10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Znamienka

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Každý človek má na tele minimálne jedno znamienko. Znamienka sú v podstate nahromadené melanocyty (bunky produkujúce pigment) nachádzajúce sa v koži. Ide o benígne kožné útvary rôznej veľkosti a tvaru. Začínajú sa objavovať v detstve a počas rastu menia svoju veľkosť a tvar. Ich farba môže byť od ružovej až po čiernu. Môžu sa nachádzať hocikde na tele. Vyskytujú sa buď osamotene, alebo v skupinách. Ľudia so svetlým typom pleti môžu mať viac znamienok. V lekárskej terminológii sa pre znamienko používa výraz pigmentový névus. Keď sa na tele dospelého človeka vytvorí nové znamienko alebostaré znamienkozmení svoj tvar, treba kontaktovať dermatológa a uistiť sa, že znamienko nie je rakovinové.

Liečba

Ak je znamienko rizikové pre vznik melanómu, treba ho chirurgicky odstrániť a odoslať na histológiu. Odstránenie znamienka pomocou lasera sa príliš neodporúča, pretože znamienko sa úplne spáli a nie je možné jeho ďalšie vyšetrenie.

Vznik a príčiny

Znamienka sú prirodzenou súčasťou kože. Významný vplyv na vznik znamienok má dedičnosť a slnečná expozícia. Rozdeľujú sa na vrodené, získané, bežné a atypické. Vrodené znamienka vznikajú už v tele matky, preto ich nazývame materské znamienka.

Prečítajte si tiež: Kožné výrastky a znamienka – odstránenie

Príznaky

Vrodené znamienka sa značne líšia farbou, tvarom, veľkosťou a vyskytujú sa samostatne. Získané znamienka obvykle nedosahujú veľkosť väčšiu ako 2 centimetre, sú početné a zoskupujú sa. Objavujú sa od detstva do 20. roka života. Bežne vyskytujúce sa znamienka sa vyznačujú rôznymi odtieňmi hnedej. Sú pravidelné a ich ohraničenie voči okoliu je ostré. Atypické znamienka majú nepravidelný tvar s nepravidelným okrajom, v niektorých prípadoch môžu svrbieť. Farba je od ružovej po tmavú a existuje pri nich najvyššie riziko malígneho zvratu.

Diagnostika

Melanóm je nádorové ochorenie vychádzajúce z množenia melanocytov. Pri diagnostike je dôležité odlíšiť znamienko od melanómu, vhodné je riadiť sa ABCDE pravidlom.

Asymmetrical (asymetria) — znamienko má nepravidelný tvar.

Border (ohraničenie) — okraje znamienka nie sú presne ohraničené od okolia.

Color (farba) — znamienko má rôzne druhy farieb.

Diameter (veľkosť) — znamienko je príliš veľké, nad 5 mm.

Evolving (vývin) — pigmentová škvrna sa mení v čase.

Znamienka, ktoré vykazujú tieto charakteristiky, je nutné podrobne vyšetriť pre riziko vzniku melanómu. Dermatoskopia predstavuje bezbolestné vyšetrenie, ktoré špeciálnou kamerou skúma niekoľkonásobne zväčšené znamienko a posudzuje jeho štruktúru práve na základe ABCDE pravidla. Pre stopercentné vylúčenie rakoviny je nevyhnutné vykonať biopsiu znamienka a následne histologické vyšetrenie.

Prevencia

Nie je vhodné vystavovať sa priamemu slnečnému žiareniu medzi 10. a 15. hodinou. Pred slnečným žiarením sa treba chrániť pomocou opaľovacích krémov s SPF minimálne 30+ alebo zahaľovaním exponovaných častí tela.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
kožamelanómpigmentácia