10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Dlhodobá zápcha

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Definícia dlhodobej (chronickej) zápchy nie je jednoznačná. Pre niekoho môže znamenať nepravidelné pohyby čriev a vylučovanie stolice (defekácia). Pre iných predstavuje ťažký odchod veľmi tvrdej a suchej stolice. V odbornej literatúre sa opisuje ako defekácia, ktorá je menej častá ako trikrát za týždeň. Aby sa dal tento prejav označiť za chronický, musí trvať niekoľko týždňov či mesiacov. Samotná zápcha je veľmi častým príznakom. Ak trvá dlho, môže byť veľmi nepríjemná a obmedzujúca.

Vznik a príčiny

K chronickej zápche najčastejšie dochádza, keď sú pohyby čriev pomalé a zriedkavé. Taktiež ju môže spôsobiť neschopnosť vylúčenia stolice cez konečník. V dôsledku toho býva stolica tvrdá a suchá.

Možných vyvolávajúcich príčin dlhodobej zápchy je veľké množstvo. Najbežnejšie sú:

Nevhodná životospráva

Býva najčastejším a pomerne ľahko ovplyvniteľným dôvodom zápchy. Mnoho ľudí pravidelne prijíma stravu s malým obsahom vlákniny a nedodržiava dostatočný pitný režim. Tieto faktory môžu ovplyvňovať tvrdosť stolice. K tomu sa často pridáva nedostatok pohybu a cvičenia. To spomaľuje pohyby čriev a posúvanie stolice.

Upchatie čreva alebo konečníka

Pri dlhotrvajúcej zápche sa môže črevo upchať suchou stolicou a tak zhoršovať stav. Taktiež ho môžu upchať nádory, ktoré rastú z čreva alebo ho utláčajú z okolia.

Poškodenie nervov

Nervy, ktoré zásobujú črevnú stenu a konečník, umožňujú zmeny ich pohybov. Ak nervy nepracujú správne, môže to spôsobiť nedostatočné posúvanie stolice z tela von. Takýto stav sprevádza mnohé neurologické ochorenia (Parkinsonova choroba, úrazy miechy) a stavy po mozgovej mŕtvici.

Poruchy svalov panvového dna

Svaly panvového dna sa zúčastňujú na vylučovaní stolice. Niekedy môže dôjsť k neschopnosti ich uvoľnenia a normálnej defekácie. Tento stav sa nazýva anizmus. Ďalšou situáciou, ktorá môže zapríčiniť dlhodobú zápchu, je porušený súlad uvoľňovania a napätia svalov panvového dna. Týmito poruchami trpia predovšetkým deti.

Hormonálne zmeny

Hormóny sú chemické látky vylučované v tele. Majú za úlohu riadenie obrovského množstva dejov. Niektoré z nich môžu znižovať vylučovanie vody do stolice. Tá sa stáva tvrdou a ťažko sa vylučuje. Typické príklady takýchto ochorení sú cukrovka a znížená funkcia štítnej žľazy.

Liečba

Vo veľkom množstve prípadov pri dlhodobej zápche pomáha zmena životosprávy a návykov pri vylučovaní stolice. Dôležitý je príjem potravín s vyšším podielom vlákniny (zelenina, ovocie, obilniny) a zvýšenie príjmu tekutín, najmä vody. Črevným pohybom pomáha pravidelná fyzická aktivita. Odborníci tiež zdôrazňujú neodkladanie potreby ísť na toaletu a vyhýbanie sa stresu. Tieto postupy sa uplatňujú aj v prevencii vzniku zápchy.

Ak tieto opatrenia nezaberajú, je vhodné vyhľadanie lekárskej pomoci. Lekár môže naordinovať laxatíva, lieky, ktoré zrýchľujú črevné pohyby a zvyšujú podiel vody v stolici. Okrem toho môže poradiť, ako spevniť a trénovať svaly panvového dna. Vo veľmi vzácnych a vážnych prípadoch môže byť jediným východiskom chirurgická liečba.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
chronická zápchadlhodobá zápchakonečníknervytvrdá a suchá stolicazápcha