12.06.2019 • 7 minút na prečítanie

Syndróm nepokojných nôh

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Syndróm nepokojných nôh je neurologická porucha spôsobujúca nepríjemné pocity v nohách spolu so silným nutkaním nimi hýbať a presunúť ich. Pre väčšinu ľudí je toto nutkanie o to ešte intenzívnejšie, keď sa uvoľnia alebo zaspávajú.Ak zasahuje aj do spánku, spôsobuje únavu a môže ohrozovať ďalšími zdravotnými problémami.Objaviť sa môžev akomkoľvek veku, aj keď zvyčajne savyskytujeu pacientov v strednom veku. Ženy majú pravdepodobnosť tejto diagnózy dvojnásobne vyššiu ako muži. Syndróm nepokojných nôh je celoživotný stav.

Vznik a príčiny

Hlavná príčina syndrómu nepokojných nôh nie je známa. Predpokladá sa však genetická predispozícia a environmentálny vplyv. Môže tiež existovať spojenie medzi syndrómom a nízkymi hladinami železa v mozgu, aj keď krvné testy človeka ukazujú, že hladina železa je normálna. Syndróm nepokojných nôh sa spája aj s narušením dráh dopamínu v mozgu. Medzi spúšťače sa radí kofeín a alkohol. Ďalšie možné príčiny sú lieky na alergie, nevoľnosť, depresie a psychózu. Syndróm nepokojných nôh môže byť súčasťou iného zdravotného problému, ako je neuropatia, cukrovka alebo zlyhanie obličiek.

Rizikové faktory syndrómu nepokojných nôh:

Pohlavie: Ženy majú dvojnásobnú pravdepodobnosť v porovnaní s mužmi.

Vek: Najčastejšie sa syndróm zhorší v strednom veku.

Rodinná anamnéza: Človek má väčšiu pravdepodobnosť syndrómu, ak ho má iný člen rodiny.

Gravidita: Niekedy sa syndróm nepokojných nôh objaví počas tehotenstva, najmä v poslednom trimestri.

Chronické choroby: Choroby ako periférna neuropatia, cukrovka a zlyhanie obličiek môžu viesť k syndrómu nepokojných nôh. Ich liečba často zmierňuje príznaky.

Lieky: Antinauseá, antipsychotiká, antidepresíva a antihistaminiká môžu zapríčiniť alebo zhoršiť príznaky.

Etnická príslušnosť: Syndróm je bežnejší u ľudí severoeurópskeho pôvodu.

Syndróm nepokojných nôh môže mať vplyv na celkové zdravie a kvalitu života. Ak vyvolá chronickú depriváciu spánku, človeku sa zvyšuje riziko ochorenia srdca, mŕtvice, cukrovky, ochorenia obličiek, depresie a predčasnej smrti.

Diagnostika

Neexistuje žiadny konkrétny test, ktorý by mohol potvrdiť alebo vylúčiť syndróm nepokojných nôh. Diagnóza je založená na pacientovom opise symptómov. Lekár diagnostikuje syndróm, ak pacient uvádza nasledovné príznaky:

  • ohromujúce nutkanie na pohyb, zvyčajne sprevádzané zvláštnymi pocitmi
  • príznaky sa zhoršujú v noci a sú mierne alebo chýbajú v počiatočnej časti dňa
  • senzorické príznaky sa spúšťajú pri pokuse o odpočinok alebo spánok
  • senzorické symptómy sa zmierňujú pri pohybe

Súčasťou diagnostikovania je lekárska kontrola a krvné testy. Tie kontrolujú prítomnosť železa a iné nedostatky alebo abnormality.

Liečba

Domáca liečba síce úplne príznaky neodstráni, ale pomáha ich znižovať. Človek by mal obmedziť príjem kofeínu, alkoholu a tabaku, snažiť sa zaviesť pravidelného režimu spánku, cvičiť (chôdza alebo plávanie), večer masírovať svaly nôh a namáčať ich v horúcej vode. Ak je v tele nedostatok železa alebo iného prvku, treba zlepšiť stravu.

Lieky úplne nevyliečia syndróm nepokojných nôh, ale môžu pomôcť zvládnuť príznaky. Najčastejšie sa užívajú lieky z nasledujúcich skupín:

  • Lieky, ktoré zvyšujú dopamín (pramipexol, ropinirol, rotigotín). Ich vedľajšími účinkami môžu byť závraty a nevoľnosť. Tieto lieky môžu byť časom menej účinné.
  • Lieky na spánok a svalové relaxancie (klonazepam, eszopiclón, temazepam, zolpidem). Tieto lieky príznaky neodstraňujú, ale môžu pomôcť pri relaxovaní a spánku. Vedľajším účinkom je denná ospalosť.
  • Narkotiká môžu znížiť bolesť a nechcené pocity v nohách, takisto dokážu uvoľniť (kodeín, oxykodón, kombinovaný hydrokodón a acetaminofén, kombinovaný oxykodón a acetaminofén). K vedľajším účinkom patrí závrat a nevoľnosť. Tieto lieky sú však silné a návykové.
  • Antikonvulzíva, ktoré pomáhajú zmierňovať zmyslové poruchy (gabapentín, gabapentín enakarbil, pregabalín). Vedľajšie účinky sú závraty a únava.

Niektorí pacienti s príznakmi nemajú dosť vitamínov a minerálov. Preto sa odporúča urobiť aj zmeny v strave.

Syndróm nepokojných nôh u detí: Deti môžu pociťovať rovnaké brnenie a ťažkosti v nohách ako dospelí. Dieťa väčšinou nevie opísať svoje pocity, ale stav môže ovplyvňovať jeho život. Dieťa so syndrómom sa môže zdať duchom neprítomné, podráždené alebo nepríjemné. Môže byť označené ako rušivé alebo hyperaktívne. Správna diagnostika a liečba môžu pomôcť vyriešiť tieto problémy a zlepšiť výkonnosť.

Syndróm nepokojných nôh a spánok: Zvláštne pocity v nohách môžu byť nepríjemné alebo bolestivé. Navyše tieto príznaky môžu spôsobiť, že je takmer nemožné zaspať. Nedostatok spánku a únava sú nebezpečné pre zdravie a pohodu, preto je vhodné sústrediť sa na spôsoby, ako zlepšiť šance na pokojný spánok. Vhodné sú správne matrace a vankúše, zatemňovacie závesy a čerstvý vzduch v izbe. Ďalej treba eliminovať všetky digitálne zariadenia, pokúsiť sa ísť spať každý večer v rovnakom čase a každé ráno v rovnakom čase vstávať, pred spaním nohy masírovať a zahriať vodou. Odporúča sa tiež spať s vankúšom medzi nohami. To môže pomôcť zabrániť tomu, aby nervy komprimovali a spustili príznaky.

Syndróm nepokojných nôh a tehotenstvo: Príznaky sa môžu prvý raz objaviť počas tehotenstva, zvyčajne v poslednom trimestri. Údaje naznačujú, že tehotné ženy môžu mať dva- až trikrát vyššie riziko syndrómu nepokojných nôh. Vtedy je vhodné vyhýbať sa dlhodobejšiemu sedeniu, a to najmä večer, snažiť sa každý deň cvičiť, masírovať nohy, skúsiť použiť teplo alebo chlad na nohy počas príznakov, držať sa pravidelného režimu spánku, vyhýbať sa antihistaminikám, kofeínu, fajčeniu a alkoholu, uistiť sa, že telo dostáva všetky živiny. Syndróm nepokojných nôh v tehotenstve zvyčajne zmizne sám od seba do niekoľkých týždňov po pôrode.

Syndróm na iných častiach tela: Základná diagnóza sa nazýva syndróm nepokojných nôh, ale môže zasiahnuť i ruky, trup alebo hlavu. Zvyčajne sú ovplyvnené obe strany tela, ale niekedy sa objavia len na jednej strane. Napriek týmto rozdielom ide o rovnakú poruchu a platia na ňu aj rovnaké spôsoby domácej či lekárskej liečby.

Ako žiť s chorobou

Syndróm nepokojných nôh nie je liečiteľná choroba, preto je vhodné snažiť sa aspoň zmierniť jej príznaky. Ak je stav súčasťou inej diagnózy alebo tehotenstva, po vyliečení či ukončení primárneho problému, syndróm nepokojných nôh prirodzene ustúpi.

Príznaky

Najvýraznejším príznakom je nutkanie pohybovať nohami, najmä keď človek pokojne sedí alebo leží. Môže v nich pociťovať mravčenie alebo ťažobu. Pohyb tieto príznaky zaženie. Ľudia so syndrómom nepokojných nôh majú ťažkosti so zaspávaním alebo spánkom, to následne spôsobí dennú únavu.

Symptómy sa obvykle prejavia na oboch stranách tela. Výnimočne syndróm môže postihnúť aj iné časti tela vrátane rúk a hlavy. U väčšiny ľudí sa syndróm nepokojných nôh zhoršuje s vekom. Mierny stav sa prejaví iba občas, vážnejší už človek nedokáže ignorovať. Môže komplikovať jednoduchšie aktivity, prípadne dlhé cesty.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
nespavosťnohysyndróm nepokojných nôh