10.06.2019 • 6 minút na prečítanie

Extrakcia zubov múdrosti

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Extrakcia (vytrhnutie, odstránenie) zubov múdrosti je chirurgický zákrok. V závislosti od poškodenia alebo inej indikácie možno odstrániť jeden až všetky štyri posledné stoličky hornej a dolnej čeľuste, ktoré dostali pomenovanie zuby múdrosti. Najčastejším dôvodom extrakcie je nedostatok priestoru na rast tohto zuba. Vedie ku vzniku bolesti, infekcie alebo k iným problémom. Extrakciu zubov múdrosti vykonáva dentista alebo zubný chirurg. Aby sa zabránilo možným problémom v budúcnosti, niektorí zubári odporúčajú extrakciu zubov múdrosti aj vtedy, ak tieto zuby momentálne nespôsobujú žiadne problémy.

Vznik a príčiny

Zuby múdrosti, označované aj ako tretie moláre, sú posledné trvalé zuby, ktoré sa objavujú v ústnej dutine. Cez povrch kosti a ďasná sánky a čeľuste sa zvyčajne prerezávajú vo veku od 17 do 25 rokov. Hovoríme o erupcii zubov múdrosti. Asi 30 percentám populácie sa tieto zuby neprerežú nikdy. Neznamená to, že tieto zuby nemajú, iba ostávajú trvalo uložené v kosti. Kým u niektorých ľudí sa ich prerezanie neprejavuje žiadnymi symptómami, iným spôsobujú nepríjemnú bolesť už pri erupcii alebo sa skoro pokazia a vyžadujú stomatologické ošetrenie. Ich anatomická poloha v sánke a čeľusti je hlavným dôvodom vzniku zdravotných komplikácií. Keďže sa nachádzajú na okraji týchto kostí, obvykle nemajú dostatok priestoru na prerezanie a tlačia do okolitých koreňov zubov, prípadne iných štruktúr ústnej dutiny. Zubom aj po ich prerezaní zvyčajne neostáva veľa miesta na normálny vývin. Zároveň sa nachádzajú v priestore, kam pri zubnej hygiene štetiny zubnej kefky prenikajú veľmi ťažko a unikajú tak pozornosti pacienta. Práve to je príčinou častého ochorenia, zubného kazu. Keďže sa v tomto mieste premnoží mikroflóra ústnej dutiny a hygiena je nedostatočná, sklovina týchto zubov sa pomerne rýchlo oslabí a umožní preniknutie mikroorganizmov k citlivým štruktúram – zubnej dreni, plnej ciev a nervových zakončení.

V prípade erupcie zubov múdrosti tieto môžu rásť pod uhlom smerujúcim k druhej stoličke, prípadne sa prerezávajú smerom do strany, kde tlačia na okolité štruktúry a spôsobujú bolesť a zápal. Takto sa môže rozvinúť periodontálne ochorenie. Poškodenie skloviny týchto zubov má za následok prenikanie zápalu k zubovine, zubnej dreni a v prípade pokračujúceho zápalu vzniká nekróza – rozklad tkaniva a šírenie infekcie hlbšie do organizmu. Zároveň môže dôjsť k poškodeniu okolitých zubov a kostí sánky a čeľuste. Ak infekcia prenikne cez dreň až k nervom a koreňom zubov, hnis vytvára tlak, ktorý sa prejaví vznikom koreňovej cysty. Ak zuby múdrosti rastú neprirodzeným smerom, vznikajú i komplikácie s ortodontickými ošetreniami, vyžadujúce narovnanie iných zubov, aj problémy v prevencii zubného zdravia. Väčšina extrakcií zubov múdrosti nemá za následok dlhodobé komplikácie. Odstránenie postihnutých zubov múdrosti však príležitostne vyžaduje chirurgický prístup, ktorý zahŕňa vytvorenie rezu v ďasne a prípadné odstránenie časti kostného tkaniva. Zriedkavo môžu komplikácie zahŕňať infekcie v mieste extrakcie alebo poškodenie okolitých zubov, nervov, kostí a dutín. Závažné komplikácie so zubami múdrosti sa však vyskytujú menej často a postihujú väčšinou mladších dospelých. V prípade problémov u staršej populácie môžu vzniknúť ťažkosti s chirurgickým zákrokom a komplikácie po operácii.

Príznaky

Príznakom poškodeného zuba múdrosti, prípadne znakom jeho prerezávania sa do okolitých štruktúr, je silná ostrá bolesť, ktorej intenzita narastá pri kontakte s protiľahlým zubom. Bolesť však môže narastať aj v pokoji. V okolí zuba vzniká zápal, ktorý sa okrem bolesti prejavuje opuchom, začervenaním a niekedy dočasným poškodením sluchu. Opuch a zápal spôsobujú bolesť stredného ucha. V niektorých prípadoch rastie telesná teplota a zvyšuje sa tvorba slín.

Diagnostika

Okrem anamnézy a fyzickej prehliadky ústnej dutiny stomatológ využíva zobrazovacie techniky, najčastejšie röntgen. Dôvodom je nutnosť preskúmať kostné štruktúry sánky/čeľuste, šírenie zápalu, prípadne hĺbku a štruktúru koreňov týchto zubov.

Liečba

Princípom liečby je odstránenie, extrakcia zubov múdrosti. Stomatológ môže túto procedúru vykonať ambulantne, prípadne odporučí extrakciu stomatochirurgovi. Závisí to od spôsobu, akým zuby vyrastajú z kosti, aké problémy ich postihujú a aké hlboké sú ich korene.

Extrakcia zubov múdrosti sa takmer vždy vykonáva ako ambulantná procedúra, po jej realizácii pacient odchádza do domáceho prostredia. Pred zákrokom je do oblasti nervového zakončenia zubov vpravené lokálne anestetikum. Lekár tiež môže zvážiť iné formy sedácie, aby zabezpečil menší stres pacienta. Počas extrakcie zubov múdrosti zubár alebo chirurg zredukujú tkanivo ďasien a odhalia zub alebo povrch kosti. Následne odstránia kosť, ktorá blokuje prístup ku koreňu zuba. Zvyčajne stomatochirurg zub rozbije na niekoľko častí, tak uľahčí jeho extrakciu. Po nej lekár kontroluje ranu, či sa v nej ešte nezostali zvyšky zuba, prípadne zvyšky kostných úlomkov. Zubár môže ranu uzavrieť, čím podporí proces hojenia, avšak tento krok nie je nevyhnutný. Na ranu alebo do jej blízkosti lekár priloží gázu, ktorá zabraňuje krvácaniu a po krátkom zotavení pacient odchádza. Prvý deň po extrakcii sa často dostaví lokálne krvácanie z rany. Pacient by sa mal snažiť vyhýbať konzumácii jedál aj nadmernému pľuvaniu, aby neodstránil krvnú zrazeninu z miesta extrakcie. Na zvládnutie bolesti po zákroku a tlmenie zápalu možno použiť lieky s obsahom acetaminofénu a udržiavať operovanú oblasť v chlade pomocou obkladov. Po operácii sa odporúča zvýšená konzumácia vody, konzumácia mäkkej stravy, vyhýbanie sa použitiu slamky a tvrdých jedál. V priebehu prvých 24 hodín sa neodporúča ani ústna hygiena, ani vyplachovanie ústnej dutiny, aby sa rana po extrakcii neotvorila. V priebehu 72 hodín po operácii sa neodporúča fajčenie cigariet, pretože látky obsiahnuté v dyme komplikujú hojenie rany a zvyšujú riziko pridružených komplikácií.

Prevencia

Preventívne prehliadky u stomatológa a pravidelná a primeraná ústna hygiena sú vhodnými nástrojmi predchádzania vzniku zubného kazu týchto zubov a môžu včas odhaliť možné problémy s ich prerezávaním.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť uchabolesť zubovzápalzubný kazzuby