Ako prevencia rakoviny kože je dôležitá pravidelná kontrola a odstraňovanie kožných výrastkov a znamienok. Akú metódu zvoliť, aby po nich nezostalo ani stopy, a čo s nimi určite nerobiť, to všetko sa dočítate v článku.
Na koži vám dokážu vyrásť naozaj rôzne útvary. Takisto majú tendenciu pribúdať s vekom.
Najčastejšie si ich objavíte na krku, chrbte, v podpazuší, na ramenách, ale aj v oblasti pod prsiami a na horných viečkach. Prekážajú vám a premýšľate, čo s nimi? Kým neviete, o čo ide, žiadna samoliečba sa nevypláca.
Kožné výrastky sú nezhubné útvary a sú vo väčšine prípadov neškodné, predstavujú teda iba estetický problém.
Hlavného vinníka v príčine ich tvorby predstavuje dedičnosť, ale aj hormonálne zmeny a slnko. Najčastejšie formy, ktoré môžete na koži nájsť, sú:
Fibrómy vyzerajú ako drobné kožné uzlíčky v rovnakom odtieni, prípadne o niečo tmavšie ako vaša vlastná koža. Väčšinou rastú na malých, tenkých „stopkách“. Príčinou ich tvorby je dedičnosť a trenie kože, no prirodzene pribúdajú aj vo vyššom veku.
Ak si ich nechtiac zaškrabnete, stačí ranu vydezinfikovať a prelepiť leukoplastom. Hlavne neexperimentujte a neskúšajte žiadne návody z internetu, aby ste si neprivodili zápal a infekciu.
Ak sa vám rana po zaškrabnutí nezdá je lepšie výrastok odstrániť u dermatológa. Takto môže dopadnúť napríklad nasledovanie často sa objavujúcej rady, aby ste si fibróm podviazali. Radšej to nerobte.
Zhluky krvných ciev sa nazývajú hemangiómy. Ich vznik má z veľkej časti na svedomí dedičnosť. Tieto vystúpené červené bodky sa však môžu vytvoriť všade, kde sú prítomné krvné cievy, čiže nielen na koži, ale aj v podkoží a vo vzácnych prípadoch tiež na slizniciach a vnútorných orgánoch.
Odstránenie tohto typu kožného výrastku je nutné iba ak sa zväčšujú alebo sú na mieste, ktoré je často dráždené napríklad opaskom či podprsenkou. S menšími typmi kožných výrastkov si elegantne poradí nielen laser, ale aj elektrokauter.
Ak tieto útvary nájdete na koži vášho novorodeniatka, neprehliadajte ich a ukážte ich lekárovi. Dôležité je dávať pozor, aby si ich dieťatko neporanilo, vtedy je lepšie výrastky odstrániť. Kontrola týchto typov znamienok je u detí dôležitá, najmä pozorovanie rastu daného útvaru.
Lekár hemangióm premeria, pričom spoločne musíte sledovať jeho vývoj. Častejšie sa objavuje u dievčat, no príčina je nejasná.
Postupne sa vstrebáva, bledne a sám zmizne v priemere do 7. roku života dieťaťa. Ak má dieťa hemangiómov na tele viac, potrebné je skríningom vylúčiť prítomnosť na vnútorných orgánoch.
Tento typ bradavice nie je klasickým typom bradavice, pretože nie je vírusového charakteru. Odborne seboroická veruka žltej až čiernej farby sa vyskytuje z dôvodu genetickej predispozície vo veku od 30 rokov.
V podobe škvŕn sa môže vytvoriť na chrbtoch rúk, v podobe bradavíc zas na trupe. Často ju sprevádza svrbenie. Z dôvodu spôsobu odstránenia je nutné odlíšiť seboroickú veruku od pigmentového útvaru.
Tukové výrastky, odborne nazývané aj xantelazmy, sa tvoria v okolí očných viečok. Príčinou ich tvorby vo vyššom veku je genetika, ale vinníkom hromadenia tuku do tejto podoby môže byť aj porucha metabolizmu tukov, ktorú je potrebné odborne riešiť.
Xantelazmy však ustálením hladiny tukov samy nezmiznú. Odstránenie tukových výrastkov vykonáva zvyčajne lekár pomocou laseru, je to bezbolestné a jazva je minimálna.
Mílie sú belavé výrastky vyvýšené nad povrch pokožky, najmä na miestach, kde je koža najtenšia. Majú podobu malých guľôčok s tvrdou bielou hlavičkou. Skúšali ste ich vytláčať? Nepodarilo sa? V tom prípade ide bezpochyby práve o ne.
Mílie nemajú s vyrážkou nič spoločné, sú totiž tvorené odumretými bunkami kože pod jej povrchom. Ich obsah je nutné odstrániť jemným mikronarezaním pokožky.
Odstraňovanie mílií nechajte na lekára alebo skúsenú kozmetičku, pretože nesprávnym postupom si môžete pokožku nepekne poškodiť a vyvolať zápal, čoho následkom bude hojenie trvať dlhšie.
Najlepšie pre seba urobíte, ak si výrastky na koži budete dávať odstraňovať priebežne, samozrejme, v ambulancii odborníka.
Predovšetkým si budete istí, že daný kožný výrastok alebo znamienko nie je zhubné. Takisto zabránite tomu, aby sa zväčšilo, šírilo a po odstránení zanechalo stopu.
S návštevou dermatológa neváhajte najmä v prípade, že sa vám so zmenou vzhľadu a veľkosťou niečo nebude pozdávať alebo sa vám za posledné obdobie objavilo priveľa útvarov.
V najhoršom prípade sa totiž môžu zvrhnúť až do rakoviny kože – malígneho melanómu. Tomuto stavu však viete veľmi jednoducho predísť každoročnou kontrolou znamienok u kožného lekára a ich odstránením, najmä po letných mesiacoch.
Buďte bez obáv, odstránenie znamienok a výrastkov patrí k rutinným zákrokom. Existuje niekoľko možností, ako sa konkrétneho druhu zbaviť.
Vo väčšine prípadov je to na posúdení lekára a jeho dohode s pacientom. Výrastky na koži šetrne a efektívne odstraňuje kryoterapia – zmrazenie tekutým dusíkom využívané najmä na odstraňovanie bradavíc, elektrokauter či CO₂ laser.
Pri podozrivých znamienkach prichádza na rad ich vyrezanie spoločne s príslušným lemom kože.
Elektrokauter, známy aj ako elektrická ihla, sa používa na cielené ničenie tkanív elektrickým prúdom, najčastejšie výrastkov ako sú fibrómy alebo angiómy. Šikovne odstráni aj rozšírené drobné cievky, ktoré sa tvoria na nose či v jeho okolí.
Odstránenie kožných výrastkov elektrokauterom je rýchle, nie je bolestivé a pocítite iba jemné štipkanie. Netreba si robiť starosti ani pre jazvičky po zahojení, pri tejto metóde sú minimálne.
Pri pravidelnej kontrole znamienok si kožný lekár všíma niekoľko základných údajov o danom útvare na koži. Pokiaľ sa mu parametre znamienka alebo výrastku nepozdávajú, vtedy je nutné podstúpiť mikrochirurgický zákrok.
Znamienko je v takom prípade aj s lemom kože odoslané na histologické vyšetrenie, ktoré bližšie určí jeho povahu a zhodností prítomnosť malígneho melanómu – veľmi agresívnej rakoviny kože.
Zo samotného chirurgického výberu znamienka nemusíte mať strach. Prebieha ambulantne a vďaka podaniu lokálneho anestetika sa vyhnete i bolesti.
Chirurgické odstránenie výrastkov a znamienok má teda výhodu, že znamienko je takto správne vyšetrené a nemusíte mať žiadne obavy. Výsledky ukážu, o aký útvar presne išlo, no čo je ešte dôležitejšie, či bol vyňatý kompletne, do poslednej možnej bunky, ktorá by mohla byť pozitívna a mohla by sa začať ďalej množiť.
Nevýhodou chirurgického odstránenia znamienok sú jazvy, no tie vďaka správnej starostlivosti do roka vyblednú.
Ak beriete lieky, ktoré riedia krv, je nutné na to upozorniť a vysadiť ich v závislosti od druhu liečiva štandardne 10 dní pred zákrokom. Pri niektorých nových liekoch stačia 3 – 4 dni.
Pri laserovom odstránení nie je možné znamienko histologicky vyšetriť. Laser dokáže útvary naozaj odstrániť bez badateľnej stopy. Problémom však je, že znamienko úplne spáli a nedostanete tak z neho žiadnu vzorku.
Avšak laserom by sa mali eliminovať iba útvary, pri ktorých je stopercentná istota, že sú v poriadku a nejavia žiadne známky potenciálu malígnej formy – rakoviny kože.
Jeden až dva dni po odstránení výrastkov a znamienok by ste si jazvu nemali sprchovať a už vôbec nie parfumovanými prípravkami.
Nesmiete sa kúpať v bazénoch ani saunovať, tiež sa odporúča ošetrovanú pokožku dlhodobo nevystavovať slnečnému žiareniu.
Stehy vám odstránia po siedmich až štrnástich dňoch odo dňa excízie, a to v závislosti od lokality i rozsahu rezu. Aj po dobe hojenia je nutné používať krém s najvyšším ochranným faktorom.