12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Počuli ste už o ochorení gastroparéza?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Až 1 z 3 prípadov je vyhodnotený ako idiopatická gastroparéza, ktorá nemá žiadnu zjavnú príčinu. 

Gastroparéza je označovaná ako porucha, pri ktorej dochádza k narušeniu presunupotravy zo žalúdka do tenkého čreva, keď príčinou nie je mechanická obštrukcia. Toto ochorenie vedie k problémom ako nevoľnosť, vracanie, pocit plnosti, strata chuti. Za zlatý štandard diagnostiky sa považuje scintigrafia — vyšetrenie, pri ktorom sa posudzuje rýchlosť vyprázdňovania žalúdka. Liečba gastroparézy je náročná, najmä pre často nezistiteľnú príčinu jej vzniku.

Nie vždy vieme odhaliť príčinu

Pracuje sa s teóriou, ktorá vysvetľuje gastroparézu ako narušenie nervových dráh, ktoré majú za úlohu vyprázdňovanie žalúdka. Tieto dráhy môžu byť narušené z rôznych dôvodov. Medzi najčastejšie príčiny ich narušenia radíme cukrovku, pooperačné komplikácie, neurologické choroby, metabolické a imunologické poruchy, endokrinné príčiny a iné. Taktiež užívanie liekov, napríklad tricyklických antidepresív a blokátorov kalciových kanálov, môže byť príčinou vzniku. Až 1 z 3 prípadov je vyhodnotený ako idiopatická gastroparéza, ktorá nemá žiadnu zjavnú príčinu.

Ako sa gastroparéza prejaví?

Symptómy sprevádzajúce toto ochorenie sa môžu u jednotlivých pacientov prejavovať rozdielne a s rôznou intenzitou. Medzi najčastejšie príznaky patrí bolesť v hornej časti brucha, nevoľnosť, vracanie, strata apetítu, navreté brucho, po skonzumovaní malého kúska jedla pocit plného žalúdka. Tieto príznaky vedú až k závažným stavom nedostatku výživy. To zapríčiňuje vznik odchýlky od normálneho stavu výživy a úbytok hmotnosti.

Ako prebieha vyšetrenie? 

Diagnózu stanoví lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. V anamnéze sa zameriava na ťažkosti pacienta, ako je pocit plnosti, nevoľnosť alebo vracanie. Na základe subjektívnych problémov pacienta však lekár nemôže stanoviť diagnózu, pretože tieto prejavy môžu mať aj inú príčinu. Preto na potvrdenie podozrenia je potrebné použiť diagnostickú metódu. Medzi najčastejšie využívané zobrazovacie diagnostické metódy patrí scintigrafia. Princíp scintigrafie spočíva v podaní rádioaktívne značenej látky zmiešanej s potravou, ktorú pomocou špeciálnych prístrojov možno sledovať, ako putuje tráviacim traktom.

Ďalšie zobrazovacie metódy, napríklad antro-pyloro-duodenálna manometria a magnetická rezonancia, sú v bežnej praxi využívané zriedkavo. V súčasnosti sa v najmodernejších zdravotníckych zariadeniach používa takzvaná SmartPill, teda kapsula obsahujúca sledovacie zariadenie, ktoré rovnako ako scintigrafia určuje rýchlosť putovania potravy tráviacim traktom. Gastroskopické vyšetrenie je potrebné, aby sa vylúčila možnosť mechanickej obštrukcie žalúdka.

Liečba pacienta závisí od pôvodnej diagnózy

Terapia gastroparézy je v mnohých prípadoch málo úspešná. V prvom rade musí byť liečené ochorenie, ktoré zapríčinilo tento stav, napríklad cukrovka, pri ktorej treba udržiavať hladinu glukózy na požadovanej hodnote. Vo farmakoterapii sa používajú prokinetiká ako metoklopramid a domperidon.

Ak gastroparéza vznikla ako komplikácia po operácii, treba zvážiť chirurgické riešenie. Medzi experimentálne možnosti liečby patrí aplikácia botulotoxínu typu A do žalúdočného zvierača a stimulácia blúdivého nervu, ktoré môžu zlepšovať rýchlosť vyprázdnenia žalúdka.

Diétne opatrenia môžu pomôcť vyprázdňovaniu žalúdka. V mnohých prípadoch môže k zlepšeniu prispieť častejší príjem malých porcií i vyradenie potravy obsahujúcej veľa tuku a nefermentované vlákna.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť bruchagastroparézanevoľnosttenké črevovracaniežalúdok