19.01.2024 • 7 minút na prečítanie

10 jednoduchých krokov, ktorými môžete predísť rakovine kože

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vzhľadom na to, že rakovina kože je do istej miery choroba životného štýlu, dá sa jej vo veľkej miere predchádzať. Asi 90% ne-melanómových rakovín kože a asi 86% melanómov súvisí s vystavením ultrafialovému (UV) žiareniu zo slnka.

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • ako sa prejavuje rakovina kože
  • na akých nezvyčajných miestach môže byť rakovina kože
  • ktoré faktory zvyšujú riziko vzniku rakoviny kože
  • ako sa dá rakovine kože predísť

Poškodenie kože, spôsobené slnečným žiarením, sa v priebehu rokov nabaľuje, od dlhodobého pobytu na slnku až po jednoduché každodenné činnosti, ako je prechádzka so psom či prechod z auta do obchodu. Poznanie rizikových faktorov a celoročná ochrana pred slnkom sú preto kľúčom k zníženiu rizika vzniku rakoviny kože.

Poznáte si svoje znamienka?

Je dôležité, aby ste si poznali svoju kožu a pravidelne kontrolovali všetky znamienka. Rakovina kože zriedka bolí a je ju oveľa častejšie vidieť, ako cítiť.

Znamienka alebo aj pigmentové névy počas života pribúdajú a menia sa. Niektoré zmeny sú fyziologické, napríklad v puberte, v tehotenstve  či pri liečbe iných ochorení, avšak iné môžu byť patologické a viesť k vzniku rakoviny kože.

Čo by ste si mali na znamienkach všímať?

Zmeny na koži patria medzi najčastejšie prejavy rakoviny kože. Či už ide o nový výrastok, ranu, ktorá sa nehojí, alebo zmenu v samotnom znamienku.

Nie všetky typy rakoviny kože vyzerajú rovnako. V prípade melanómu by ste si však mali zapamätať tieto varovné signály (ABCDE melanómu):

  • Asymetria: Melanóm je často asymetrický, čo znamená, že jeho tvar nie je jednotný. Nerakovinové znamienka sú zvyčajne symetrické (jedna strana sa zhoduje s druhou).
  • Nepravidelné okraje (Border): Melanóm je často nepravidelného tvaru a má okraje, ktoré nie sú dobre definované, zatiaľ čo nerakovinové znamienka majú zvyčajne hladké, dobre definované okraje.
  • Farba (Color): Melanómové lézie majú často viac ako jednu farbu alebo viac odtieňov hnedej, čiernej, červenej či ružovej.
  • Priemer (Diameter): Melanómy bývajú bežne väčšie ako 6 mm v priemere, čo je približne priemer štandardnej ceruzky.
  • Vývoj (Evolution): Na rozdiel od väčšiny nezhubných znamienok má melanóm tendenciu sa časom meniť (tvar, veľkosť, farba).

ABCDE melanómu

Ak máte znamienko alebo kožný výrastok, sledujte, či sa na ňom neobjavia známky zmien. Ak spozorujete niektorý z ABCDE melanómu, ihneď sa objednajte na vyšetrenie dermatológom.

Okrem pravidla ABCDE je dôležité poznať aj ďalšie varovné signály, ako je:

  • svrbenie alebo bolesť znamienka
  • krvácanie alebo hnisanie znamienka
  • vyvýšenie znamienka

Na ktoré nezvyčajné miesta by ste pri samovyšetrení nemali zabudnúť?

Rakovina kože sa môže vyskytnúť aj na neočakávaných a menej exponovaných častiach tela, ako sú dlane rúk, chodidlá, medzi prstami, pod nechtami a dokonca aj v oblasti genitálií.

Aj keď tieto miesta nemusia dostávať toľko priameho slnečného žiarenia, rakovina kože sa stále môže rozvinúť v dôsledku faktorov, ako je genetická predispozícia či iné environmentálne vplyvy.

Ktoré faktory zvyšujú riziko vzniku rakoviny kože?

Medzi rizikové faktory, ktoré vedú k vzniku rakoviny kože patrí:

  • UV žiarenie: Slnečné žiarenie a jeho nadmerné pôsobenie na pokožku, opakované spálenie či návšteva solária. Za najzávažnejšie sa považuje spálenie v detstve.
  • Svetlá pokožka: Ľudia so svetlou pokožkou a vlasmi (fototyp I. a II. majú menej melanínu, pigmentu, ktorý chráni bunky pred poškodením pri pôsobení UV žiarenia. 
  • Genetická predispozícia: Ľudia, ktorí prekonali rakovinu kože, alebo ju prekonal niektorý z ich príbuzných, majú vyššie riziko vzniku rakoviny kože (5 – 10 % melanómov sa objavuje v rodinách u viacerých príbuzných).
  • Prítomnosť veľkého počtu znamienok: Riziko vzniku malígneho melanómu priamo narastá s celkovým počtom nezhubných materských znamienok, ktoré obsahujú pigmentové bunky. Riziko je asi 1,5-krát väčšie u ľudí s 11 – 25 znamienkami, až 2x vyššie u ľudí s viac ako 25 znamienkami oproti tým, ktorí ich majú menej ako 10.
  • Vyšší vek: Riziko rozvoja rakoviny kože stúpa so zvyšujúcim sa vekom, za čo je zodpovedná opakovaná a chronická expozícia UV žiareniu, ktorá sa vekom kumuluje. Naša koža vydrží veľa, ale všetky poškodenia si pamätá. Melanóm sa však môže vyskytnúť aj u mladších jedincov.
  • Oslabený imunitný systém: Oslabenie imunitného systému, ako aj imunosupresívna a onkologická liečba iných systémových a malígnych ochorení, tiež po transplantáciách orgánov – to všetko výrazne zvyšuje riziko rakoviny kože.
  • Dlhodobá mechanická iritácia: Drobné opakované poškodenie môže viesť k patologickým zmenám v materskom znamienku (napríklad lokality opakovaného holenia, miesta tlaku oblečenia, chodidlá, atď.). K chronickej iritácii znamienok zaraďujeme aj znamienka v lokalitách chronických zápalových ložísk pri psoriáze, ekzéme a iných ochoreniach.
  • Predchádzajúca radiačná liečba: Predchádzajúca rádioterapia iných ochorení môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny kože v liečenej oblasti.
  • Vystavenie chemikáliám: Pracovné vystavenie určitým chemikáliám, ako je arzén, uhoľný decht a určité priemyselné chemikálie, môže zvýšiť riziko rakoviny kože.

Čo môžete urobiť, aby ste si znížili riziko vzniku rakoviny kože?

Nikdy nie je príliš neskoro začať si chrániť svoju pokožku pred škodlivým UV žiarením. Tieto jednoduché tipy vám pomôžu udržať pokožku mladú a zdravú.

  1. Používanie krémov na opaľovanie, ktoré chránia pred UVA aj UVB lúčmi s ochranným faktorom SPF 30 až SPF 50+. Opaľovacie krémy by sa mali aplikovať 20 – 30 minút pred pobytom na slnku a dôležité je znovu aplikovať vrstvu každé 2 hodiny a po každom kúpaní.
  2. Použite dostatočného množstva opaľovacieho krému. Potrebné množstvo krému pre dosiahnutie ochranného faktora uvedeného na obale je 2mg/cm2, čo nie je dosiahnuté pri bežnom používaní takmer nikdy, pri dôslednom natieraní sa množstvo pohybuje okolo 0,5 –1 mg/cm2. Aplikácia polovičného množstva neznamená výsledne polovičný SPF, ale mnohonásobne nižšiu ochranu. Pre názornosť, napr. použitie polovičného množstva doporučenej dávky ochranného prostriedku SPF 30 poskytuje efektívnu ochranu ako prípravok so SPF 5,5.
  3. Vyhľadajte tieň, najmä medzi 10:00 a 16:00 hodinou, keď je slnko najsilnejšie. Ďalším orientačným pravidlom je „tieňové pravidlo“. Ak je váš tieň kratší ako vy, nemali by ste byť na slnku.
  4. Soláriám sa vyhýbajte oblúkom. Ľudia, ktorí navštevujú solárium, majú až o 74 % vyššiu pravdepodobnosť vzniku melanómu, než tí, ktorí sa v soláriu nikdy neopaľovali.
  5. Používajte ochranné oblečenie s UV filtrom, klobúky so širokým okrajom a okuliare s UV filtrom.
  6. Buďte obzvlášť opatrní a chráňte sa aj v blízkosti vody, snehu a piesku, pretože odrážajú škodlivé slnečné lúče, čo môže zvýšiť riziko spálenia.
  7. Ak sa vám páči opálená pokožka, vyskúšajte namiesto opaľovania samoopaľovací nástrek, prípadne samoopaľovací krém. Nezabudnite s ním však naďalej používať aj krém s ochranným faktorom, pretože „opálenie“ zo samoopaľováku vás pred slnkom nijako neochráni.
  8. Chráňte deti pred slnkom. Deti do 6 mesiacov veku by nemali byť vystavené slnku vôbec, deti do 2 rokov by sa na ňom mali zdržiavať čo najmenej, v žiadnom prípade by na ňom nemali byť medzi 11:00 a 16:00. Detskú pokožku radíme automaticky medzi fototyp I. a snažíme sa používať len špeciálne detské krémy s vysokým ochranným faktorom SPF 50+, ideálne s minerálnymi filtrami.
  9. Pravidelné samovyšetrenie minimálne raz  za 3 mesiace. Použite zrkadlo alebo požiadajte partnera o pomoc pri skúmaní ťažko viditeľných oblastí, ako je napríklad chrbát. Pri podozrení na nejakú zmenu a nepravidelnosť je vždy potrebné vyhľadať dermatológa.
  10. Naplánujte si pravidelné kontroly u dermatológa. Najmä, ak máte rizikové faktory, ako je rodinná anamnéza rakoviny kože alebo osobná anamnéza spálenia kože či návštevy solária.

UV ochrana pred slnkom

Pre laika je zložité a často nebezpečné stanoviť si diagnózu sám. Aj preto platí, že jedna zbytočná návšteva u kožného lekára je lepšia ako zanedbané ochorenie.

 

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Global burden of cutaneous melanoma

ABCDE’s of Melanoma

What Are the Risk Factors for Skin Cancer?

Skincancer: Skin cancer

HOW TO PREVENT SKIN CANCER

What Can I Do to Reduce My Risk of Skin Cancer?

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
kožarakovinaškvrny na koži