Rakovina kože sa v počiatočných štádiách nemusí prejaviť systémovo. Pacienti, ktorí si pokožku sami nekontrolujú, o nej často netušia.
V článku sa dozviete:
V seriáli Špecialisti vám postupne približujeme priebeh prvej návštevy u rôznych odborníkov. Vďaka nemu získate lepšiu predstavu o jednotlivých vstupných vyšetreniach, čo vám pomôže odbúrať počiatočný stres.
Rakovina kože patrí medzi najčastejšie druhy rakoviny. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) z roku 2022 u nás mierne narastá počet pacientov so zhubným melanómom, a to u oboch pohlaví.
NCZI takisto upozorňuje, že rakovinu kože si ľudia podvedome spájajú najčastejšie s materskými znamienkami. Priamo s nimi pritom súvisí len jedna tretina melanómov. Zhubná rakovina kože je jedným najagresívnejších typov onkologického ochorenia vôbec, pretože dokáže skryto metastázovať v črevách, pľúcach alebo mozgu.
Rakovina kože sa v počiatočných štádiách nemusí prejaviť systémovo a pacienti, ktorí si pokožku sami nekontrolujú, tak o nej často ani netušia. Práve vďaka preventívnym prehliadkam však môže byť odhalená včas, čo je kľúčové pre úspešnú liečbu.
Preventívna prehliadka u kožného lekára zahŕňa vyšetrenie pokožky. Dermatológ sa pritom zameriava hlavne na prítomnosť rizikových lézií (najmä podozrivých znamienok). Jej cieľom je včas odhaliť prítomnosť kožných ochorení, a to najmä rakoviny kože.
Na pravidelnú domácu aj profesionálnu dermatologickú kontrolu by mali myslieť hlavne ľudia, ktorým hrozí vyššie riziko vzniku rakoviny kože. Do tejto kategórie patria pacienti:
Neexistuje presne stanovený vek, v ktorom by sme mali absolvovať prvú „preventívku“ u dermatológa. Ideálne je, aby ste s prevenciou začali čo najskôr. Preventívnu prehliadku znamienok by mali absolvovať raz ročne, nezáleží na tom, v ktorom ročnom období. V prípade, že ste si medzi kontrolami našli podozrivé znamienko, neváhajte a dajte si ho skontrolovať čo najskôr.
Aj znamienka detí by mali byť kontrolované. Najmä v prípade, že sa s nimi narodili alebo ak vznikli v ranom detstve. Vďaka pravidelným návštevám dermatológa v detstve si dieťa túto činnosť osvojí, odbúra strach z vyšetrenia a vďaka vytvorenému návyku je omnoho pravdepodobnejšie, že sa prevencii bude venovať aj vo vyššom veku.
Prehliadka u dermatológa si nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu. Prekážkou nie sú chĺpky (nie je nutné holiť sa) ani použité kozmetické prípravky (telové mlieka, pleťová kozmetika, parfum a pod.). Základom je dodržanie každodennej hygieny. Pred vyšetrením by ste však nemali byť príliš opálení, spálení a komplikáciou pre vyšetrenie tiež môže byť suchá šupinatá pokožka.
Prvá dermatologická prehliadka by sa mala začať rozhovorom medzi vami a lekárom. Počas neho lekár zisťuje tzv. anamnézu, teda všetky informácie o vašom zdravotnom stave. Každá informácia je dôležitá a môže lekára priblížiť k správnej diagnóze, preto odpovedajte pravdivo.
V prípade, že pravidelne užívate nejaké lieky, ak máte alergie alebo akékoľvek kožné ochorenia, môžete si vopred pripraviť ich zoznam. Lekár potrebuje vedieť najmä presné názvy liekov.
Následne vás lekár požiada, aby ste sa vyzliekli do spodnej bielizne a prezrie vám pokožku. Skontrolovaný by mal byť každý kúsok kože. Podozrivé miesta si prezrie zblízka pomocou dermatoskopu – malého prenosného zariadenia, ktoré funguje ako profesionálna lupa. Vďaka niekoľkonásobnému zväčšeniu môže lekár znamienka lepšie skontrolovať a následne zhodnotiť, či je nutné, aby bolo znamienko ďalej vyšetrené.
V niektorých ambulanciách majú pokročilejší typ tzv. digitálnych dermatoskopov, ktoré umožňujú vytvoriť digitálne snímky, ktoré si môže dermatológ uložiť do vašej dokumentácie. Výhodou je, že snímky je možné porovnávať a sledovať vývoj znamienok v čase.
Nález podozrivého znamienka ešte nemusí znamenať závažnú diagnózu. Ak má lekár podozrenie, že znamienko nie je zdravé, nasleduje jeho chirurgické odstránenie a histopatologické vyšetrenie. Vykonáva ho špecialista (histológ, patológ) pomocou mikroskopu, ktorým skontroluje jednotlivé bunky odobranej vzorky.
Až po takomto vyšetrení je možné s presnosťou určiť, či ide o rakovinu a o aký typ. Existujú 3 hlavné typy rakoviny kože – bazocelulárny karcinóm, spinocelulárny karcinóm a melanóm.
Niektoré podozrivé zmeny na znamienkach si môžete všimnúť aj sami. Musíte však vedieť, na čo sa máte zamerať. Zatiaľ čo zdravé znamienko má zreteľné okraje, hladký povrch a jednotnú farbu, na podozrivých znamienkach,ktoré by mohli byť prejavom rakoviny kože, môžete pozorovať:
Ak spozorujete na svojich znamienkach akékoľvek z uvedených zmien alebo napr. krvácanie, bolesť či svrbenie alebo ak vám pribudnú nové znamienka, neváhajte sa poradiť s dermatológom. Kontaktujte ho aj v prípade akýchkoľvek zmien na koži, ktoré vás znepokojujú.
Medzi dvoma termínmi preventívnych prehliadok sa môžu na vašej koži udiať rôzne zmeny. Preto je najlepšie, aby ste si sami doma kontrolovali pokožku častejšie. Podľa odporúčaní odborníkov je ideálna frekvencia kontroly 1 raz za mesiac.
Pri samovyšetrení si dôkladne pred zrkadlom prezrite celé telo od hlavy až k pätám. Dôležité je nezabudnúť ani na miesta, ktoré obvykle nekontrolujete (napr. chodidlá, miesta medzi prstami na nohe). Nezabudnite si všímať aj zmeny na nechtoch.
Podozrivé znamienka sa môžu ukrývať napríklad aj na pokožke hlavy medzi vlasmi alebo za ušami. V takom prípade požiadajte niekoho blízkeho, aby vám pokožku hlavy skontroloval. Pomôcť vám môže tiež druhé zrkadlo do ruky.
Rakovina kože vzniká najčastejšie ako následok vystavovania sa UV žiareniu slnka. Okrem pravidelnej kontroly svojej pokožky doma a u dermatológa je veľmi účinnou prevenciou používanie krémov s ochrannými UVA a UVB faktormi.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/dermatoscope
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/skin-cancer/symptoms-causes/syc-20377605
https://www.cancer.org/healthy/be-safe-in-sun/skin-exams.html
https://www.cdc.gov/cancer/skin/basic_info/symptoms.htm