10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Fotodynamická terapia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Fotodynamická terapia je fyzikálna liečebná metóda využívaná v kožnom lekárstve a v onkológii. Jej princíp spočíva v aplikácii fotosenzitívnej látky. Tá sa najviac hromadí v bunkách, ktoré sa rýchlo delia, a po ožiarení svetlom určitej vlnovej dĺžky spôsobí ich smrť. Výhodou tejto fyzikálnej terapie je takmer žiadna toxicita oproti chemoterapii a rádioterapii, ktoré sa využívajú najmä pri liečbe onkologických ochorení. Látka sa hromadí len v bunkách s rýchlym delením a nezasahuje do zmien zdravých buniek, takženenastávanarušenieštruktúr zdravých tkanív. Nevýhodou terapie je slabý prienik žiarenia, ktorý dosahuje hĺbku len 1 cm. Preto fotodynamická terapia má obmedzené využitie najmä na ochorenia kože, nechtov a prístupných slizníc.

    Komu je určená

    Fotodynamická terapia sa využíva najmä pri liečbe kožných nádorov benígnej i malígnej povahy. Jej nevýhoda je slabý prienik žiarenia, preto je obmedzená hlavne na terapiu ochorení kože. Možno ju však využívať aj pri terapii nádorových ochorení v oblasti ústnej dutiny, v genitálnej oblasti, v oblasti pažeráka a krku. V kožnom lekárstve sa aplikuje pri psoriáze, bradaviciach a v oblasti estetickej medicíny na vyhladenie jaziev, často po akné, a na odstráneniu vrások. Metóda spočíva v stimulácii buniek produkujúcich nový kolagén. Fotodynamická terapia sa takisto využíva aj na terapiu bakteriálnych, vírusových a plesňových ochorení na koži, slizniciach alebo na nechtoch, pretože svetlocitlivá látka sa výborne hromadí aj v mikróboch. Patogény, ktoré sú pôvodcami ochorení kože a nechtov, po ožiarení zanikajú.

    Fotodynamická terapia sa okrem liečebných účinkov aplikuje aj pri diagnostike ochorení, pri ktorých sa bunky rýchlo delia. Látka sa v týchto bunkách akumuluje a následne je sledovaná pod špeciálnou lampou. Bunky, v ktorých sa svetlocitlivá látka nahromadila, pod touto lampou fluoreskujú červenou alebo ružovou farbou. Na základe toho sa dá odhadnúť veľkosť a tvar ochorenia.

    Princíp terapie

    Fotodynamická terapia je založená na aplikácii fotosenzítivnej látky, ktorá sa hromadí v bunkách s rýchlym metabolizmom. Látku možno aplikovať formou masti na povrch kože, injekčne do žily alebo priamo do novotvaru. Následne sa na terapiu používa červené svetlo, blízke infračervenému žiareniu. Pri ožiarení miesta s fotosenzibilizujúcou látkou sa tvoria radikály kyslíka, ktoré poškodzujú membrány buniek, tak dochádza k zániku buniek. Množstvo zaniknutých buniek závisí od typu nádoru alebo iného kožného ochorenia, od koncentrácie fotosenzibilizujúcej látky a zároveň od dávky ožiarenia daného miesta. Fotodynamická terapia je zväčša terapiou doplnkovou alebo paliatívnou, aplikuje sa súčasne s chemoterapiou alebo inými metódami, pomocou ktorých sa lieči základné ochorenie.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    aknégenitálne bradavicekožapsoriáza