10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Neprerezaný zub múdrosti

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zuby múdrosti sú stoličky v zadnej časti úst. Väčšina ľudí má štyri zuby múdrosti – dva hore, dva dole. Tieto zuby sa zvyčajne objavujú v neskoršom období dospievania alebo v ranej dospelosti, medzi 17. a 25. rokom života. Zuby múdrosti majú svoj význam. V minulosti totiž naši predkovia prichádzali o zuby omnoho skôr než teraz a tretie stoličky nahrádzali chýbajúci chrup. Rovnako sa dajú proteticky využiť dnes. Keďže naša čeľusť sa v priebehu evolúcie zmenšuje, nemusia sa zuby múdrosti založiť vôbec alebo je ich prerezávanie komplikované.

Vznik a príčiny

V ľudských ústach za normálnych okolností nie je priestor pre všetkých 32 zubov vrátane štyroch zubov múdrosti. Ak sa zuby múdrosti prerežú, často dochádza k stiesneniu ostatných zubov. Výsledkom je, že zuby môžu vyrastať pod uhlom smerom k ďalším zubom, smerom k zadnej časti úst, v pravom uhle k ostatným zubom, akoby zub múdrosti ležal vnútri čeľuste, môžu vyrastať rovno nahor alebo dole ako iné zuby, alebo zub múdrosti zostane uväznený vnútri čeľuste či vyrastá z ďasna len sčasti.

Príznaky

Bolesť v zadnej časti úst

Objavuje sa v zadnej časti úst, najmä okolo zubov múdrosti a ďalších stoličiek. Táto bolesť sa zhorší, keď rast zubov múdrosti začne ovplyvňovať okolité zuby.

Opuchnuté, začervenané alebo krvácajúce ďasná

Ďasná môžu byť opuchnuté a citlivé na dotyk. Pri zvýšenom tlaku môžu začať krvácať, čím sa dentálna hygiena stáva veľmi bolestivou a namáhavou.

Opuch okolia čeľuste

Neprerezané zuby múdrosti sú často sprevádzané opuchmi ďasien a čeľuste. Tie môžu byť na začiatku zanedbateľné, ale rýchlo sa môžu zhoršiť tak, že otvorenie úst sa stane náročným a bolestivým. Ďalšie príznaky sú bolesti v krku, bolesť hlavy, predovšetkým v oblasti kĺbov spájajúcich čeľusť a lebku, zápach z úst a nepríjemná chuť v ústach.

Diagnóza

Stomatológ môže zistiť stav rastu zubov múdrosti pomocou röntgenu úst. Ten ukáže, akým smerom zuby rastú, či sú poškodené ďalšie zuby alebo kosti. Ak je čokoľvek v neporiadku, môže odporučiť extrakciu zubov múdrosti.

Neprerezané zuby múdrosti môžu spôsobiť niekoľko problémov:

Poškodenie iných zubov

Ak zub múdrosti tlačí proti inej stoličke, môže ju poškodiť alebo zvýšiť infekcie v jej okolí. Tento tlak môže tiež viesť k stiesneniu ostatných zubov a neskôr môže byť potrebná ortodontická liečba na ich narovnanie.

Cysty

Zub múdrosti sa rozvíja vo vačku vnútri čeľuste. Vačok sa môže naplniť tekutinou, čim sa vytvorí cysta, ktorá môže poškodiť čeľusť, zuby a nervy. Zriedka sa môže objaviť nádor, obvykle benígny. Táto komplikácia si vyžaduje odstránenie tkaniva a kostí.

Zubný kaz

Čiastočne prerezané zuby múdrosti sa zdajú vystavené vyššiemu riziku zubného kazu. Ten sa často objavuje, pretože zuby múdrosti sa ťažko čistia a zvyšky potravín spolu s baktériami sa ľahko zachytávajú medzi ďasnom a čiastočne prerezaným zubom.

Ochorenia ďasien

Komplikované čistenie zubov múdrosti zvyšuje riziko výskytu bolestivého zápalového ochorenia ďasien (pericoronitída).

Liečba

Zuby múdrosti, ktoré spôsobujú bolesti alebo iné komplikácie, lekár zvyčajne odstráni.

Prevencia

Najdôležitejšie sú pravidelné zubné prehliadky – raz za pol roka, vrátane röntgenových snímok, ktoré umožňujú zubnému lekárovi sledovať rast zubov múdrosti. Lekár vďaka nim môže podchytiť problém skôr, než sa prejavia prvé príznaky.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť zubovkrvácanie ďasnazuby