15.06.2021 • 8 minút na prečítanie

Darovanie krvi – darovanie života. Prečo však darovať krv? Zistite, či sa aj Vy môžete stať darcom

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Potreba bezpečnej krvi je univerzálna. Bezpečná krv je rozhodujúca pri liečbe či pri urgentných zásahoch. Môže pomôcť pacientom trpiacim na život ohrozujúce stavy žiť dlhšie s vyššou kvalitou života a podporuje komplexné lekárske a chirurgické zákroky. Taktiež má zásadnú a život zachraňujúcu úlohu pri starostlivosti o matku a novorodenca. Preto 14. júna 2021 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a všetky krajiny oslavujú Svetový deň darcov krvi. Toto podujatie zvyšuje povedomie o dôležitosti, ktorú darovanie krvi znamená pre zdravotnícky priemysel, pretože rozsah použitia je oveľa rozmanitejší, než si ktokoľvek myslí.

V tomto článku sa dozviete:

  • prečo je potrebné stále zvyšovať odbery krvi,
  • kto môže darovať krv a základné podmienky darovania krvi,
  • ako sa môžete zapojiť do Svetového dňa darcov krvi.

Prečo je zvýšenie povedomia o darcovstve krvi dôležité?

Prístup k bezpečnej krvi je stále výsadou menšiny. Väčšina krajín s nízkym a stredným príjmom bojuje o sprístupnenie bezpečnej krvi, pretože darov je málo a vybavenia na testovanie krvi tiež. Celosvetovo sa 42% krvi odoberá v krajinách s vysokými príjmami, v ktorých žije iba 16% svetovej populácie.

Dary krvi sú potrebné na celom svete. Jednotlivci aj komunity by mali mať prístup k bezpečnej a kvalitnej krvi a krvným produktom v normálnych aj núdzových situáciách.

Tento deň je výzvou pre vlády, národné zdravotnícke orgány a národné transfúzne služby, aby poskytli primerané zdroje a zaviedli systémy a infraštruktúry na zvýšenie odberu krvi od dobrovoľných darcov – poskytovať kvalitnú starostlivosť o darcov, podporovať a uskutočňovať vhodné klinické použitie krvi, či zvyšovať povedomie o potrebe a dostupnosti bezpečnej krvi a povzbudzovať viac ľudí k darcovstvu.

Prečo je krv a jej darcovstvo tak dôležité?

Každých pár sekúnd niekto niekde potrebuje krv. Transfúzia krvi a krvných produktov každoročne zachráni milióny životov. Zdravie je ľudské právo a každý na svete by mal mať prístup k bezpečným transfúziám krvi, kedykoľvek a kdekoľvek ich potrebuje. Každý, kto môže darovať krv, by mal zvážiť pravidelné dobrovoľné a neplatené darcovstvo, aby mali všetky krajiny dostatok krvi. Zaistenie bezpečnosti a pohody darcov krvi je zásadné – pomáha budovať záväzok k pravidelným darom. Krv a krvné produkty sú nevyhnutné na starostlivosť o:

  • ženy s krvácaním spojeným s tehotenstvom a pôrodom,
  • deti s ťažkou anémiou v dôsledku malárie či podvýživy,
  • pacienti s poruchami krvi a kostnej drene, dedičnými poruchami hemoglobínu a stavmi imunitnej nedostatočnosti,
  • ľudí s vážnymi zraneniami,
  • pacientov podstupujúcich pokročilé chirurgické zákroky.

Potreba krvi a krvných produktov je univerzálna, ale prístup k bezpečnej krvi a krvným produktom je v jednotlivých krajinách veľmi odlišný. V mnohých krajinách je pre krvné služby náročné sprístupniť dostatok krvi a krvných produktov a zároveň zabezpečiť ich kvalitu a bezpečnosť.

Darca krvi
Autor: Happy cake Happy cafe/Shutterstock.com

Kto môže darovať krv?

Väčšina ľudí môže dať krv, ak sú v dobrom zdravotnom stave. Existuje niekoľko základných požiadaviek, ktoré musí človek splniť, aby sa mohol stať darcom krvi. Ďalej uvádzame niekoľko základných parametrov pre spôsobilosť: 

Vek

Darovať krv môžete ak ste vo veku od 18 do 60 rokov (ak ste pravidelným darcom tak do 65). Toto rozhranie sa však v mnohých krajinách líši a v niektorých krajinách je možné darovať krv už v 16-17 rokoch.

Váha

Musíte mať minimálnu telesnú hmotnosť 50 kg. V niektorých krajinách by darcovia celej krvi mali vážiť najmenej 45 kg, aby mohli darovať 350 ml ± 10%.

Zdravotný stav    

V čase darovania musíte byť v dobrom zdravotnom stave. Nemôžete darovať krv, ak máte prechladnutie, chrípku, angínu, opar, žalúdočné ťažkosti alebo inú infekciu, ani žiadne pretrvávajúce chronické ochorenia.

Ak ste nedávno podstúpili tetovanie alebo piercing, nemôžete darovať krv 6 mesiacov od dátumu zákroku.

Ak ste navštívili zubného lekára kvôli menšiemu zákroku, musíte počkať 24 hodín pred darovaním.

Nesmiete darovať krv ak nespĺňate minimálnu hladinu hemoglobínu pre darovanie krvi:

  • na mieste darovania sa vykoná test – v mnohých krajinách je hraničnou hladinou hemoglobínu najmenej 12,0 g/dl pre ženy a najmenej 13,0 g/dl pre mužov.

Cestovanie

Cesta do oblastí, kde sú endemické infekcie prenášané komármi, napr. malária, horúčka dengue či vírus Zika, môže mať za následok dočasné odloženie.

Nebezpečné individuálne správanie

Nesmiete darovať krv ak:

  • ste sa za posledných 12 mesiacov zapojili do „rizikovej“ sexuálnej aktivity,
  • máte pozitívny test na vírus HIV (AIDS),
  • ste užívali drogy vnútrožilovo či vnútrosvalovo teraz alebo v minulosti,
  • poskytujete alebo prijímate platené sexuálne služby,
  • ste muž a máte pohlavný styk s inými mužmi,
  • máte promiskuitný spôsob života s častým striedaním sexuálnych partnerov,
  • užívate anabolické steroidy, ktoré nie sú predpísané lekárom,
  • podstupujete liečbu porúch zrážania krvi krvnými prípravkami.

Tieto kritériá môžu byť v rôznych krajinách odlišné.

Darovanie krvi nie je spôsobom otestovania sa na nosičstvo krvou prenosných chorôb! Pamätajte na to ešte predtým, než sa rozhodnete stať sa darcom krvi.

Tehotenstvo a dojčenie

Počas tehotenstva a dojčenia nie je vhodné darovať krv. Po pôrode je obdobie odkladu darcovstva minimálne 9 mesiacov. Pre ženy taktiež nie je vhodné ísť darovať krv počas menštruácie, resp. tesne pred ňou alebo po nej.

Drogy
Autor: Leszek Czerwonka/Shutterstock.com

Čo môžete urobiť?

Staňte sa darcom krvi môžete už dnes a urobiť tak zo sveta zdravšie miesto.

  • zistite si svoju krvnú skupinu a zaregistrujte sa ako darca krvi,
  • zaviažte sa byť pravidelným darcom a počas celého roka darujte krv,
  • podporte svojich priateľov a rodinu, aby sa stali tiež pravidelnými darcami,
  • dobrovoľne sa zapojte do krvnej služby, aby ste sa spojili s členmi svojej komunity, poskytli starostlivosť darcom a pomohli spravovať odbery,
  • zdieľajte na svojich sociálnych sieťach informácie o Svetovom dni darcov krvi.

Pred odberom si na webovej stránke nájdite pre Vás najbližšie transfúziologické pracovisko a telefónne číslo, na ktorom sa môžete vopred objednať na odber krvi. Aktuálne usmernenia pre darovanie krvi ako aj samotný proces a prípravu naň si môžete zistiť na webovej stránke Národnej transfúznej služby SR.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
darovanie krvi