28.10.2021 • 7 minút na prečítanie

Epidurálna anestézia pri pôrode. Dať, či nedať si pichnúť?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

V 21. časti seriálu Nemocnica z dielne TV JOJ ste mohli vidieť predčasný pôrod pacientky. Pretože dieťatko bolo ešte otočené panvou dolu, lekári usúdili, že bude bezpečnejšie rodiť cisárskym rezom, pri ktorom sa väčšinou podáva epidurálna anestézia. Tá sa však môže podať aj pri prirodzenom pôrode, ak si ju mamička vyberie. Aké výhody, ale aj nežiaduce účinky môže epidurálka spôsobiť sa dozviete v našom článku.

Po prečítaní tohto článku budete vedieť:

  • Čo je epidurálna anestézia,
  • Ako prebieha podanie epidurálky,
  • Čo pacientka pociťuje pri jej podaní,
  • Aké časté a zriedkavé vedľajšie účinky môže epidurálka vyvolať,
  • Či môže epidurálna anestézia spôsobiť trvalú paralýzu,
  • Či môže epidurálka spomaliť pôrod,
  • Ako môže vplývať epidurálka na bábätko,
  • Pre ktoré mamičky nie je epidurálka vhodná.

Čo je epidurálna anestézia?

Epidurálna anestézia pomáha ženám pri pôrode znižovať kontrakčné bolesti poskytuje im úľavu pri dlhom a vyčerpávajúcom pôrode. Vpichuje sa do oblasti okolo miechy, známeho aj ako epidurálny priestor, podľa ktorého dostala pomenovanie. Epidurálny priestor sa nachádza medzi dura mater, (tvrdou plenou, ktorá obklopuje miechu), a chrbticovým kanálom. Jeho obsah je tvorený tukovým väzivom a cievami. Po vpichnutí anestézie do tohto priestoru sa bolestivé nervové impulzy z dolných segmentov miechy zablokujú a neprenášajú signály do mozgu. Pacientka preto necíti bolesť od pol pása dole.

Ako prebieha podanie epidurálnej anestézie?

Epidurálnu anestéziu podáva špecialista, anesteziológ. Ten vás pred vpichnutím požiada aby ste sa posadili alebo si ľahli na bok. Dôležité je, aby ste sa prehli dopredu, čo anesteziológovi umožní dobre si vyhmatať miesto vpichu, a aby ste sa počas celého podania epidurálky nehýbali. Táto poloha je dôležitá pre prevenciu komplikácii, ktoré môžu pri podaní nastať.

Keď anesteziológ nahmatá medzeru medzi 3. a 4. driekovým stavcom, poriadne toto miesto vydezinfikuje antiseptickým roztokom, aby bola minimalizovaná možnosť vzniku infekcie. Následne do miesta vstrekne lokálne anestetikum na znecitlivenie. Keď je oblasť znecitlivená, vpichne sa do epidurálneho priestoru ihla s katétrom.  Ihla sa po vpichu opatrne vytiahne, pričom katéter ostáva zavedený. Ten umožňuje nepretržité podávanie anestetika, buď prostredníctvom periodických injekcií, alebo kontinuálnou infúziou. Katéter je k chrbtu prilepený leukoplastom, aby sa zabránilo jeho vykĺznutiu.

Čo pociťuje pacientka po podaní epidurálky?

Mamička môže začať pozorovať znecitlivejúci účinok asi 10 až 20 minút po podaní prvej dávky anestetika. Kontrakcie si bude ďalej uvedomovať ako tlak v malej panve, ale nebudete cítiť žiadnu bolesť.

Aké vedľajšie účinky sa môžu objaviť pri podaní epidurálnej anestézy?

Medzi pomerne časté vedľajšie účinky, ktoré môžu sprevádzať podanie epidurálej anestézy patrí:

  • Svrbenie, nevoľnosť a zvracanie

Tieto vedľajšie účinky sú spôsobené najmä niektorými liekmi, používaných v epidurálke, najmä opiodné lieky proti bolesti.

  • Horúčka

Po epidurálke sa asi u 23% mamičiek rozvinie horúčka, v porovnaní  s približne 7% mamičiek, ktoré epidurálku nedostanú. Presná príčina prudkého nárastu teploty však nie je známa.

  • Pokles krvného tlaku

Prudký pokles krvného tlaku je zaznamenaný asi u 14% mamičiek, ktoré dostali epidurálnu anestéziu. Epidurálka totižto ovplyvňuje aj nervové vlákna, ktoré ovládajú svalovinu v stenách ciev. Cievy sa pod vplyvom epidurálky môžu rozšíriť, čo spôsobí  zníženie krvného tlaku. Na zmiernenie tohto rizika sa mamičkám dopĺňajú vnútrožilovo tekutiny, ktoré udržiavajú tlak v norme, aby bol zabezpečený adekvátny prísun krvi bábätku.

  • Ťažkosti s močením

Epidurálka môže znecitlivieť aj tie nervy, ktoré vysielajú signál do mozgu, keď je močový mechúr plný. Zvykne sa preto zavádzať katéter aj do močového mechúra. Po odznení epidurálu by ste mali znova získať kontrolu nad svojím mechúrom.

Epidurálka má okrem výhod aj svoje riziká a možné komplikácie
Autor: Alexander_Safonov/Shutterstock.com

Medzi zriedkavé vedľajšie účinky spojené s epidurálnou anestéziou patrí:

  • Ťažkosti s dýchaním

V zriedkavých prípadoch môže anestetikum ovplyvniť svaly na hrudníku, ktoré sa podieľajú na dýchaní. To môže viesť k napríklad k spomalenému dýchaniu.

  • Silná bolesť hlavy

Silná bolesť hlavy môže nastať, ak epidurálna ihla náhodne prepichne tvrdú plenu a vytečie mozgovo-miešny mok, likvor. Avšak takéto prípady sa vyskytnú iba u 1% pôrodom s epidurálom.  Bolesť hlavy sa následne lieči perorálnymi liekmi proti bolesti, kofeínom a dostatkom tekutín.

Ak bolesti hlavy aj napriek liečbe neprestávajú a likvor stále preteká cez tvrdú plenu, lekár do otvoru v plene vstrekne malé množstvo vašej krvi. Keď sa krv zrazí, otvor sa uzavrie a bolesť hlavy by mala prestať. Väčšine čerstvých mamičiek sa zákroku uľaví do jednej alebo dvoch hodín po tomto zákroku.

Môže epidurálka spôsobiť trvalé bolesti chrbta alebo paralýzu?

V závislosti od dávkovania a typu epidurálu, môže trvať aj niekoľko hodín po pôrode kým anestézia úplne odznie. To znamená, že ešte nejaký čas môžu mať mamičky znecitlivené nohy a budú potrebovať asistenciu pri chôdzi.  Vážne komplikácie z epidurálu, vrátane paralýzy, sú však extrémne zriedkavé. Čo sa bolesti chrbta týka, môžu pacientky pociťovať miernu bolesť v dolnej časti chrbta, kde bol vložený katéter, avšak táto bolesť tiež do pár hodín pominie.

Môže epidurálna anestézia spomaliť pôrod?

Zo starších štúdii vyplýva, že keď mamičky vďaka epidurálke necítia kontrakčné bolesti, tlačia menej efektívne, a to spôsobuje predĺženie pôrodu. Protichodné dáta však naznačujú, že mamičky majú vďaka epidurálke viac síl tlačiť, pretože sú viac uvoľnené a nie sú vyčerpané kontrakčnými bolesťami. Samozrejme tým, že každý pôrod sa líši, či už v množstve anestézie alebo v čase jej podania, nedá sa presne odhadnúť, ako bude epidurálka vplývať na váš pôrod. V prípade, že by sa pôrod po epidurálke spomalil, môže vám lekár podať oxytocín, ktorý vyvoláva kontrakcie maternice. V každom prípade sa môžete spoľahnúť na to, že váš lekár sa snaží urobiť to najlepšie pre vás a vaše bábätko.

Ako môže epidurálna anestézia vplývať na bábätko?

Doterajšie výskumy účinkov epidurálky na novorodencov nie sú úplne jednoznačné, preto je ťažké vopred povedať, ako a či bude epidurálka vplývať na vášho novorodenca. Tento vplyv sa môže líšiť aj v závislosti od druhu podávaných liečiv, dávkovania a dĺžky pôrodu. Medzi možné vplyvy epidurálu na niektorých novorodencov patrí:

  • Novorodeniatko môže mať problém s prisatím sa, pri dojčení,
  • Dieťa sa môže ešte v maternici stať letargické a môže mať problém dostať sa do polohy vhodnej pre pôrod,
  • Niektoré lieky podávané s epidurálkou môžu spôsobiť útlm dýchaniazníženú srdcovú frekvenciu

Pre koho je epidurálka nevhodná?

Nie všetky mamičky sú vhodnými kandidátkami na tento druh anestézie. Ak na vás platí čo i len jedna z nasledujúcich možností, nemusí byť pre vás epidurálna anestézia vhodná.

  • Máte nízky počet krvných doštičiek,
  • Máte infekciu krvi,
  • Máte abnormálne nízky krvný tlak,
  • Máte kožnú infekciu v oblasti chrbta, kam by bola zavedená ihla,
  • V minulosti ste mali alergickú reakciu na lokálne anestetiká.
  • Pôrod prebieha príliš rýchlo a nie je dostatok času na podanie epidurálky,
  • Obézne pacientky, u ktorých je problém lokalizovať epidurálny priestor,
  • Ak užívate určité lieky na riedenie krvi.

Ak rozmýšľate nad epidurálnou anestéziou, ale máte obavy či je bezpečná a pre vás vhodná, prediskutujte ich počas tehotenstva so svojim lekárom, ktorý dobre pozná váš zdravotný stav.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

Risks of Epidurals During Delivery

Epidural anaesthetic

Pregnancy and birth: Epidurals and painkillers for labor pain relief

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
maternicapredčasný pôrodtehotenstvo