Furunkuly a karbunkuly sú červené bolestivé hnisavé hrčky na koži, zvyčajne spôsobené bakteriálnou infekciou. Furunkuly sa môžu vyvinúť kdekoľvek na koži. Najčastejšie vzniknú v oblasti rastu vlasov av miestach, kde vzniká pot a trenie –na krku, na tvári či stehnách.Karbunkul je polkruhový zhluk vriedkov, ktorý sa vyvíja niekoľko dní. Postihnuté oblasti sú chrbát, stehná alebo zadná časť krku.
Furunkul a karbunkulsú často spôsobené baktériami Staphylococcus aureus, ktoré infikujú jeden alebo viac vlasových folikulov. Stafínové baktérie zvyčajne žijú neškodne na povrchu kože alebo v ochlpení nosa. Ak sa dostanú do rany, môžu spôsobiť infekciu, keď je pokožka poškodená reznými trhlinkami alebo ranami. V procese boja s infekciou vzniká zmes mŕtvych baktérií, mŕtvych bielych krviniek a mŕtvych kožných buniek, ktorá môže vytvoriť hnis. Karbunkul sa rozvíja, keď sa infekcia rozšíri ďalej pod kožu a vytvorí zhluk vriedkov.
Niekedy môže byť ťažké zistiť rozdiel medzi furunkulom a vyrážkou, ale furunkul má tendenciu narastať a bolieť. Väčšina nakoniec praskne a hnis odtečie bez toho, aby spôsobil jazvu. Praktický lekár by mal byť schopný diagnostikovať ho podľa vzhľadu. Karbunkul môže narásť do veľkosti 3-10 cm a je zložený zo zhluku hnisavých hrčiek.
Symptómy môžu zahŕňať aj vysokú teplotu nad 38 stupňov Celzia, pocit celkovej slabosti a pocit únavy a vyčerpania.
Karbunkuly sú menej časté ako furunkuly a postihujú najmä mužov v strednom a staršom veku, s horším zdravotným stavom alebo s oslabeným imunitným systémom.
Diagnóza
Pri príznakoch karbunkulu treba navštíviť všeobecného lekára alebo dermatológa. Furunkuly zvyčajné prasknú a zahoja sa samy. O niečo nebezpečnejšie môžu byť na tvári, nose alebo chrbtici, kde môžu spôsobiť vážne komplikácie. Aj v prípade, ak koža navrie, ale je mäkká a hubovitá na dotyk, nemusí karbunkul prasknúť a vyliečiť sa.
V prípade, že sa furunkuly a karbunkuly neustále vracajú, lekár vykoná krvné testy, testuje tampózu (červené vyrážky spôsobené potením), analyzuje imunitný systém oslabený napríklad cukrovkou či chemoterapiou.
Väčšina variácií ochorenia sa zlepšuje bez potreby lekárskej liečby. Jedným z najlepších spôsobov, ako urýchliť hojenie, je klásť na furunkuly na 10-20 minút teplú vlhkú látku, aspoň 4-krát denne. Keď vred klesne, treba ho prekryť sterilnou gázou alebo obväzom, aby sa zabránilo šíreniu infekcie. Je dôležité dôkladne si umyť ruky teplou vodou a mydlom. Antiseptické mydlo a krém sa môžu používať aj na ničenie baktérií priamo na koži.
Vredy by sa nikdy nemali prepichovať ani vytláčať, môže dôjsť k šíreniu infekcie. Pacient užíva účinné látky paracetamol alebo ibuprofen na zmiernenie bolesti. Ak domáca liečba nezaberá, lekár ich môže odstrániť skalpelom. Pri komplikáciách nasadí antibiotiká.
Znížiť riziko vzniku alebo recidívy furunkulov a karbunkulov možno pravidelným čistením pokožky jemným antibakteriálnym mydlom, starostlivým čistením raniek, trhlín a rezov na koži, pokrývaním rán sterilným obväzom, kým sa nezahoja. Odborníci odporúčajú aj zdravú stravu a cvičenie na posilnenie imunitného systému. Infikovaniu sa zabráni tiež praním bielizne, posteľnej bielizne a uterákov pri vysokej teplote.