27.12.2021 • 10 minút na prečítanie

Energia, ktorá sa dostáva do organizmu prostredníctvom fyzikálnych podnetov a prostriedkov, spúšťa fyzikálno – chemické a biochemické procesy využiteľné pre potrebnú liečbu.

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Fyzikálna terapia je liečebný systém, ktorý využíva svoje účinky rôznych fyzikálnych javov na ľudský organizmus. Podstatou fyzikálnej terapie je ovplyvnenie regulačných mechanizmov, akejsi „logistiky“ organizmu. Dôraz sa kladie na fyzické, resp. fyziologické reakcie organizmu. Metódy fyzikálnej terapie sa uplatňujú pri udržiavaní a podpore zdravia, pri liečení chorôb a patologických stavov, pri obnovení stratených, resp. porušených funkcií a schopností. V globále teda ide o prinavrátenie zdravia v procese liečebnej rehabilitácie.

Využitím fyzikálnej liečby je možné funkčnú poruchu odstrániť ešte skôr, než dôjde k jej premene na poruchu štrukturálnu, organickú. 

Fyzikálna terapia je prevažne empiricky podložený liečebný systém, ktorý využíva účinky rozličných druhov vonkajšej energie na ľudský organizmus. Ide o využívanie fyzikálnych podnetov, ktoré vyvolávajú v organizme požadované zmeny. Úlohou fyzikálnej terapie a jej podnetov je vyvolať tieto požadované zmeny, a tým aj uľaviť od ťažkostí. Má špecifické účinky, ktoré pôsobia na špecifické receptory a ovplyvňujú špecifické molekulárne deje organizmu. Tým sa metódy fyzikálnej liečby, aplikované jednotlivo, alebo častejšie v cielene zostavenej kombinácii, stávajú významným liečebným prostriedkom, prínosným u širokého spektra chorôb. 

Fyzika pomáha uľavovať od bolesti

Odborníci ponúkajú širokú škálu rehabilitačných procedúr, všetky postupy myoskeletálnej medicíny, elektroliečbu, teploliečbu, svetloliečbu, hydrokinezioterapiu, pohybovú liečbu, liečebné masáže – klasické, reflexné, manuálnu, aj prístrojovú lymfodrenáž a laseroterapiu. 

Podľa použitých podnetov rozlišujeme tieto odvetvia fyzikálnej terapie:

  • Mechanoterapia – liečba mechanickými podnetmi, napr. RM – reflexná masáž, manuálna lymfomasáž, športová masáž, periostálna masáž, thajská masáž, zaraďujeme sem aj ultrazvuk.
  • Hydroterapia – liečba vodou, využitie tlaku a vztlaku, tepla.
  • Termoterapia – liečba teplom a chladom.
  • Elektroterapia – liečba elektrickým prúdmi.
  • Fototerapia – liečba s využitím svetelného spektra (laser).
  • Balneoterapia – liečba prírodnými zdrojmi, liečivými vodami, bahnami…
  • Klimatoterapia – liečba klimatickými faktormi.
Autor: Microgen/Shutterstock

Fyzikálne liečebné prostriedky rozdeľujeme do troch skupín:

* Prírodné zdroje: slnečné žiarenie, atmosferický tlak, klimatické vplyvy.

* Umelo pripravované prostriedky: zdroje elektrickej, mechanickej a magnetickej energie.

* Manuálne výkony: masáže (reflexné, klasické,…)  

V princípe ide o využívanie aspektov:

  • tepelné pôsobenie (striedanie tepla a chladu),
  • dráždenie nervových vláken a svalového tkaniva elektrickým prúdom,
  • prekrvenie bolestivej oblasti – mechanické podnety (ultrazvuk, masáže),
  • tlak a vztlak v kombinácii s teplom (hydroterapia),
  • svetelné spektrum (fototerapia – laser, biolampa).

Medzi najmodernejšie metódy patrí terapia rázovou vlnou spolu s vysokointenzívnym laserom HIL. Rázová vlna je neinvazívna fyzikálna metóda, ktorá využíva akustické vlny na účely stimulácie lokálnej biologickej odozvy ošetrovaného tkaniva. Princíp pôsobenia rázovej vlny je v zlepšení prekrvenia v mieste pôsobenia a regenerácii postihnutých buniek.

Táto liečba významne potláča a odstraňuje chronickú bolesť a zápal, odstraňuje obmedzenie, pocit obťažovania z chorého miesta pri bežnej práci, športovaní a v každodennom živote. Výhodou vysokointenzívneho laseru – HIL je prestup do hlbších štruktúr, rýchly analgetický efekt, často hneď po aplikácii a tepelný efekt. Pri liečbe postačí nižší počet aplikácií. Je to veľmi efektívna liečba bez vedľajších účinkov a je vo veľkej miere využívaná pri liečbe pacientov v rôznych indikáciách, ako sú bolesti kĺbov a chrbtice, degeneratívne ochorenia, poranenia kĺbov, natiahnutie svalov, šliach a mnoho ďalších.

Autor: WeStudio/Shutterstock

Benefity fyzikálnej terapie

Konkrétne fyzikálne podnety vyvolávajú tieto zmeny:

  • zvýšenie prekrvenia cieľového tkaniva, resp. orgánu,
  • zmenšenie nadmerného prekrvenia,
  • zlepšenie celkovej regulačnej schopnosti celého krvného obehu,
  • zlepšenie reakcií na udržanie telesnej teploty (termoregulácie),
  • obmedzenie rytmu poškodených biologických funkcií.

Aplikovaná liečba sa prejavuje zlepšením výživy a následným zlepšením funkcie a prekrvenia orgánov v danej oblasti, zvýšeným vstrebávaním produktov, zvýšeným prívodom obranných látok , zvýšeným prietokom krvi a zmiernením alebo odstránením bolesti , uvoľnením spazmov priečne pruhovaného svalstva .

Autor: karelnoppe/Shutterstock

Čo sa týka reakcie na fyzikálne podnety 

Je nevyhnutné držať sa pravidla, že slabé podnety životnú činnosť stimulujú, stredne silné ju podmieňujú a veľmi silné môžu mať opačný účinok. Platí že, čím vyšší je tonus autonómneho nervstva, prípadne stav činnosti orgánov, tým menšia je jeho schopnosť reagovať na stimulujúce podnety, ale väčšia schopnosť reagovať na tlmivé podnety a naopak. Energia, ktorá sa dostáva do organizmu prostredníctvom fyzikálnych podnetov a prostriedkov, spúšťa fyzikálno – chemické a biochemické procesy, ktorých výsledkom je biologická reakcia v podobe požadovaných zmien.

Všeobecné kontraindikácie:

Napriek tomu, že sa zdá, že liečba by mohla byť aplikovaná pri akejkoľvek diagnóze, je nevyhnutné mať na vedomí možné kontraindikácie. Medzi ne patria: 

–         horúčkové stavy – okrem negatívnej termoterapie,

–         celková kachexia,

–         krvácavé stavy- okrem kryoterapie,

–         srdcová a respiračná insuficiencia,

–         poruchy citlivosti,

–         primárne nádory, ložiská TBC,

–         oblasť štítnej žľazy,

–         jazvy, trofické zmeny kože okrem fototerapie,

–         implantovaný kardiostimulátor, kovové časti – okrem hydroterapie a fototerapie.

Liečba stará tisíce rokov

Tento druh liečby má bohatú históriu. Za zakladateľa fyzikálnej terapie je považovaný čínsky lekár Koung-Fou, ktorý pôsobil okolo roku 4 700 pred našim letopočtom. V Európe sa fyzikálnou terapiou zaoberali napríklad aj Asklepios, Hippokrates a Galen. Pôvodne sa fyzikálna terapia definovala ako druh liečby, pri ktorej sa využívajú rôzne druhy fyzikálnej energie. V súvislosti s fyzikálnou terapiou sa zdôrazňoval jej nešpecifický, všeobecný účinok. Tým sa vysvetľovalo aj široké spektrum ďalších priaznivých účinkov. Rozvojom vedeckých poznatkov však došlo k výraznému posunu aj v tejto oblasti. 

V tomto článku boli použité tieto zdroje:

What to expect during physical therapy

Svetovy den fyzikalnej terapie

Fyzikalna terapia

Fyzioterapia

What is phycical therapy

 

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
horúčkajazvykrvácavosťprecitlivenosť