12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Fibrómy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Fibromata mollia, fibrómy, sú drobné mäkké kožné výrastky, zväčša uchytené na stopkách. Majú telovú farbu, prípadne sú trochu tmavšie. Najčastejšie sa nachádzajú v oblasti krku, podpazušia, pod prsníkmi, v rozkroku a na očných viečkach. Vyskytujú sa na tele vo väčšom počte a sú neškodné. Ak človeku prekážajú z estetických dôvodov, možno ich odstrániť.

Diagnostika

Lekár diagnostikuje fibróm pohľadom. Ak rastie napríklad v blízkosti oka, môže konzultovať stav s oftalmológom.

Niekedy to, čo vyzerá ako fibróm, môže byť v skutočnosti pigmentové znamienko, bradavica alebo iný typ neškodného rastu. V závislosti od vzhľadu kožného výrastku môže lekár vykonať biopsiu, aby sa ubezpečil, že rast nie je malígny alebo rakovinový. Počas biopsie lekár fibróm odstráni a následne odošle na analýzu.

Prečítajte si tiež: Kožné výrastky a znamienka – odstránenie

Príznaky

Vzhľad fibrómov nie je nápadný. Zväčša majú farbu tela, teda splývajú, no môžu byť aj o niečo tmavšie. Pri neopatrnom zaobchádzaní alebo mimovoľnom odtrhnutí miesto poškodenia zmení farbu na červenú alebo až čiernu. Fibrómy sa vyznačujú výstupom nad kožou, môžu mať až špicatý tvar a väčšinou sú uchytené na kožných stopkách. Ich veľkosť sa rôzni, niektoré môžu dosahovať rozmery bobuľky hrozna.

Vznik a príčiny

Fibrómy vznikajú ako zhluk ciev a obsahujú kolagén z okolitej kože. Nie je presne známe, čo spôsobuje ich rast a prečo vystupujú nad pokožku. Predpokladá sa, že ide o nadmerné trenie kože, lebo najčastejšie sa objavujú na miestach s takýmto trením, ako je podpazušie, krk, miesto pod prsiami.

Ďalšie možné príčiny, ktoré sa podieľajú na vzniku fibrómov, sú:

  • prítomnosť určitých foriem ľudského papilomavírusu (HPV)
  • zmeny hormónov počas tehotenstva
  • inzulínová rezistencia, ktorá sa často prejavuje u ľudí s cukrovkou
  • dedičnosť

Liečba

Fibrómy zvyčajne liečbu nevyžadujú, keďže nespôsobujú žiadne vážnejšie problémy. Ak ich umiestnenie alebo veľkosť nie sú pre človeka prekážkou, môžu na tele ostať do konca života.

Ak sa kožný výrastok nadmerne trie napríklad o oblečenie, môže zmeniť farbu na ružovú až červenú, prípadne sa na kožnej stopke otáčať a nechtiac odtrhnúť. Keďže stopka funguje ako výživa, miesto po odtrhnutí môže zostať červené alebo až čierne.

Na žiadosť pacienta možno fibrómy odborne odstrániť. Lekári používajú viaceré techniky: odrezanie pomocou nožníc alebo iného ostrého nástroja, zmrazenie fibrómu kvapalným dusíkom a spálenie pomocou elektrického prúdu či laserom.

Na odstránenie fibrómov sazvyčajne použitie anestetika nevyžaduje. Ak pri odstraňovaní viacerých výrastkov naraz pacientpociťuje bolesť, možno použiť anestetický krém alebo injekciu s obsahom lidokaínu.

Po odstránení kožného fibrómu sa jeho rast môže opätovne vrátiť a výrastky sa začnú objavovať na pôvodnom, prípadne aj inom mieste na tele.

Riziká: Odstránenie fibrómu je výkon s nízkym rizikom. Napriek tomu pri jeho odstraňovaní môže dôjsť ku krvácaniu, niekedy je potrebná koagulácia s dusičnanom strieborným. Zriedkavo môže byť krvácanie rozsiahle alebo dôjde k infekcii. Riziko komplikácií možno znížiť spôsobom, že pacient informuje lekára o akýchkoľvek liekoch, ktoré užíva, pretože niektoré lieky a bylinné doplnky môžu podporovať krvácanie. Je tiež dôležité riadiť sa pokynmi lekára a o oblasť po zákroku ošetrovať, a to z dôvodu vyhnutiu sa možnému vzniku infekcii.

Prevencia

Rastu fibrómov nemožno zabrániť. Keďže nie sú príčinou vzniku zdravotných problémo, ich výskyt ešte nemusí byť hneď dôvodom na návštevu lekára. Ak výrastky pacientovi prekážajú, možno ich odborne odstrániť. Domáce odstraňovanie sa neodporúča, pretože bez lekára a sterilného prostredia sa zvyšuje riziko nadmerného krvácania a infekcie.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
fibrómykožakožné výrastkykrkpodpazušie