Diabetická neuropatia je poškodenie nervov pre dlhotrvajúcu a zle kompenzovanú cukrovku. Najmä pri cukrovke II. typu spôsobenej nezdravým životným štýlom je neuropatia jednou z najčastejších komplikácií diabetu. Postihuje hlavne dolné končatiny od špičiek prstov po kolená. Najprv ničí nervové zakončenia zodpovedné za hmat, neskôr postihuje aj nervy zásobujúce svaly končatín, ovplyvňujúc tak pohyb a chôdzu. Ide o chronickú a bez správnej liečby postupujúcu chorobu.
Vysoká hladina cukrov v krvi u ľudí s cukrovkou môže poškodzovať nervy priamo alebo prostredníctvom poškodzovania steny ciev, ktoré zásobujú nervy kyslíkom a živinami. Preto dlhodobo vysoké hladiny cukrov môžu postupne poškodiť všetky zložky nervu, a to buď jedného, alebo celej skupiny nervov. Pri mnohonásobnom postihnutí hovoríme o diabetickej polyneuropatii.
Okrem nervov zodpovedajúcich za hmat či pohyb dochádza aj k postihnutiu autonómnych nervov, ktoré riadia kontinenciu moču a stolice, sexuálne funkcie a podobne.
Príznaky závisia od skupiny postihnutých nervov. Najčastejšie sa objavuje strata hmatu na prstoch, chodidle a predkolení, pocit pálenia a brnenia v rovnakej lokalizácii, niekedy zvýšená citlivosť pri dotyku (napríklad kontakt s prikrývkou vyvolá neznesiteľnú bolesť lýtka), svalová slabosť pri chôdzi, strata reflexov, z toho vyplývajúce poruchy rovnováhy a časté pády.
Pri postihnutí autonómnych nervov sa môže objaviť inkontinencia moču, stolice, porucha erekcie či ejakulácie, zápcha, spomalené vyprázdňovanie žalúdka, nevoľnosť a vracanie, strata krvného tlaku pri zmene polohy zo sedu či ľahu do stoja.
Vyšetrenie zahŕňa základné neurologické testy (testovanie hmatu, reflexov), odber krvi na stanovenie cukru a glykovaného hemoglobínu (krvné farbivo zmenené vysokou hladinou cukrov). Výsledky vyšetrení v kombinácii s diagnózou cukrovka väčšinou postačujú na určenie diagnózy diabetická neuropatia.
Väčšinou ide o nezvratný stav, lepším kompenzovaním cukrovky a dodržiavaním predpísaných režimových opatrení (špeciálne diéty, dostatok pohybu), možno postup choroby spomaliť či úplne zastaviť. Dôležitá je liečba bolesti, používajú sa liečivá zo skupiny antidepresív a antiepileptík, ktoré sú účinné na neuropatickú bolesť, pretože klasické lieky proti bolesti na diabetickú neuropatiu väčšinou nefungujú.
Dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu (zdravá strava, nefajčenie a dostatok pohybu) sú základné, ale účinné opatrenia v prevencii cukrovky aj v prevencii diabetickej neuropatie.