Rakovina krčka maternice je u Sloveniek druhý najčastejší typ rakoviny. Vďaka cytológii ju váš gynekológ môže odhaliť včas.
Cytologické vyšetrenie (skrátene cytológia) je súčasťou preventívnej gynekologickej prehliadky u žien vo veku 23 až 64 rokov. Ide o veľmi účinnú metódu, ktorá pomáha odhaliť zmeny na krčku maternice spôsobené vírusom HPV. Tieto zmeny by potom mohli viesť k vzniku rakoviny.
Ak sú tieto predrakovinové zmeny odhalené včas, je možné predísť rozvoju zákerného nádorového ochorenia. Preto je veľmi dôležité, aby ste cytologické vyšetrenie podstupovali pravidelne.
Prvý raz by ste mali vyšetrenie absolvovať vo veku 23 rokov. Ďalší odber sa vykonáva po uplynutí 1 roka. Ak boli oba výsledky (po prvom odbere a po roku) negatívne, ďalší stačí realizovať až po 3 rokoch.
V takejto vyšetrovacej schéme sa pokračuje až do 64. roku života. Vekový rozptyl pre vykonanie cytológie bol stanovený na základe toho, v akom veku sa rakovinové zmeny na krčku maternice objavujú najčastejšie.
Existujú dva typy cytológie:
Obidva druhy vyšetrení prebiehajú rýchlo a bezbolestne, ich vykonanie vám však môže byť trochu nepríjemné.
Lekár pri nich odoberie vzorku sterom z krčka maternice pomocou špeciálnej jemnej kefky. Odobraný materiál následne vhodne odošle na vyšetrenie do laboratória a čaká na výsledok.
Výsledok sa zaradí do tzv. Bethesda klasifikácie, ktorá je medzinárodne platným štandardom, a zašle sa odosielajúcemu gynekológovi.
Konvenčná cytológia je spoľahlivá a najbežnejšia skríningová metóda, ktorú ženy u gynekológa podstupujú. Za jej vykonanie nič neplatíte, preplácajú ju všetky zdravotné poisťovne a má na ňu nárok každá pacientka (ak spĺňa podmienky).
Na rozdiel od konvenčného postupu je LBC cytológia o niečo presnejšia a aj nákladnejšia. Ide totiž o vyšetrenie, za ktoré si gynekológovia väčšinou účtujú poplatok vo výške približne 25 až 40 €.
Výnimkou sú ženy poistené v Dôvere, ktorá svojim poistenkám ponúka možnosť bezplatného vyšetrenia LBC. Viac o tomto benefite sa dočítate v tomto článku.
A prečo práve liquid based? Odobranú vzorku musí lekár vložiť do špeciálneho vodného média. Aj vďaka kvalitnejšiemu prenosu vzorky je táto metóda spoľahlivejšia.
V prípade, že cytologický ster krčka maternice ukáže závažný nález, pristúpi sa k bioptickému (histologickému) vyšetreniu, ktoré je síce invazívne, ale prebieha v celkovej či lokálnej anestézii a presne ukáže, o aký stupeň zmien ide. Pri včasnom odhalení a kompletnom vyoperovaní ložiska s rakovinovými bunkami možno ochorenie vyliečiť.
V praxi poznáme miniinvazívne formy odberu (tzv. punch up biopsia), prípadne odber väčšej časti krčka maternice v tvare kónusu (tzv. konizácia).
Výsledok gynekologickej cytológie má podobu jednej z kategórií tzv. Bethesda klasifikácie, ktorá vznikla už pred viac ako 20 rokmi a s niekoľkými aktualizáciami platí dodnes.
Je rovnako platná pre obe metódy, konvenčnú aj LBC cytológiu. Keďže rakovina môže vzniknúť z dvoch typov buniek (dlaždicové a žľazové), ktoré sa vyskytujú v krčku maternice, aj Bethesda klasifikácia posudzuje obe populácie buniek na sklíčku osobitnými kategóriami:
Najnovším pokrokom v oblasti gynekologickej cytológie je tzv. počítačom asistovaná cytológia. Cytologické sklá sú po vytvorení posúdené najprv počítačovým systémom s kamerovým analyzátorom, ktorý vyhodnotí podozrivé črty buniek a cytológovi následne vytipuje niekoľko najpodozrivejších „miest“ na skle, ktoré mu ukáže prostredníctvom špeciálneho mikroskopu.
Výsledný diagnostický rezultát je však vždy tvorený cytológom alebo patológom. Táto metóda poskytuje rýchlejšie a kvalitnejšie závery v laboratóriách, ktoré ročne vyšetrujú desaťtisíce až státisíce náterov.
Nie je o ňu nutné špeciálne žiadať svojho gynekológa ani si za ňu priplácať. Zoznam spolupracujúcich gynekológov je možné nájsť na internete.
Pojem cytológia sa asi väčšine ľudí spája s gynekologickou prehliadkou. Ide však o druh vyšetrenia, ktorý sa uplatňuje vo viacerých medicínskych odboroch.
Pri cytologickom vyšetrení sa skúmajú jednotlivé bunky človeka. Nanesú sa na podložné sklo, potom zafarbia a následne ich pod mikroskopom analyzuje lekár alebo cytológ.
Výhodou cytologického vyšetrenia je jeho neinvazívnosť (bunky sa zotrú alebo nasajú v tekutine ihlou), jednoduchosť odberu a nízka cena. Nevýhodou je, naopak, nižšia výpovedná hodnota.
Pri písaní článku boli použité tieto zdroje: