10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Guillain-Barrého syndróm

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Guillain-Barrého syndróm je ochorenie nervového systému, zahŕňa viacero typov tohto ochorenia. Ide o zriedkavú chorobu, pri ktorej imunitný systém napáda nervy a môže dôjsť až k paralýze celého tela, ktorá je väčšinou trvalá. Choroba začína ako slabosť a tŕpnutie v končatinách a následne sa rozširuje po tele. Môže k nemu dôjsť u každého, no najrizikovejšou skupinou sú ľudia po päťdesiatke a starší. Ochorenie je častejšie u mužov. Hospitalizácia je často nevyhnutná. Napriek tomu, že choroba sa môže skončiť veľmi vážne, až 85 percent postihnutých Guillain-Barrého syndrómom sa plne uzdraví v priebehu šiestich až dvanástich mesiacov.

Vznik a príčiny

Príčiny Guillain-Barrého syndrómu nie sú presne známe. Útok imunitného systému na nervový systém môžu spustiť rôzne iné ochorenia, ktoré pozmenia nervové bunky tak, že ich potom imunitný systém vidí ako hrozbu. So vznikom Guillain-Barrého syndrómu je spojený najmä kampylobakter, CMV, vírus chrípky, EBV, Zika vírus, HBV, HAV, HCV, HEV, Hodgkinov lymfóm, mycoplasma pneumoniae. Zriedka môže ochorenie spustiť operácia alebo očkovanie.

Ak človek ochorenie prekoná, riziko opätovného návratu je veľmi malé. Po prekonaní sa človek môže stretnúť s pretrvávajúcou slabosťou, znecitlivením končatín alebo únavou.

Guillain-Barrého syndróm zahŕňa viacero typov tohto ochorenia: akútna zápalová demyelinizačná polyradikuloneuropatia (AIDP), častá v USA — slabosť sa začína v spodnej časti tela a šíri sa nahor, ďalej Miller Fisherov syndróm — paralýza sa začína v oku, častejší je v Ázii, akútna motorická axonálna neuropatia a akútna motoricko-senzorická axonálna neuropatia — menej časté typy s výskytom v Číne, Japonsku a Mexiku.

Prevencia

Konkrétna prevencia proti ochoreniu neexistuje. Jeho vznik nie je dokonale objasnený a snažiť sa vyhnúť všetkým ochoreniam, ktoré by mohli Guillain-Barrého syndróm spustiť, nie je reálne. Ak človek na sebe pozoruje niektoré zo symptómov, je vhodné urýchlene vyhľadať lekársku pomoc.

Príznaky

Príznaky sa zvyknú objaviť pár dní až týždňov po nádche, infekcii žalúdka alebo chrípke. Často sa začínajú tŕpnutím a slabosťou nôh šíriacimi sa vyššie po tele až do rúk a tváre. Počas progresie ochorenia sa slabosť môže zmeniť na paralýzu. K príznakom všeobecne patrí pichanie, mravčenie v nohách, slabosť nôh, nestabilita pri chôdzi, ťažkosti s pohybmi oka a tváre, ťažkosti s rečou, prežúvaním, prehĺtaním, ťažká bolesť, pocit kŕčov zhoršujúci sa v noci, ťažkosti s ovládaním močového mechúra a ťažkosti s funkciou čriev, silné búšenie srdca, nízky alebo vysoký krvný tlak, ťažkosti s dýchaním.

Diagnostika

Diagnostika je v raných štádiách ochorenia zložitá. Príznaky sú totiž veľmi podobné iným neuropatiám a môžu sa líšiť od prípadu k prípadu. Medzi metódy, ktoré pomôžu určiť diagnózu, patrí fyzikálne vyšetrenie, lumbálna punkcia (odber malej vzorky mozgovomiechového moku), elektromyografia (snímanie svalovej aktivity), štúdium nervového vedenia.

Liečba

Na Guillain-Barrého syndróm neexistuje konkrétny liek. Existujú dva typy liečby, ktoré môžu urýchliť zotavenie. Patrí k nim výmena plazmy a imunoglobínová terapia. Pri výmene plazmy sa odoberie jej časť a telo je nútené ďalšiu si vyrobiť. Pri imunoglobulínovej terapii sa predpokladá zastavenie látok poškodzujúcich nervy vďaka protilátkam vpraveným do tela. Súčasťou terapie býva fyzioterapia.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
búšenie srdcaguillainbarrého syndrómkŕčenestabilita pri chôdzisrdceťažkosti s dýchaním