25.01.2023 • 6 minút na prečítanie

Je elektrická zubná kefka lepšia ako obyčajná? Radíme, ako sa najlepšie starať o zuby.

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Správne pomôcky vám pomôžu udržať si zdravé a krásne zuby. Ktoré to však sú? A podľa čoho si vybrať vhodnú zubnú pastu?  V článku sa dozviete:

  • prečo je dôležité čistiť zuby každý deň
  • ako ušetriť vďaka pravidelným prehliadkam
  • ako si vybrať zubná kefku
  • akú technika čistenia je účinná a bezpečná
  • ako vybrať zubnú pastu
  • ako sa starať o kefky, kedy ich vymeniť
  • kedy začať čistiť detský chrup

 

Každý deň aspoň 2x

Ochorenia chrupu súvisia najmä s hromadením nečistôt na zuboch, ktoré vytvárajú zubný plak (povlak). Tvoria ho baktérie (najmä streptokoky, laktobacily), ktoré priľnú na povrch zuba a zvyšky jedla, na ktorých si baktérie radi pochutia. 

Ak sa tento plak neodstráni pravidelne, aspoň 2x za deň, baktérie zvyšky premieňajú na kyseliny, ktoré narúšajú zubnú sklovinu a plak sa vplyvom slín premení na zubný kameň. Vtedy sú zuby už len krôčik od vzniku zubného kazu. Podľa WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) trpí aspoň jedným zubným kazom takmer 100% dospelých ľudí. Prevencia jeho vzniku je pritom úplne jednoduchá

Ráno aj večer

Zuby by ste si mali dôkladne vyčistiť minimálne dvakrát za deň – ráno a večer, večerné čistenie zubov je najdôležitejšie. Počas noci neprežúvame ani nerozprávame, preto sa nám netvoria ani sliny, ktoré zuby prirodzene čistia.

Zubný plak
Yaya Photos/shutterstock.com

Ušetrite zdravie aj peniaze

Pravidelná a dôsledná starostlivosť o zuby sa oplatí aj finančne. Okrem domácej starostlivosti dbajte na absolvovanie pravidelnej zubno-lekárskej preventívnej prehliadky, ktorá je podľa zákona podmienkou, aby vám v nasledujúcom kalendárnom roku zdravotná poisťovňa uhradila u zmluvného zubného lekára zákroky spojené so zubným kazom.

Pravidelná zubná prehliadka raz ročne je bezplatná. Výnimkou sú tehotné ženy, ktoré by mali preventívnu prehliadku absolvovať na začiatku 1. a 3. trimestra, a deti do 18 rokov, ktoré majú na prehliadku chodiť taktiež dvakrát.

Bonus navyše

Vďaka preventívnej prehliadke získate aj nárok na bonus od zdravotnej poisťovne v podobe finančného príspevku na ošetrenie zubov. Poistenci  Dôvery majú napríklad 5-krát ročne nárok na bonus vo výške 30 eur. Môžu ho využiť nielen na základné stomatologické úkonydentálnu hygienu, ale tiež na zhotovenie zubných koruniek a mostíkov, deti do 14 rokov aj na pečatenie zubov.

Pravidelná prehliadka u zubára
Dean Drobot/shutterstock.com

Správny výber zubnej kefky

Ak sa rozhodnete pre obyčajnú (manuálnu) zubnú kefku, mala by mať malú hlavičku, ktorá sa dostane aj do ťažšie prístupných miest a mäkké, husté, rovno zrezané štetiny. Ak si chcete starostlivosť uľahčiť a urýchliť, trh ponúka aj elektrické zubné kefky.

Existujú 2 základné typy – oscilačné a sonické zubné kefky. Oscilačné (alebo rotačné) zubné kefky čistia chrup pomocou otáčania hlavice (cca 8000/min). Nakoľko sú tieto pohyby skôr drsné, oscilačné kefky nie sú vhodné pre citlivé alebo choré ďasná. 

Pri sonických kefkách sa hlavica neotáča, stačí ju jemne priložiť k zubom a pomocou rýchlych vibračných pohybov (až 42 000/min) zuby šetrne vyčistí.

Medzizubné kefky

Medzizubné kefky majú svoje veľkosti. Keďže každý medzizubný priestor môže byť inak veľký, je potrebné, aby ste pre každý z nich používali vhodnú medzizubnú kefku. S jej výberom vám pomôže zubný lekár alebo dentálny hygienik. Ak ste medzizubnú kefku doteraz nepoužívali, je možné, že spočiatku vám budú krvácať ďasná, no tento jav po pár dňoch ustúpi až vymizne.

Ostatné pomôcky

Základom pravidelnej starostlivosti je kombinácia zubnej kefky a medzizubných kefiek. Okrem nich však môžete používať na dočistenie aj dentálnu niť a škrabku na jazyk

Rôzne typy zubných kefiek
MintraTH/shutterstock.com

Krúžiť, šúchať alebo sťahovať?

Najlepšiu a technicky správnu inštruktáž čistenia vám dá odborník, no pomôcť môžu aj videá na internete. Dôležité však je, aby vaše pohyby boli jemné a rozhodne nie „šúchavé“, inak si poškodíte ďasná. Môžete vyskúšať túto techniku:

  •  vyberte si stranu, ktorou budete začínať (napríklad vľavo hore),
  • kefku by ste mali držať tak, ako pero, aby ste zamedzili prílišnému vyvíjaniu tlaku na ďasná,
  • šikmo, pod uhlom 45 stupňov jemne priložte kefku (manuálnu aj elektrickú) hlavicou pol na pol k zubom a ďasnám,
  • opatrnými krúživými pohybmi (alebo stieraním v smere od ďasna po zube) prejdite celým zuboradím zvonku,
  • následne vyčistite zubné plôšky na oboch stranách,
  • dôkladne vyčistite aj vnútornú stranu oblúka,
  • celý postup opakujte aj na spodnej čeľusti,
  • na záver jemne vyčistite aj jazyk a vypláchnite si ústa.

Zubné pasty

Pri výbere zubnej pasty zvoľte takú, ktorá obsahuje fluorid. Funguje ako prevencia vzniku zubného kazu, nakoľko zabíja baktérie, ktoré môžu spôsobovať zubný kaz a tiež pomáha posilniť obrannú bariéru zuba. 

Naopak, vyhnúť by ste sa mali pastám s obsahom mikroabrazívnych častíc, ktoré sú drsné a majú pomôcť zuby vybieliť. Ich pravidelným používanie mechanicky poškodzuje sklovinu zuba. 

„Daj si len malý hrášok!“

Ak vás zaujíma, aké množstvo zubnej pasty by ste mali použiť, tak si spomeňte na inštrukcie rodičov – stačí použiť naozaj množstvo, ktoré približne zodpovedá veľkosti hrášku. U detí je toto množstvo dokonca polovičné. Zubná pasta je len doplnok čistenia zubov, ak ju občas vynecháte, nič sa nestane. 

Stačí malé množstvo pasty
Scorsby/Shutterstock.com

Naneste ju aj na niť

Zubnú pastu naneste aj priamo na dentálnu niť. Vďaka tomu ju dostanete aj do medzizubných priestorov. Takýto spôsob čistenia pomáha nie len udržať čistotu zubov a sviežosť dychu, ale aj aplikovať fluoridy na tieto ťažko dostupné miesta. Je postačujúce, ak vykonáte dôkladné čistenie pomocou dentálnej nite 1x za deň. Použite ju ešte pred umývaním zubnou kefkou.

Zubnú niť nezamieňajte za žiadne iné predmety z domácnosti (bežná krajčírska niť či ostré predmety – špendlíky, nôž a podobne).

Starostlivosť o pomôcky na čistenie

Zubné kefky, jednozväzkové kefky, medzizubné kefky a škrabky je nutné po použití opláchnuť pod prúdom čistej vody. Následne je dobré, ak kefky odložíte do stojana či pohárika „postojačky“. Hlavica by mala byť navrchu a bez nasadeného ochranného krytu (slúži na ochranu kefky pri cestovaní), aby mohla prirodzene vyschnúť a aby z nej stiekla prebytočná voda. 

Každý člen rodiny by mal mať svoj vlastný odkladací priestor, aby nedošlo ku kontaminácii kefiek z jednej na druhú. Každý z nás má v ústach svoju bakteriálnu mikroflóru a pri kontakte kefiek by mohlo dôjsť k jej prenosu. 

Pravidelná výmena

Životnosť zubnej kefky je cca 3 mesiace. Kefku by ste však mali vymeniť aj skôr, ak ochoriete a to po každej chorobe. Medzizubné kefky sa menia o čosi častejšie. Základom je všímať si drôtik – mal by byť rovný, s pokriveným by ste si s ním mohli ublížiť. Taktiež sledujte štetiny, ak začínajú rednúť, kefku vyhoďte.

Zubnú niť nepoužívajte opakovane. Po použití ju vyhoďte a pri ďalšom čistení použite novú. Zabránite tak prenosu baktérií z nite do ústnej dutiny.

Vymeňte starú za novú
Ivanova Tetyana/shutterstock.com

Kedy začať so starostlivosťou u detí

Starostlivosť sa spravidla začína po prerezaní prvého zúbka. S čistením začnite hneď, ako uvidíte bielu „hlavičku“ prerezávajúceho sa zubu. Je potrebné, aby ste sa od tejto doby starali o detský chrup vy, až kým dieťa nebude schopné osvojiť si správne techniky čistenia zubov a čistiť si ich samé (takúto schopnosť nadobúda približne v 10 rokoch). 

Dieťa si môže techniku nacvičovať a skúšať čistenie samé, no rodič by mu mal zuby vyčistiť ideálne každé ráno a večer. Pre nácvik je do detskej ruky vhodná menšia kefka so širšou rukoväťou, ktorá mu umožní lepšie držanie. 

Výber kefky a pasty

Pre rodiča je vhodné používať jednozväzkovú kefku, ktorou prejde zub po zube z oboch strán, pričom medzizubné plôšky môže dočistiť pomocou šabličiek so zubnou niťou. Zubnú kefku držte ako pero a čistite ňou s primeranou intenzitou najmä miesta v okolí ďasien. Zubnú pastu začnite používať až keď ju dieťa dokáže vypľuť.

Násadka na prst

Kefka v podobe silikónovej násadky na prst nie je na čistenie zubov vhodná. Silikónové štetinky nie sú na čistenie zubov vhodné. Má veľmi veľkú hlavičku a krátke silikónové štetiny neodstránia dostatočne zubný povlak. 

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/best-practices-for-healthy-teeth

https://www.healthline.com/health/what-is-fluoride

https://www.nhs.uk/live-well/healthy-teeth-and-gums/taking-care-of-childrens-teeth/

https://www.cnet.com/health/personal-care/if-youre-flossing-your-teeth-after-brushing-you-are-doing-it-wrong/

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
rozpad sklovinyzubný kameňzubný kazzuby