13.01.2021 • 8 minút na prečítanie

Starostlivosť o zuby – všetko by ste mali vedieť

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Koniec roka sa pomaly blíži a za bežných okolností by ste mali posledný mesiac na dobehnutie ročnej zubnej prehliadky. V tomto roku však nebude povinná a naskytá sa dokonca možnosť „vynulovať si resty“ pre všetkých, ktorí prehliadky zanedbávajú dlhšie, aj niekoľko rokov. Zanedbanie chrupu však môže spôsobiť vážne problémy. Z nášho článku sa dozviete všetko, čo o starostlivosti o zuby potrebujete vedieť:

  • ako sa o zuby dennodenne starať doma,
  • aké pomôcky na čistenie zubov by ste nemali vynechať pri pravidelnej starostlivosti (kefky, medzizubné kefky, nite, a ostatné),
  • akú profesionálnu starostlivosť pravidelne vyhľadať,
  • čo zahŕňa povinná prehliadka a dentálna hygiena,
  • aké sú dôsledky nedostatočnej starostlivosti o zuby,
  • či ich bieliť alebo nie,
  • prečo sa na zuby môžeme pozrieť ako na „denník“ nášho života.

Fakty na začiatok

Podľa WHO:

  • takmer 100% dospelých ľudíaspoň jeden zubný kaz,
  • 60-90% detí školského veku má aspoň jeden zubný kaz,
  • 15-20% dospelých má závažné ochorenia ďasien,
  • približne 30% ľudí vo veku 65-74 rokov nemá žiadny zo svojich pôvodných zubov.

Takéto čísla sú alarmujúce a dostatočne dobrým dôvodom na to, aby starostlivosť o zuby dostala od každého z nás viac pozornosti.

Čisté zuby sa nekazia

Ochorenia chrupu súvisia najmä s hromadením nečistôt na zuboch, ktoré vytvárajú zubný plak (povlak). Preto je základom domácej starostlivosti o zuby jeho pravidelné odstraňovanie. Zuby by ste si mali dôkladne vyčistiť minimálne dvakrát za deň – ráno a večer, pričom večerné čistenie zubov je najdôležitejšie. Počas noci neprežúvame, ani nerozprávame a preto sa nám netvoria ani sliny, ktoré zuby prirodzene čistia. Z tohto dôvodu nikdy nechoďte spať bez vyčistenia zubov.

Vhodné je tiež umývanie zubov po jedle. Vyhnúť by ste sa však mali umývaniu zubov bezprostredne po konzumácii niektorých jedál – napríklad citrusových plodov a džúsov z nich, nakoľko by mohlo dôjsť k narušeniu zubnej skloviny. V týchto prípadoch je vhodnejšie zneutralizovať pH v ústach obyčajným vypláchnutím čistou vodou.

Základom pre správne čistenie zubov sú – zubná kefka, medzizubná kefka a správna technika. Samozrejme, patrí sem aj pasta a ostatné pomôcky na čistenie. Prvé tri menované by ste však nemali nikdy vynechať.

Zubné kefky

Voľba kefky môže byť pri dnešnej ponuke celá veda. Ak sa rozhodnete pre obyčajnú (manuálnu), voľte takú, ktorá má menšiu hlavičku (vďaka ktorej sa dostanete aj do ťažko dostupných miest vzadu), husté zarovnané štetiny (majú väčšiu šancu zachytiť nečistoty) a mala by byť mäkká až stredne tvrdá (najmä pre ochranu ďasien).

Elektrické zubné kefky – vďaka nim môžete zuby vyčistiť omnoho efektívnejšie, bez námahy a za kratší čas. Poznáme oscilačné a sonické zubné kefky. Oscilačné (alebo rotačné) zubné kefky čistia chrup pomocou otáčania hlavice (cca 8000/min). Nakoľko sú tieto pohyby skôr drsné, oscilačné kefky nie sú vhodné pre citlivé alebo choré ďasná. Pri sonických kefkách sa hlavica neotáča, stačí ju jemne priložiť k zubom a pomocou rýchlych vibračných pohybov (až 42 000/min!) zuby šetrne vyčistí.

Medzizubné kefky

Nezabúdajte na medzizubné priestory, tvoria až 30% povrchu zubov a stačí ich čistiť jedenkrát denne. Bežnou kefkou ich nevyčistíte, no práve v nich sa usadzuje zubný plak a následne vznikajú časté medzizubné kazy – až 80%. Keďže každý medzizubný priestor je jedinečný, pravdepodobne budete potrebovať viac veľkostí medzizubných kefiek. So správnym výberom vám pomôže váš zubný lekár alebo dentálny hygienik. Ak ste medzizubnú kefku doteraz nepoužívali, je možné, že spočiatku vám budú krvácať ďasná, no tento jav po pár dňoch ustúpi až vymizne.

Technika čistenia

Správna technika je základným predpokladom, že vyčistíte všetky zubné plôšky poriadne (žiadnu nevynecháte) a nepoškodíte si pri tom ďasná. Opäť vás ju naučí odborník, ale pomôcť vám môžu aj inštruktážne videá na internete, pomocou ktorých si techniku nacvičíte.

Tu je jedna z techník, ktorú si môžete vyskúšať:

  • vyberte si stranu, ktorou budete začínať (napríklad vľavo hore),
  • pod uhlom 45 stupňov jemne priložte kefku hlavicou pol na pol k zubom a ďasnám,
  • opatrnými krúživými pohybmi (alebo stieraním v smere od ďasna po zube) prejdite celým zuboradím zvonku,
  • následne vyčistite zubné plôšky na oboch stranách,
  • dôkladne vyčistite aj vnútornú stranu oblúka,
  • celý postup opakujte aj na spodnej čeľusti,
  • na záver jemne vyčistite aj jazyk a vypláchnite si ústa.

Dôležité je, aby vaše pohyby boli jemné, rozhodne nie „šúchavé“, nakoľko silné horizontálne trenie dráždi ďasná a spôsobuje ich ustupovanie.

Výber vhodnej zubnej kefky je dôležitý
ZDROJ:Lesterman/Shutterstock.com

Ako často je potrebné kefky meniť

Jednu zubnú kefku môžete používať cca 3 mesiace. Pri dlhšom používaní sa na kefke premnožia baktérie a navyše stráca svoje čistiace schopnosti kvôli opotrebovaniu. Kefku by ste si mali vymeniť aj po každej chorobe, ak si ju nechcete pomocou „nakazenej“ kefky opäť privolať.

Medzizubné kefky sa menia o čosi častejšie. Základom je všímať si drôtik – mal by byť rovný, nakoľko pri pokrivení by ste si s ním mohli ublížiť. Taktiež sledujte štetiny, ak začínajú rednúť, kefku vyhoďte.

Doplnky ústnej hygieny

Zubná pasta – je dôležitou súčasťou zubnej hygieny, najmä preto, že vďaka nej vieme zubom pravidelne dodávať fluoridy, ktoré potrebujú ako prevenciu pred vznikom zubného kazu. Ak ju však občas vynecháte, nič sa nestane, pretože dôležité je hlavne mechanické čistenie zubov kefkami. Pri výbere zubnej pasty sa zamerajte na spomenuté fluoridy, vyhnite sa takzvaným abrazívnym časticiam, ktoré pôsobia ako peeling pre zuby a majú ich bieliť, no v skutočnosti narúšajú povrch zuba.

Ústna voda – pamätajte si, že nenahrádza čistene zubov. Osvieži vám síce dych a ničí baktérie, avšak povlak neodstráni (to sa dá len mechanicky – kefkou).

Dentálna niť – na trhu je široké spektrum nití. Odvíjacie, „šabličky“ s držiakom, špeciálne na mostíky a korunky, voskované aj bez vosku a mnohé iné. Sú len doplnkovou starostlivosťou v miestach, kam sa neviete dostať medzizubnou kefkou. Ich nevýhodou však je náročnejšia manipulácia a riziko, že si nimi porežete ďasná.

Škrabka na jazyk – samozrejme, pri ústnej hygiene nezabúdame ani na čistenie jazyka. Pomocou škrabky z neho dokážete odstrániť povlak a účinne zredukovať množstvo baktérií v ústnej dutine.

Vplyv stravy na zuby

Ak si chcete pri starostlivosti o zuby pomôcť, jedzte viac surovej zeleniny a ovocia, pomocou ktorých sa povrch zubov prirodzene očisťuje a neobsahujú škodlivé cukry. Ďalej by ste mali piť dostatok čistej vody, ktorá vám pomôže pri tvorbe slín (prirodzene čistia zuby a neutralizujú pH v ústach). Skúste tiež malým množstvom „spláchnuť“ zo zubov zvyšky jedla po každom jedení.

Naopak vyhnúť by ste sa mali sladkým jedlám, nakoľko cukor predstavuje výživu pre baktérie, ktoré sa na zuboch nachádzajú. Keď baktérie cukry spracujú, vytvoria kyseliny, ktoré narušia vašu zubnú sklovinu a zubný kaz vznikne na počkanie.

Pomôcky na umývanie zubov
ZDROJ:Tetiana Shumbasova/Shutterstock.com

Profesionálna starostlivosť

Stav chrupu, a teda aj výsledky vašej dennej starostlivosti o zuby, by mali byť raz ročne kontrolované u zubného lekára. Problémy so zubami môžu dlho pretrvávať bez akýchkoľvek príznakov. Môžu sa na seba nabaľovať a prerásť v závažnejšie problémy, ktoré okrem ústnej dutiny napadnú aj zvyšok tela. Pokiaľ vás nevyšetrí odborník, nikdy nemáte istotu či sú vaše zuby naozaj zdravé. Nečakajte do momentu, kedy pocítite bolesť alebo kým sa objavia príznaky.

Povinná zubná prehliadka

Nezabúdajte na pravidelnú preventívnu ročnú prehliadku u zubára. Ak tak neurobíte, podľa legislatívy si v nasledujúcom roku budete musieť zákroky spojené so zubným kazom uhradiť kompletne sami (poisťovňa vám nepreplatí nič). Zubnú prehliadku pritom máte u vášho zubára jedenkrát ročne úplne zadarmo. Výnimkou sú tehotné ženy, ktoré by mali preventívnu prehliadku absolvovať na začiatku 1. a 3. trimestra, a deti do 18 rokov, ktoré majú na prehliadku chodiť taktiež dvakrát.

Tento rok kvôli mimoriadnej situácii platí výnimka. Nakoľko zubári ordinovali v prvej vlne v obmedzenom režime a teraz za sprísnených podmienok, nestihnú vykonať preventívnu prehliadku u všetkých svojich pacientov. Odpustené budú mať všetci, ktorí „preventívku“ zanedbávali aj počas viacerých rokov. Ak sa to týka aj vás, využite túto skvelú príležitosť dať zdraviu svojich zubov druhú šancu.

Čo vás na prehliadke čaká:

  • kontrola chrupu, slizníc a mäkkých tkanív ústnej dutiny,
  • kontrola zubných náhrad,
  • kontrola medzičeľustných vzťahov,
  • kontrola vašich hygienických návykov,
  • určenie indexu kazivosti,
  • určenie indexu krvácajúcej papily.

Dentálna hygiena

Svojim zubom by ste mali dopriať aj profesionálnu dentálnu hygienu. Prevencia v tejto podobe je v dnešnej dobe štandard. Dentálny hygienik vaše zuby dôkladne skontroluje, vyčistí, ošetrí a ako sme spomínali, pomôže vám aj pri osvojení správnej techniky čistenia a výbere vhodných pomôcok. Navštíviť by ste ho mali aspoň každých 6 mesiacov.

Čo presne dentálna hygiena zahŕňa:

  • odstránenie zubného kameňa a plaku,
  • vyhladenie povrchu zubov a odstránenie pigmentácií (vzniknutých po konzumácii farebných jedál a nápojov) pomocou pieskovania,
  • ošetrenie ďasien,
  • fluorizácia zubov – pomocou gélov a pást, pre posilnenie zubnej skloviny.
Ako prebieha dentálna hygiena
ZDROJ:BalanceFormCreative/Shutterstock.com

Dôsledky nesprávnej starostlivosti o zuby

Ako sme spomínali – čistý zub sa nepokazí, no špinavý áno a to v prvom rade práve kvôli hromadeniu plaku, ktorého sa tak usilovne snažíme zbaviť čistením. Zubný povlak je tvorený baktériami (najmä streptokokmi, laktobacilmi a aktinomycétami, ktoré priľnú na povrch zuba) a zvyškami jedla, z ktorých spomenuté baktérie následne žijú.

Ak im ich výživu nezoberieme čistením zubov, premenia ju na kyseliny, ktoré narušia zubnú sklovinu a tak vzniká zubný kaz. Ak sa toto najčastejšie chronické ochorenie nelieči, môže prerásť do zápalu zubnej drene, následkom čoho sa môže vyvinúť zápal okostice, prípadne môže zub odumrieť. Navyše, zápal sa môže krvou dostať do celého tela a mať na svedomí vážne ochorenia (endokarditídu, ochorenia obličiek, dokonca vznik rakoviny či diebetu). Aby ste všetkým dôsledkom predišli, stačí sa o zuby poriadne starať.

Gingivitída – zápal ďasien, o ktorom spočiatku nemusíte vedieť. Prejaví sa krvácaním z ďasien, ich opuchmi a zápachom z úst. Ak sa zápal nelieči, môže sa z neho stať chronický a vzniknúť závažnejšia parodontitída.

Bielenie – áno alebo nie

Bielenie by ste mali zvažovať až v prípade, že máte zvládnutú starostlivosť o chrup a vaše zuby sú zdravé. Existujú rôzne druhy bielenia, ktoré sa líšia metódami, ale aj výsledkami.

Domáce bielenie – mnoho ľudí hľadá spôsoby ako vybieliť zuby doma. Na trhu sú dostupné bieliace pasty, gély, perá, pásiky, či prášok z čierneho uhlia. Niektoré „zaručené tipy“ dokonca odporúčajú zuby bieliť pomocou sódy bikarbóny a citróna, kurkumy alebo pomocou kokosového uhlia. Uvedené metódy však buď nefungujú alebo si nimi s veľkou pravdepodobnosťou môžete nezvratne poškodiť zubnú sklovinu a spôsobiť zápal ďasien. Jediný prípad, kedy si zuby účinne a zdravo vybielite doma, je pomocou špeciálneho gélu a zubných dláh, ktoré vám pripraví zubár alebo dentálny hygienik.

Ambulantné bielenie – bielenie by ste mali podstúpiť len u zubného lekára alebo dentálneho hygienika. Bielenie nie je trvalé, vydrží od niekoľkých mesiacov približne do 3 rokov. Aby ste si ho udržali čo najdlhšie, okrem správnej starostlivosti o zuby by ste mali dbať aj na stravu – vyhnúť sa jedlám, ktoré spôsobujú zafarbenie zubov (víno, káva, čaj, cvikla, čučoriedky a podobne) a taktiež nefajčiť. Bielenie zubov sa neodporúča tehotným ženám a nefunguje na zubné náhrady či výplne.

Keďže každé bielenie narúša zubnú sklovinu, jedinú ochrannú vrstvu zuba, mali by ste ho poriadne zvážiť. Ak sa preň predsa len rozhodnete, určite neodporúčame lacné metódy domáceho bielenia. Štúdie preukázali, že najúčinnejšie je profesionálne bielenie pomocou peroxidu vodíka.

Profesionálne bielenie zubov
ZDROJ:AUWAE PHOTO/Shutterstock.com

Zuby ako denník života

Nedávny výskum ukázal, že na zuby sa dá pozrieť ako na letokruhy ľudského života. Vedci skúmali konkrétne zubný cement (tkanivo pokrývajúce koreň zuba). Nakoľko každý rok pribudne na našich zuboch jedna cementová vrstva, ich skúmaním je možné „stopovať“ ľudský život. Sú tu zaznamenané životné fázy, ktoré ovplyvnil stres od nášho narodenia, vrátane ťažkých životných období, veľkých zmien, záťažových stavov pre organizmus (ako je tehotenstvo či menopauza). Môžeme z nich dokonca zistiť či osoba bola väznená.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
zubný kameňzubný kazzuby