28.03.2023 • 7 minút na prečítanie

ŠPECIALISTI: Môže vyšetrenie u gynekológa bolieť?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

V dospelosti by sme mali chodiť raz ročne na preventívnu prehliadku ku gynekológovi. Môže včas odhaliť vážne problémy, o ktorých by ste inak nevedeli.

 

V článku sa dozviete:

  • prečo by ste na preventívne prehliadky nemali zabúdať
  • v akom veku treba navštíviť gynekológa
  • ako prebieha prvá prehliadka u gynekológia
  • aké otázky sa vás môže opýtať
  • ako sa na prvé vyšetrenie pripraviť
  • prečo je súčasťou aj vyšetrenie prsníkov

Séria článkov „ŠPECIALISTI“

Návšteva lekára môže byť pre pacienta veľmi stresujúca, a to aj v prípade, že netrpí žiadnymi bolesťami a ide len na bežnú preventívnu kontrolu. Pacienti nevedia, čo môžu očakávať, aké vyšetrenia podstúpia, či budú bolestivé a podobne. 

seriáli „ŠPECIALISTI“ vám postupne priblížime priebeh prvej návštevy u rôznych odborníkov. Vďaka nim získate lepšiu predstavu o jednotlivých vstupných vyšetreniach, čo vám pomôže odbúrať počiatočný stres. 

Prečo sú „preventívky“ také dôležité

Gynekologická prehliadka zahŕňa komplexné vyšetrenie ženských pohlavných orgánov. Jej cieľom je včas odhaliť prítomnosť ochorení a to najmä rakovinu krčka maternice, karcinóm prsníka či prítomnosť pohlavných ochorení. 

Tieto ochorenia sa v počiatočných štádiách nemusia nijako prejaviť a ženy o nich väčšinou ani netušia. Práve vďaka preventívnym prehliadkam však môžu byť odhalené a liečené včas. Preventívne prehliadky sú plne hradené poisťovňou, netrvajú dlho a síce môžu byť nepríjemné, no nie sú bolestivé. 

Najdlhšou časťou vyšetrenia je rozhovor s lekárom
Satyrenko/shutterstock.com

Kedy je najvhodnejší čas

Vek, v ktorom by sme mali absolvovať prvú „preventívnku“ u gynekológa, sa môže u každej ženy líšiť. Absolvovať by ju však mala každá, ktorá dovŕšila 18. rokov, prípadne skôr – ak plánuje začať (alebo čerstvo začala) so sexuálnym životom. Do 18. rokov je nutná prítomnosť zákonného zástupcu.

Mladšie a sexuálne neaktívne dievčatá by mali navštíviť detského gynekológa v prípade, ak dovŕšili 15. rokov, no zatiaľ nemenštruujú alebo v prípade, že majú akékoľvek gynekologické ťažkosti. Patrí medzi ne napríklad:

  • príliš silné menštruačné krvácanie
  • veľmi bolestivá menštruácia
  • prítomnosť nezvyčajného výtoku (ak má zvláštnu farbu, zápach, množstvo)
  • pocity svrbenia, pálenia
  • bolesti v podbrušku

Ako prebieha prvá prehliadka u gynekológa

Prvá gynekologická prehliadka by sa mala začať rozhovorom medzi vami a lekárom. Počas neho lekár zisťuje tzv. anamnézu, teda všetky informácie o vašom zdravotnom stave. Dôležité sú najmä údaje o menštruačnom cykle, sexuálnej aktivite, prítomnosti chronických ochorení, užívaní liekov či o výskyte ochorení (najmä gynekologických) u najbližšej rodiny. 

Na čo sa vás gynekológ určite opýta

Pripravte sa na to, že lekár sa vás určite opýta na váš menštruačný cyklus. Ak si dni dobre nepamätáte, pripravte sa a niekam si tieto dátumy napíšte. Pomôcť si môžete kalendárom či aplikáciou v mobile. Doktora alebo sestričku určite bude zaujímať:

  • kedy u vás prebehla prvá menštruácia (väčšinou vo veku 10 – 14 rokov)
  • kedy ste mali poslednú menštruáciu (myslí sa prvý deň poslednej menštruácie)
  • ako dlho trvá váš menštruačný cyklus (väčšinou 28 -30 dní, norma je v rozmedzí 24 až 36 dní)
  • aký je priebeh menštruácie – či sa u vás objavili nejaké ťažkosti, nezvyčajný výtok alebo bolesti
  • či ste krvácali aj mimo cyklu
Údaje o menštruačnom cykle sú veľmi dôležité
goffkein.pro/shutterstock.com

Vyšetrenie „na koze“

Až po vstupnom rozhovore prichádza na rad fyzikálne vyšetrenie. Vtedy by vám lekár mal vysvetliť, čo sa s vami bude diať a následne vás požiada, aby ste sa od pása dole vyzliekli. Niektoré ženy sa môžu cítiť nekomfortne a preto na vyšetrenia rady nosia uteráčik alebo šaty či sukňu, ktorou sa zahalia počas cesty z kabínky na gynekologické vyšetrovacie kreslo – tzv. kozu. To, čo si oblečiete, je však výhradne vašou voľbou. 

Ako prvú vec si lekár všíma okolie genitálií a prípadné zmeny na koži. Pohmatom vyšetrí pohlavné orgány (aj vnútro – pošvu a krčok maternice). Pohmatom skúma prítomnosť zmien – napríklad nových útvarov či bolestivosť. Následne odoberie stery, teda vzorky na mikrobiologické vyšetrenie. 

Odber vzoriek na cytológiu sa vykonáva až u žien od 23 rokov alebo v prípade podozrivého kolposkopického nálezu aj skôr. Súčasťou prehliadky je aj sonografické vyšetrenie malej panvy. Je možné ho vykonať abdominálnou sondou (ktorou sa prechádza po bruchu) alebo pošvovou (intravaginálnou) sondou (ktorá sa zavádza do vnútra vagíny). 

Vaginálna sonda na sonografické vyšetrenie
Andrey Zhernovoy/shutterstock.com

Kolposkopia

V prípade, že lekár pri preventívnej prehliadke objaví nejaké abnormality, môže sa rozhodnúť pre kolposkopiu. Ide o špeciálne vyšetrenie, ktoré umožňuje detailné vyšetrenie pošvy, krčka maternice a vonkajších rodidiel. Lekár ho vykonáva pomocou kolposkopu – špeciálneho prístroja, ktorý môže pripomínať mikroskop. 

Ako sa na vyšetrenie pripraviť

Mnohé ženy riešia pred návštevou gynekologickej ambulancie dilemu, ako sa „tam dole“ správne pripraviť. Faktom však je, že preventívna prehliadka nevyžaduje žiadne špeciálne prípravy. Najdôležitejšie je, aby ste sa cítili dobre a pohodlne. 

Základom je bežná hygiena

Pred gynekologickým vyšetrením je postačujúce, ak dodržíte základnú každodennú hygienu. Nemusíte byť osprchované tesne pred vyšetrením. Ak máte termín počas dňa, ranná sprcha je postačujúca. Nemusíte pritom používať žiadne špeciálne gély, mydlá a už vôbec nie parfumy, ktoré by mohli citlivú pokožku v oblasti genitálií podráždiť. 

Genitálie je potrebné umyť zvonku. Do vnútra pošvy žiadne prípravky na osobnú hygienu nepatria. Rovnako tak nie je nutné vyplachovať vagínu vodou. Pre váš lepší pocit si môžete ku gynekológovi priniesť vlhčené obrúsky a použiť ich tesne pred vyšetrením.

S chĺpkami alebo bez, výber je na vás
Vladimir Gjorgiev/shutterstock.com

Je nutné sa oholiť?

Ak si kladiete otázku či je potrebné (alebo vhodné), aby ste si kvôli gynekologickej prehliadke upravili chĺpky v oblastí genitálií (prípadne nôh), odpoveď je – nie. Gynekologické vyšetrenie prebehne úplne rovnako či prídete s chĺpkami alebo bez nich. Rozhodnutie či si chĺpky upravíte je teda len na vás a nemá žiadny vplyv na preventívnu prehliadku.

Sex pred vyšetrením

Lekár pri preventívnej prehliadke nespozná, či ste pred vyšetrením mali pohlavný styk alebo nie. Jedinou známkou by mohla byť prítomnosť zvyškov ejakulátu v pošve. Pred vyšetrením nie je potrebná sexuálna abstinencia. 

Vyšetrenie prsníkov

Okrem vyšetrenia pohlavných orgánov patrí k preventívnej gynekologickej prehliadke aj vyšetrenie prsníkov. Lekár by vás mal naučiť, ako správne by ste si mali prsia vyšetrovať, čo by ste si mali všímať, na čo si dať pozor a mal by vás aj sám pohmatom vyšetriť (podpazušie aj prsníky). 

Cieľom vyšetrenia je včas odhaliť prípadné zmeny na prsníku, ktoré sa môžu objaviť pri rakovine prsníka. Každá hrčka však automaticky neznamená, že máte rakovinu. Môže sa jednať o obyčajnú cystu, preto treba nález ďalej vyšetriť.

Každé 2 roky máte tiež nárok na USG vyšetrenie prsníkov. Na tzv. mamografické vyšetrenie majú nárok všetky ženy po dovŕšení 40. roku života. Mamografiu by mali ženy preventívne absolvovať každé 2 roky. Mamografia je bezpečná a to, že sama spôsobuje vznik rakoviny je mýtus.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://www.dovera.sk/poistenec/potrebujem-poradit/navsteva-lekara-a-prevencia/preventivne-prehliadky

https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/preparing-for-your-first-pelvic-exam 

https://kidshealth.org/en/parents/first-gyn.html

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
maternicatehotenstvo