27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Elegantná náhrada zubu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Chýbajúci zub je možné nahradiť dvoma spôsobmi. Elegantnejším a šetrnejším riešením na rozdiel od mostíka je zavedenie implantátu. Implantátom sa nahradí koreň zuba, na ktorý sa upevní nová korunka bez nutnosti obrusovať okolité zuby. Je implantát vhodný pre každého? Bude zavedenie bolieť? Má okrem výhod aj nejaké nevýhody?

V prípade straty zubu sú len dve možnosti, ako ho nahradiť. Prvé riešenie je zubný mostík, pri ktorom je potrebné obrúsiť okolité zuby pred aj za miestom chýbajúceho zubu.

Druhé, elegantnejšie riešenie, je zubný implantát čiže náhrada koreňa zuba, na ktorom sa postaví nová korunka bez potreby obrúsiť okolité zuby.

V prípade potreby sa korunka jednoducho dá dole, opraví a nasadí späť na miesto. V prípade mostíku sa musí mostík dať dole a jeho opätovné nacementovanie nie je možné. Na najčastejšie otázky týkajúce sa implantátov pripravil odpovede zubný lekár MDDr. Martin Ondrášik.

Čo je to zubný implantát?

Zubný implantát je titanový konus so závitmi alebo diskami, ktorý sa skrutkuje do kosti. Jeho hlavnou úlohou je náhrada strateného koreň zuba. Po zahojení sa pripevní na implantát nadstavba, na ktorú sa nasadí korunka, mostík alebo protéza.

Implantátmi sa môže nahradiť jeden zub alebo viacero zubov, prípadne aj celá bezzubá čeľusť. Materiál, z ktorého sú vyrobené implantáty, je čistý titán alebo zirkón. Ich povrch je špeciálne upravovaný laserom alebo je na ne nanášaná špeciálna vrstva materiálu, aby sa rýchlejšie vhojili do kosti.

Ako dlho trvá jeho zavedenie?

Ide o zákrok trvajúci približne 30 minút v prípade, že sa jedná o pacienta s ideálnymi anatomickými predpokladmi pre zavedenie jedného implantátu.

V prípade zavádzania niekoľkých implantátov naraz, napríklad troch, trvá zákrok približne 2 hodiny. Ak je potrebná aj nadstavba kosti, v zložitejších prípadoch môže trvať takýto zákrok až 4 hodiny.

Ako prebieha zavedenie implantátu?

Zavedenie implantátu zahŕňa nasledovné kroky:

  1. Odklopenie malej časti ďasna.
  2. Vytvorenie lôžka pre implantát. Tento krok musí prebiehať veľmi šetrne. Lôžko sa preparuje ručným alebo rotačným nástrojom.
  3. Zavedenie samotného implantátu do kostného lôžka.
  4. Zašitie rany.

Zavedenie implantátu do čeľustnej kosti je menej traumatické ako konvenčná metóda obrusovania zubov a náhrada mostíkom. Po zavedení implantátu začína vhojovací proces (oseointegrácia). Počas hojenia je implantát prekrytý ďasnom alebo je do neho fixovaná vhojovacia skrutka na vyformovanie ďasna. O vhodnom procese rozhodne lekár tak, aby bolo hojenie čo najúspešnejšie.

Za vhodných podmienok možno implantát zaviesť do kostného lôžka ihneď po extrakcii zuba. V tomto prípade pacient ušetrí čas a počet návštev u lekára. Doba hojenia implantátu závisí od protetického riešenia a kvality čeľustnej kosti. Trvá približne 2, maximálne 6 mesiacov.

Ak sú anatomické podmienky nevhodné, je potrebná augmentácia (dobudovanie) kosti. Doba hojenia sa predlžuje na 6 až 9 mesiacov.

Je možné zaviesť viacero implantátov naraz?

Áno. Počet implantátov v jednom sedení odporučí ošetrujúci lekár. Do úvahy sú brané aj požiadavky pacienta. Na postupe je možné sa dohodnúť. Pacient sa nemusí báť a po začatí zákroku zistí, že je bezbolestný a prebieha v pokojnej atmosfére.

Ako sa budem cítiť po odznení anestézie?

Pocit po odznení anestézie je porovnateľný s pocitom po vytiahnutí zuba. V mieste implantátu pacient pociťuje zvýšenú citlivosť v dôsledku rany. U každého pacienta je citlivosť a bolesť po zákroku individuálna. Pri zavedení jedného implantátu je bežné, že pacient už druhý, tretí deň nepociťuje žiadnu bolesť.

Väčšina pacientov je už na 3. až 5. deň po zákroku úplne bez problémov (aj pri zavádzaní viacerých implantátov). Pri bežnom zavádzaní implantátov nie je potrebné si vybavovať PN, ale treba prihliadnuť na obmedzenú spoločenskú a športovú aktivitu.

Budem mať po zavedení implantátov medzery?

V modernej ambulancii sa pacientom po zavedení implantátu poskytujú dočasné zubné náhrady. Ide hlavne o spoločenskú spôsobilosť pacienta. O dočasnej náhrade sa pacient dozvie všetky informácie od ošetrujúceho lekára.

Na čo dať pozor po operácii?

Po zavedení implantátov dochádza k hojacim procesom, celá oblasť je viac prekrvená a treba dodržiavať uvedené odporúčania:

  • konzumovať mäkkú alebo tekutú stravu, jesť na zdravej strane, nezaťažovať implantáty,
  • nefajčiť,
  • dodržiavať ústnu hygienu – opatrne,
  • vyhnúť sa zvýšenému prekrveniu (nešportovať, nesaunovať, neležať dole operovanou stranou tváre, v noci mať vyššie pod hlavou).

Je možné, že telo implantáty neprijme?

Štatisticky je zavádzanie dentálnych implantátov veľmi úspešné a málokedy dochádza k nevhojeniu. V prípade nevhojenia stojí za tým väčšinou pozostatok zápalového tkaniva, ktoré nebolo odstránené a nie je viditeľné na RTG. V tomto prípade implantát aktivuje zápal a dôjde k jeho vylúčeniu. Nevhojenie implantátu je ale ojedinelá situácia a jej možnosť sa mierne zvyšuje komplikovanosťou zákroku.

Aká je životnosť implantátu?

Životnosť implantátu po jeho správnom vyhojení veľmi záleží na pacientovi, jeho spolupráci a správnej starostlivosti o zubnú náhradu.

Pri správnej liečbe, profesionálnom zavedení implantátov a kvalitnej protetickej rekonštrukcii chrupu, je predpoklad životnosti implantátu niekoľko desaťročí. Životnosť je podmienená pravidelnými kontrolami a návštevami zubnej hygieny aspoň dvakrát do roka.

V prvých dvoch rokoch je veľmi dôležité chodiť pravidelne na kontroly a zubnú hygienu. Je vhodné jedenkrát ročne spraviť RTG a posúdiť možné zmeny v oblasti implantátov, prípadne ich stabilizovať.

Aké podmienky musím spĺňať?

Pre zavedenie implantátu by mal kandidát spĺňať okrem medicínskych predpokladov a dobrého celkového zdravotného stavu aj ďalšie podmienky. Človek musí spolupracovať s lekárom a vynaložiť úsilie pre správne zavedenie implantátu. Taktiež je potrebné, aby pacient pravdivo vyplnil predoperačný dotazník a upozornil lekára na ochorenia, na ktoré sa lieči.

Je údržba náročná?

Medzi najväčšie nebezpečenstvá pre implantáty, na ktorých je spravená protetická práca, patrí nečistota vo forme zubného povlaku, kameňa a baktérií, ktoré vytvárajú zápal (periimplantitída). Tento proces je podobný aj u vlastných zubov a jeho prvé štádium je začervenanie okolo implantátu, opuch a krvácanie počas hygieny.

Prevenciou je správna ústna hygiena a navštevovanie dentálnej hygieničky. Pacienti musia používať medzizubné kefky a normálnym spôsobom si čistiť implantát ako okolité zuby.

Koľko to bude stáť?

Zavedenie jedného implantátu stojí od 600 eur. Nadstavba vo forme korunky od 600 eur. Spolu kompletná náhrada od 1 200 eur, podľa typu použitého materiálu. Netreba sa zľaknúť, že pri strate 12 zubov je to 12x táto suma. Väčšinou stačí 4 až 6 implantátov na celé zuboradie.

Pridružené náklady po zavedení implantátu sú náklady spojené so zhotovením protetickej práce, mostíka, protézy, korunky. Cena je u každého pacienta individuálna a mala by byť vopred stanovená pri úvodnej konzultácii.

Uhradí mi časť ceny implantátu poisťovňa?

Vzhľadom na to, že na Slovensku je zavedenie zubného implantátu považované za nadštandard, poisťovňa jeho zavedenie neuhrádza a všetky náklady znáša ošetrovaný pacient.

Vo výnimočných prípadoch, keď sa jedná o úraz a riešenie je možné iba implantátom, je možné poisťovňu požiadať o úhradu časti nákladov. Tento proces si musí vybaviť pacient ešte pred zákrokom a lekár mu poskytne všetku potrebnú dokumentáciu pre poisťovňu.

Aké sú možné komplikácie?

Rovnako ako pri každej inej medicínskej metóde, aj pri dentálnych implantátoch existujú možné komplikácie. Je dôležité ich včas spozorovať a riešiť. Komplikácie sa delia na včasné a neskoré.

Včasné sa prejavia pretrvávajúcou citlivosťou v oblasti implantátu, miernym opuchom, prípadne hnisom v prvých týždňoch s možnosťou zápalu okolo implantátu. V niektorých prípadoch je možné zápal vyliečiť podaním antibiotík, väčšinou je však potrebné postihnutý implantát odstrániť. Treba podotknúť, že k takýmto komplikáciám dochádza veľmi zriedkavo.

Ďalšou možnou včasnou komplikáciou je dráždenie alebo prerušenie nervov n.alveolaris inferior alebo jeho vetvy n.mentalis vsadeným implantátom. V týchto prípadoch dochádza k tŕpnutiu alebo necitlivosti v pere. Tejto komplikácii sa predchádza predoperačným RTG a jeho analýzou. V prípadne necitlivosti pery je dôležité lekára čo najskôr upozorniť, aby sa predišlo ďalším komplikáciám a problém odstránil.

Neskorá komplikácia sa môže objaviť až po vhojení (oseointegrácii) implantátu. Jedná sa o stav, keď už je na implantáte nasadená protetická náhrada. Takúto neskorú komplikáciu nazývame periimplantitída a má priebeh veľmi podobný parodontitíde. Príčinou býva nesprávna hygiena. Niekedy je nutné implantát odstrániť a nahradiť. Čím skôr sa problém zistí, tým lepšie. Neskoré komplikácie sú v rukách pacientov a lekár ich neovplyvní.

Aké sú výhody implantátov?

  • nie je potrebné brúsiť okolité zuby
  • nahrádzajú aj koreň zuba alebo zubov, dajú sa použiť aj u úplne bezzubých pacientov (riešenie umožňuje nahradiť vyberateľnú zubnú náhradu pevným mostíkom)
  • zlepšujú komfort, estetiku a reč
  • zlepšujú vzhľad
  • spomaľujú stratu kosti
  • umožňujú pevne upevniť snímateľnú zubnú protézu pri zlých anatomických pomeroch v ústach
  • ide o dlhodobé riešenie

Záver

Zubné implantáty sú považované v stomatológii za vysoko spoľahlivú medicínsku metódu s 95 % úspešnosťou. Zavedenie implantátu je pomerne krátky a bezbolestný proces robený väčšinou v lokálnej anestézii, ktorá zaručuje, že pacient pri zákroku necíti bolesť.

Pri správnej liečbe, profesionálnom zavedení implantátov a kvalitnej protetickej rekonštrukcii chrupu je predpoklad životnosti implantátu niekoľko desaťročí. Táto životnosť je samozrejme podmienená pravidelnými kontrolami a návštevami zubnej hygieny aspoň dvakrát do roka.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť zubovcitlivosť zubazubný kazzuby