10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Degeneratívne ochorenie medzistavcových platničiek

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Degeneratívne ochorenie medzistavcových platničiek (DDD – Degenerative disc disease), postihujúce oblasť bedrovej a/alebo krčnej chrbtice vzniká opotrebovaním týchto komplexných štruktúr (intervertebrálnych diskov). Ide o jeden z veľkých epidemiologických problémov súčasnosti, ktorého pravdepodobnosť výskytu sa zvyšuje úmerne s vekom. DDD trpí značná časť populácie – degeneratívne zmeny chrbtice má každý druhý Európan po päťdesiatom roku života.

Vznik a príčiny

Medzistavcové platničky sú tuhé vláknité štruktúry pôsobiace ako väzby medzi stavcami, absorbujú tlak a tlmia nárazy prenášané na osu chrbtice. Sú flexibilné a zároveň dostatočne pevné na uľahčenie voľného pohybu.Obvod disku tvoria kolagénové vlákna, ktoré sa pri pohybe chrbta naťahujú alebo skracujú. V strede sa nachádza elastická, rôsolovitá zmes vody a bielkovín, ktorá funguje ako tlmič. Medzi platničkou a kosteným stavcom je vrstva chrupavky, ktorá tieto štruktúry prepája a pôsobí ako vrátnik, ktorý riadi tok kyslíka a živín do chrbticového komplexu. Nervové zakončenia a krvné cievy prenikajú iba do vonkajšej oblasti intervertebrálnych diskov, čo je príčinou ich prakticky nulovej regenerácie.

Príčinou ťažkostí sú najčastejšie tzv. degeneratívne zmeny. Ide o prirodzenú, vekom podmienenú biochemickú a štrukturálnu premenu medzistavcových platničiek ale aj stavcov, kĺbov a väzov. K urýchleniu takejto prestavby prispieva neúmerná záťaž chrbtice, chybné držanie tela, nadváha, obezita, metabolický syndróm a nedostatočná fyzická aktivita.Degenerovaný disk má výrazne zníženú schopnosť hydratácie, čím sa stáva nepružným, menším a náchylnejším k ruptúre (prasknutiu).

Chrbtica sa skladá z týchto častí: krčnej, bedrovej, krížovej a hrudníkovej.

Príznaky

Začiatok ako aj rýchlosť postupu ochorenia je značne variabilná. Nástup problémov môže nastať už od 20. roku života. Mechanizmus spočíva v útlaku nervových koreňov vystupujúcich z medzistavcových otvorov po stranách chrbtice, ktoré sa z dôvodu zníženia výšky disku zužujú. V prípade herniácie (prietrže) platničky sa koreň alebo miecha utlačia priamo.

Najčastejším prejavom býva ostrá bolesť sprevádzaná brnením a vystreľujúca do dolnej končatiny. Môže sa vyskytnúť aj svalová slabosť a poruchy citlivosti. Tieto ťažkosti sú spravidla v typickej lokalizácii zodpovedajúcej priebehu postihnutého nervu (tzv. radikulárny syndróm).

Ďalšími príznakmi sú mierne kontinuálne chronické alebo akútne bolesti v bedrovej a krčnej oblasti chrbtice resp. lokálna bolesť na mieste poškodeného disku (oblasť je citlivá na dotyk kvôli zápalu a svalovému napätiu).

Bolesti sa často zhoršujú kýchnutím či tlačením na stolicu. V zriedkavých prípadoch, keď je poškodenie také rozsiahle, že vyplní celý miechový kanál, môže dôjsť aj k poruche vyprázdňovacích reflexov – vzniká akútny stav vyžadujúci operáciu.

Diagnóza

Degeneratívne zmeny sú viditeľné na RTG (röntgen) alebo CT (počítačová tomografia) snímkach či použitím magnetickej rezonancie (MRI).

Dôležité je vylúčiť iné príčiny bolesti chrbtice, akými sú séronegatívne spondyloartropatie alebo menej časté séropozitívne spondyloarthropatie (napr. ankylozujúca spondylitída, reaktívna artritída, psoriatická artritída).

Liečba

Štandardným postupom je konzervatívna liečba zahŕňajúca viacero liečebných postupov. Spinálna operácia je indikovaná iba v prípade, keď nedôjde po začatí terapie k zmierneniu bolesti v intervale šiestich až dvanástich mesiacoch a kvalita života pacienta je výrazne znížená. Základom je farmakologická liečba, ktorá sa dopĺňa aplikáciou fyzikálnych rehabilitačných metód.

Prevencia

Pravidelná fyzická aktivita spolu s príležitostnou fyzikálnou relaxačnou terapiou pomáha zachovať zdravú mobilitu chrbtice.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť chrbticecelková slabosťchrbticadiskopatiakĺbysvaly