Zdravie je naša základná potreba, ktorá nám umožňuje uspokojovať naše ostatné potreby. Duševné zdravie je neoddeliteľnou a nevyhnutnou súčasťou zdravia. Je východiskom pre také schopnosti, ako sú schopnosť myslieť, cítiť, nadviazať vzťahy s inými ľuďmi, zarábať si na živobytie a tešiť sa zo života.
Duša aj hygiena sú známe slová, ale ich obsah a význam nie je až taký jasný, ako by si bolo možné myslieť. Slovo hygiena u väčšiny ľudí vyvoláva spojenie s čistotou. Grécka bohyňa Hygieia, od ktorej mena je pojem hygiena odvodený, však zosobňovala v prvom rade zdravie, až potom čistotu a aj samotnú hygienu. Aj keď je pôvodne bohyňou telesného zdravia, niekedy je v listinách uvádzaná aj ako darkyňa alebo ochrankyňa duševného zdravia – “mens sana” alebo “huliea phrenôn”.
Mnohí poznajú slová „mens sana in corpore sano“ – zdravá duša v zdravom tele, častejšie v podobe v zdravom tele zdravý duch. Hygieia sa spomína aj v Hippokratovej prísahe lekárov, ktorá začína slovami: „Prisahám a volám Apollóna lekára, a Asklepia a Hygieu a Panakiu a všetkých bohov a bohyne za svedkov, že budem túto prísahu …“
Hygiena ako odborný termín pomenúva vedný odbor, ktorý študuje podmienky ovplyvňujúce naše zdravie a vypracúva vedecky zdôvodnené zásady pre zdravý život a život v zdraví. Uplatnenie týchto zásad presadzuje v praxi a preveruje ich účinnosť. Zásady predstavujú opatrenia zabezpečujúce ochranu zdravia, vrátane zdravej životosprávy a zdravého životného štýlu.
Termín duša odborný jazyk dnes už nepoužíva, nahradil ho pojem psychika. Duševný, teda správne psychický, znamená týkajúci sa psychiky. Psychika je pojem, ktorým odborne označujeme celok vnútorného sveta človeka, jeho prežívanie (myslenie, cítenie, chcenie) človeka, ako aj vonkajší prejav prežívania – správanie (výraz, reč, konanie) človeka. V súčasnosti sa uprednostňuje slovné spojenie psychohygiena.
Míček vo svojich prácach píše, že psychohygiena je systém vedecky prepracovaných pravidiel a rád slúžiacich k udržaniu, prehĺbeniu alebo znovuzískaniu duševného zdravia, duševnej rovnováhy. Existuje nielen ako teoretický, ale aj ako aplikovaný (praktický) preventívny odbor, ktorý sa orientuje na psychické zdravie.
Psychohygiena sa na jednej strane zameriava na to, čo duševné zdravie ohrozuje. Na strane druhej na to, čo ho udržuje a posilňuje.V užšom zmysle slova je chápaná ako prevencia v zmysle upriamenia pozornosti na predchádzanie výskytu psychických chorôb a udržanie psychickej normality – boj proti ohrozeniu psychickou chorobou, t.j. ako si udržať duševné zdravie (užšie chápanie).
V súčasnosti sa však presúva dôraz na umožnenie optimálneho, najlepšieho fungovania psychiky – boj za to, ako žiť v pohode/well-being v širšom zmysle slova a sústreďuje sa na:
Hygiena sa zameriava na zdravie. Čo ale zdravie je? Obvykle sa používa definícia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá znie: Zdravie je stav úplnej telesnej, duševnej a sociálnej pohody a nielen neprítomnosť choroby alebo postihnutia (telesné a/alebo duševné). Môžeme ju chápať skôr ako ideál, o ktorý by sme sa mali snažiť. Niekedy zažívame stavy, keď nám nie je úplne dobre a pritom nemožno tvrdiť, že sme chorí.
Český psychológ Jaroslav Křivohlavý upravuje túto definíciu a vo svojich prácach uvádza, že zdravie je celkový – fyzický, psychický, sociálny a spirituálny (duchovný) stav človeka, ktorý mu umožňuje dosahovať optimálnu kvalitu života a pritom nie je prekážkou obdobnému snaženiu iných ľudí. Zdravie je naša základná potreba (a nie cieľ), ktorá nám umožňuje uspokojovať ostatné naše potreby.
Duševné zdravie je neoddeliteľnou a nevyhnutnou súčasťou zdravia. Bez duševného zdravia ani nemôžeme v skutočnosti hovoriť o zdraví. Najčastejšie sa duševné zdravie popisuje (podľa WHO) ako stav psychickej pohody, v ktorom človek:
Týmto sa zdôrazňuje, že aj duševné zdravie je viac ako len absencia, neprítomnosť, duševnej poruchy či postihnutia. Duševné zdravie a pohoda (well-being) sú základom pre také schopnosti, ako sú schopnosť myslieť, cítiť, nadviazať vzťahy s inými ľuďmi, zarábať si na živobytie a tešiť sa zo života.
Duševný stav človeka určuje celý rad faktorov. Predispozície (sklon, náchylnosť) predstavujú činitele biologické (napr. genetika, pohlavie), individuálne (osobné skúsenosti), rodinné a sociálne (sociálna opora), ekonomické a environmentálne (spoločenské postavenie a životné podmienky).
Ohrozuje nás celý rad činiteľov:
Duševné zdravie podporujú tie činitele, ktoré sú zhodné s charakteristikami pozitívneho duševného zdravia, ako sú:
Posilnenie ochranných faktorov znamená do značnej miery podporu duševného zdravia. Individuálne, osobné a s rodinou súvisiace riziká a ochranné faktory môžu byť biologické, citové, súvisiace s myslením, správaním, vzťahmi medzi ľuďmi alebo týkajúce sa rodinných súvislostí. Práve oni môžu mať najsilnejší vplyv na duševné zdravie v citlivých obdobiach počas celého života jednotlivca, a dokonca majú vplyv naprieč generáciami (v ranom detstve a starobe sme zraniteľnejší).
Neraz nie je potrebný ani kontakt s odborníkom, aby sme preskúmali svoj životný štýl, a v prípade potreby začali uplatňovať vo svojom živote základné pravidlá duševnej hygieny. So zdravím súvisiace správanie ako je strava, pohyb, režim práce a odpočinku, bdenia a spánku sa môže podieľať až 25 – 35% na rozdiele v zdraví ľudí.
Pridať do repertoáru nášho správania je často potrebné aj uplatňovanie pravidiel time managementu (hospodárenie s časom), stress managementu (riadenie záťaže), ako aj prevencie straty nadšenia (burn-out/vyhorenie) a schopnosť zvládať relaxáciu a regeneráciu.
Niekedy je nutné (aj s pomocou odborníkov) naučiť sa aj efektívny životný štýl a okrem zásad zdravej životosprávy je dôležité objaviť aj svet svojich záujmov a rôznych aktivít vo voľnom čase, naučiť sa lepšie fungovať v medziľudských vzťahoch (riešenie konfliktov, asertivita, empatia), vyjasniť si svoju životnú cestu a zmysel života.
Starať sa o duševné zdravie je ekonomické. Pre nás všetkých je výhodnejšia prevencia a včasná liečba psychických porúch ako straty spôsobené dlhodobou práceneschopnosťou, prípadne invaliditou postihnutých. Starať sa o vlastné duševné zdravie znamená napomáhať pohode blízkych ľudí. Každá štvrtá rodina je postihnutá duševným ochorením niekoho blízkeho. Rodiny závislých od alkoholu vedia, že zvládať dlhodobo takúto záťaž nie je jednoduché.
Zvládnutie jednotlivých pravidiel duševnej hygieny má (podľa Míčeka) štyri stupne:
(Liga za duševné zdravie)