetrení môžeme hovoriť o exfoliatívnej cytológii. Z hľadiska lokalizácie môže byť gynekologická (stery z krčka maternice, vagíny a vulvy), pľúcna (stery z bronchov, trachey a jazyka a vyšetrenie spúta) a špecifickú časť tvoria stery zo sekrétu bradavky. Druhý typ cytologického vyšetrenia je analýza telových tekutín formou náterov, cytospinu a cytobloku (s možnosťou použitia imunohistochemických metód ako pri biopsii). Pri nej sa vyšetruje ascites, pleurálny punktát, synoviálna tekutina, liquor, bronchoalveolárna laváž, laváž z malej panvy, ale i punktáty z prsníkových cýst a moč. Posledný typ je tenkoihlová aspirácia z prsníkových lézií, zo štítnej žľazy a z pľúc. Cytológiu by v rámci preventívnej prehliadky mala absolvovať pravidelne raz za rok každá žena po dovŕšení 20. roku života.Cytologické vyšetrenie dokáže včas odhaliť hroziace nebezpečenstvo karcinómu krčka maternice, zachrániť plodnosť a, samozrejme, aj život veľkému počtu žien.

    Priebeh vyšetrenia

    Cytologické vyšetrenie je rýchle, jednoduché a bezbolestivé. Vzorku pre gynekologickú cytológiu odoberá gynekológ prostredníctvom steru, s využitím kefky. Jemným pootočením sa na štetinky kefky zachytia povrchové epitely vyšetrovaného orgánu, ktoré sa potom analyzujú v laboratóriu. Cytológia ostatných tkanív sa vykonáva tenkou ihlou, najčastejšie ambulantne v lokálnej anestézii. Lekár vpichuje do tkaniva špeciálnu tenkú ihlu na odber vzorky. V niektorých prípadoch sú využívané pomocné zobrazovacie techniky. Obsah ihly posiela na patologickú analýzu.

    Pri vyhodnocovaní preparátu sa diagnostika zameriava na výskyt abnormalít buniek. Pri vyhodnocovaní je dôležitým faktorom kvalita náteru, pretože vyšetrenie cytologického preparátu znamená dôkladne prezrieť niekoľko tisíc buniek, ktoré sa v ňom nachádzajú. Pri štandardnej cytológii sa na sklíčko náterom nanáša väčšie množstvo buniek, ale často sú mechanicky poškodené. Prekrývajú sa, prípadne je analýza sťažená prímesou nežiaducich elementov, ako sú erytrocyty a zápalové bunky. Inou metódou je Liquid-Based cytológia. Odber pri nej prebieha rovnako. Zachytené bunky nie sú však nanášané na sklíčko ihneď, ale sa vymyjú do špeciálnej nádoby s roztokom. Takýmto spôsobom sa na vyšetrenie zabezpečí väčšia časť vzorky, bunky sú v roztoku zakonzervované a zbavené nežiaducich prímesí.

    Komplikácie

    Niektoré pacientky uvádzajú mierny diskomfort, ktorý súvisí so zavedením gynekologických inštrumentov. Samotný odber vzorky pri gynekologickej prehliadke je potom zväčša bezproblémový. V prípade odberu tenkou ihlou sa môže po zákroku objaviť mierne podráždenie tkaniva, sprevádzané bolestivosťou.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    bolesťkrčok maternicematernicaprsiarakovina