10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Fibrilácia predsiení srdca

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Fibrilácia je porucha srdcového rytmu, pri ktorej vznikajú nepravidelné rýchle výboje mimo automatického prevodového systému srdca, udávajúceho rytmus za normálnych okolností. V prípade fibrilácie predsiení srdca vznikajú tieto výboje v oblasti predsiení. Patria medzi najčastejšie poruchy rytmu srdca — arytmie a postihujú väčšinou staršiu populáciu. Neliečená fibrilácia môže viesť k cievnej mozgovej príhode alebo k infarktu myokardu. Na rozdiel od fibrilácie komôr nejde o stav akútne ohrozujúci život.

Vznik a príčiny

Fibrilácia predsiení vzniká, keď viacero buniek srdcového svalu v predsieni začne vysielať vzruchy, ktoré narušia normálny rytmus. Existuje celý rad ochorení schopných vyvolať fibriláciu predsiení srdca. Všetky majú spoločné jedno — dochádza pri nich k poškodeniu predsiení. Patrí sem napríklad vysoký krvný tlak, chronické srdcové zlyhanie, chlopňová porucha, vírusový zápal srdcového svalu, infarkt myokardu, hyperaktívna štítna žľaza.

Fibrilácia predsiení teda väčšinou vzniká na základe inej choroby a len zriedka ide o samostatné ochorenie. Ak sa nelieči, spôsobuje spomalenie prúdenia krvi v predsieni, kde sa následkom toho vytvárajú krvné zrazeniny, ktoré môžu byť počas sťahov srdca vypudené do periférie, kde môžu spôsobovať infarkty (najčastejšie cievna mozgová príhoda, infarkt myokardu, infarkt obličky a iné).

Príznaky

Veľká časť pacientov s fibriláciou predsiení o svojom ochorení nevie, pretože táto porucha rytmu nemusí mať vplyv na výdaj srdca, takže v pokojnom stave bez zvýšenej námahy nevzniknú žiadne príznaky. Zachytí sa často pri rutinnom EKG vyšetrení či pri predoperačnom anestéziologickom vyšetrení.

Môžu sa však objaviť príznaky ako pocit búšenia srdca, dychová nedostatočnosť, netolerovanie fyzickej záťaže, zmätenosť, únava, závraty.

Diagnostika

Fibriláciu možno zachytiť na klasickom 12-zvodovom EKG vyšetrení, ktoré môže snímať rytmus srdca 24 hodín — takzvané Holterovo EKG. Po zachytení fibrilácie sa vyšetrujú jej príčiny. Pacient zvyčajne ide na sonografické vyšetrenie srdca, echokardiogram, odbery krvi na vyšetrenie infarktu myokardu alebo zlyhávania srdca a niekedy röntgen hrudníka kvôli posúdeniu vplyvu na pľúca.

Liečba

Prvá línia liečby spočíva v resetovaní normálneho rytmu. Toto sa dá vykonať liekmi alebo elektricky — krátkym šokom vyvolaným elektródami, keď sa srdce dočasne zastaví a znovu naštartuje už s normálnym rytmom. Tento rytmus sa potom špecifickými liečivami (antiarytmiká) udržuje tak, aby opäť nevznikla fibrilácia predsiení. Na to je niekedy nutné zavedenie kardiostimulátora, pretože niektoré typy fibrilácie predsiení sa môžu prenášať na komory, kde by mohli spustiť poruchu rytmu ohrozujúcu život aj počas samotnej liečby.

V tretej línii sa lekári snažia zabrániť možným komplikáciám, napríklad cievnej mozgovej príhode, podávaním liekov na riedenie krvi (typicky warfarín či modernejšie liečivá). Niektoré arytmie možno eliminovať katétrovou abláciou. Pri nej sa cez trieslo zavedie katéter, jeho koncom sa v predsieni spália ložiská, ktoré poruchu rytmu vyvolávali.

Prevencia

Pre prevenciu fibrilácie predsiení platí to isté čo pre prevenciu ochorení srdca — nefajčiť, mať dostatok pohybu, zdravo sa stravovať, udržiavať si správnu hmotnosť.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
dýchavičnosťfibrilácia predsiení srdcapľúcasrdceúnavazávraťzmätenosť