29.09.2021 • 8 minút na prečítanie

Metabolický syndróm – zvyčajne nebolí a je bezpríznakový, no vážne ohrozuje zdravie a život človeka

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Metabolický syndróm je názov skupiny patologických abnormalít/stavov, ktoré zvyšujú riziko vzniku srdcových chorôb a ďalších zdravotných problémov, ako napríklad cukrovka či mozgová príhoda .   

Syndróm označujeme ako „metabolický“, pretože sa týka biochemických procesov, ktoré sa podieľajú na normálnom fungovaní tela.

V konečnom dôsledku tieto rizikové faktory vedú k vzniku a rozvoju aterosklerózy – chorobe, pri ktorej sa vo vnútri tepien hromadí tzv. plak. Zloženie takéhoto plaku sa môže líšiť, rovnako jeho stabilita, avšak spoločnou vlastnosťou je zúženie tepien, čím sa znižuje prietok krvi do srdcového svalu. To môže viesť k bolestiam hrudníka, srdcovému infarktu, poškodeniu srdca alebo dokonca k smrti. 

V tomto článku sa o metabolickom syndróme dozviete:

  • aké sú príčiny jeho vzniku,
  • rizikové faktory,
  • aký má vplyv a aké riziká predstavuje pre organizmus,
  • jeho príznaky,
  • ako sa diagnostikuje a lieči,
  • aká je prevencia.

Čo spôsobuje metabolický syndróm?

Metabolický syndróm má niekoľko príčin, ktoré pôsobia spoločne. Niektoré z nich, ako je napríklad nadváha a obezita alebo neaktívny životný štýl môžete ovplyvniť

Nemôžete však ovládať všetky faktory, ktoré môžu hrať úlohu v spôsobovaní metabolického syndrómu. Príkladom môže byť starnutie, ktoré vaše riziko metabolického syndrómu zvyšuje.

Tiež nemôžete ovládať genetiku (etnicitu a rodinnú anamnézu), ktorá môže hrať úlohu pri vzniku tohto stavu. Genetika môže napríklad zvýšiť riziko vzniku inzulínovej rezistencie, ktorá tiež vedie k metabolickému syndrómu.

Pre ľudí s metabolickým syndrómom sú často typické ďalšie dva stavy, a to:

  • nadmerná zrážanlivosť krvi,
  • neustály zápal nízkeho stupňa v celom tele.

Vedci nevedia, či tieto stavy spôsobujú metabolický syndróm alebo ho „iba“ zhoršujú. Naďalej skúmajú aj zdravotné stavy a faktory, ktoré môžu hrať úlohu v metabolickom syndróme, ako napríklad:

  • stukovatená pečeň (prebytok triglyceridov a iných tukov v pečeni),
  • syndróm polycystických vaječníkov,
  • žlčové kamene,
  • problémy s dýchaním počas spánku (spánková apnoe).

Ľudia s najväčším rizikom metabolického syndrómu majú tieto základné príčiny:

  1. abdominálnu obezitu,
  2. neaktívny životný štýl,
  3. rezistenciu na inzulín.

Niektorým ľuďom hrozí vznik metabolického syndrómu z dôvodu užívania liekov, ktoré spôsobujú priberanie alebo zmeny krvného tlaku, hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Tieto lieky sa najčastejšie používajú na liečbu zápalov, alergií, HIV, depresie a iných typov duševných chorôb.

Rozšírenie metabolického syndrómu v populácii

Niektoré rasové a etnické skupiny majú vyššie riziko metabolického syndrómu ako ostatné. Najvyššiu mieru metabolického syndrómu maju hispánci, po nich nasledujú belosi a černosi.

Medzi ďalšie skupiny so zvýšeným rizikom metabolického syndrómu patria:

  • ľudia, ktorí majú v osobnej anamnéze cukrovku,
  • ľudia, ktorí majú súrodenca alebo rodiča s cukrovkou,
  • ženy v porovnaní s mužmi,
  • ženy, ktoré majú v osobnej anamnéze syndróm polycystických vaječníkov.
Obezita
Autor: TAGSTOCK1/Shutterstock.com

Aké poznáme rizikové faktory?

Nasledujúcich päť stavov predstavuje rizikové faktory metabolického syndrómu. Môžu sa, samozrejme, vyskytovať aj osobitne, ale zvyčajne sa vyskytujú spoločne. Na to, aby vám bol diagnostikovaný metabolický syndróm, musíte mať prítomné najmenej 3 z uvedených faktorov:

1. Veľký obvod pásu

Tento stav sa tiež nazýva abdominálna obezita alebo obezita „tvaru jablka“. Nadbytočný tuk v oblasti žalúdka je väčším rizikovým faktorom srdcových chorôb ako prebytočný tuk v iných častiach tela, napríklad na bokoch.

2. Vysoká hladina triglyceridov

Alebo užívanie liekov na liečbu vysokých hladín triglyceridov. Triglyceridy sú typom tuku nachádzajúceho sa v krvi.

3. Nízka hladina HDL cholesterolu

Alebo užívanie liekov na liečbu nízkeho HDL cholesterolu. HDL sa niekedy nazýva „dobrý“ cholesterol. Dôvodom je, že tento typ cholesterolu odstraňuje „zlý“ cholesterol z vašich tepien. Nízka hladina HDL cholesterolu zvyšuje riziko vzniku srdcových chorôb.

4. Vysoký krvný tlak

Alebo užívanie liekov na liečbu vysokého krvného tlaku. Krvný tlak je sila krvi pôsobiaca na steny vašich tepien, keď vaše srdce pumpuje krv. Ak sa tento tlak zvýši a zostane v priebehu času vysoký, môže poškodiť vaše srdce a viesť k tvorbe plakov.

5. Vysoká hladina cukru v krvi nalačno

Alebo užívanie liekov na liečbu vysokej hladiny cukru v krvi. Mierne vysoká hladina cukru v krvi môže byť včasným znakom cukrovky.

Aké riziká predstavuje metabolický syndróm pre srdce, ale aj iné orgány?

Metabolický syndróm zvyšuje riziko ischemickej choroby srdca. Ďalšie rizikové faktory, okrem metabolického syndrómu, tiež zvyšujú riziko srdcových chorôb. Napríklad vysoká hladina LDL („zlého“) cholesterolu a fajčenie sú hlavnými rizikovými faktormi srdcových chorôb. I keď metabolický syndróm nemáte, mali by ste zistiť všetky svoje riziká pre vznik srdcových chorôb.

Vaše riziko vzniku srdcových chorôb, cukrovky a mozgovej príhody sa zvyšuje s počtom metabolických rizikových faktorov, ktoré máte. Ako sme už spomínali, riziko metabolického syndrómu je úzko spojené s nadváhou, obezitou a nedostatkom fyzickej aktivity.

Inzulínová rezistencia môže tiež zvýšiť riziko metabolického syndrómu. Inzulínová rezistencia je stav, kedy telo nevie správne využiť svoj inzulín. Inzulín je hormón, ktorý podmieňuje vstup cukru z krvi do buniek, kde sa využíva na tvorbu energie. Inzulínová rezistencia môže viesť k vysokým hladinám cukru v krvi a taktiež je úzko spojená s nadváhou a obezitou. O inzulínovej rezistencii sa môžete viac dočítať aj v našom článku.

Príznaky metabolického syndrómu – dá sa včas odhaliť?

Väčšina porúch spojených s metabolickým syndrómom nemá zjavné príznaky. Avšak, jednou z viditeľných známok je veľký obvod pása. A ak je hladina cukru v krvi vysoká, môžete si všimnúť prejavy a príznaky cukrovky – napríklad zvýšený smäd, močenie, únavu a rozmazané videnie.

Ako sa diagnostikuje metabolický syndróm?

Ako sme už v úvode písali, metabolický syndróm môže byť diagnostikovaný, ak máte 3 alebo viac z nasledujúcich stavov:

  • pás 102 cm alebo viac u mužov a 88 cm alebo viac u žien (merané cez brucho),
  • krvný tlak 130/85 mmHg alebo vyšší alebo užívanie liekov na krvný tlak,
  • hladina triglyceridov nad 150 mg/dl (nad 1,7 mmol/l)
  • hladina cukru v krvi nalačno vyššia ako 100 mg/dl (nad 5,6 mmol/l) alebo užívanie liekov znižujúcich hladinu cukru v krvi,
  • hladina lipoproteínov s vysokou hustotou (HDL) nižšia ako 40 mg/dl u mužov (menej ako 1 mmol/l) alebo nižšia ako 50 mg/dl u žien (menej ako 1,3 mmol/l).

Liečba metabolického syndrómu

Zmeny životného štýlu predstavujú prvú líniu v liečbe metabolického syndrómu. Ak zmeny životného štýlu nestačia, lekár vám môže predpísať lieky. Tie sa používajú na liečbu a kontrolu rizikových faktorov, ako je vysoký krvný tlak, vysoké hladiny triglyceridov, nízky HDL („dobrý“) cholesterol a vysoká hladina cukru v krvi.    

Ciele liečby

Hlavným cieľom liečby metabolického syndrómu je zníženie rizika ischemickej choroby srdca. Liečba je zameraná predovšetkým na zníženie LDL („zlého“) cholesterolu, vysokého krvného tlaku a zvládanie cukrovky (ak sú tieto stavy prítomné).

Druhým cieľom liečby je zabrániť vzniku cukrovky 2. typu, ak sa ešte nerozvinula. K dlhodobým komplikáciám diabetu často patrí ochorenie srdca a obličiek, strata zraku a amputácia chodidla alebo nohy. Ak je prítomný diabetes, cieľom liečby je znížiť riziko srdcových chorôb kontrolou všetkých vašich rizikových faktorov.

Zmeny životného štýlu

K zmenám životného štýlu patrí zdravá výživa, zameraná na zdravú hmotnosť, zvládanie stresu, fyzická aktivita a odvykanie od fajčenia alebo iných závislostí.        

Lieky

Niekedy zmena životného štýlu nestačí na kontrolu rizikových faktorov metabolického syndrómu. Môžete napríklad potrebovať statínové lieky na kontrolu alebo zníženie hladiny cholesterolu. Znížením hladiny cholesterolu v krvi môžete znížiť pravdepodobnosť srdcového infarktu alebo mozgovej príhody. Lekári zvyčajne predpisujú statíny ľuďom, ktorí majú:

  • cukrovku,
  • ochorenie srdca alebo mali v minulosti mozgovú príhodu,
  • vysokú hladinu LDL cholesterolu.

Váš lekár môže tiež predpísať iné lieky na:

  • zníženie šance na infarkt alebo náhlu smrť,
  • zníženie krvného tlaku,
  • zabránenie vzniku krvných zrazenín, ktoré môžu viesť k infarktu alebo mŕtvici,
  • zníženie záťaže srdca a zmiernenie príznakov koronárnej choroby srdca.

Lieky je potrebné užívať pravidelne tak, ako vám to predpisuje váš lekár. Nemeňte množstvo lieku ani nevynechávajte dávku, pokiaľ vám to nepovie váš lekár. Je dôležité poznamenať, že aj keď užívate lieky na liečbu rizikových faktorov metabolického syndrómu alebo srdcových chorôb, stále by ste mali  dodržiavať zdravý životný štýl.

Krvný tlak
Autor: Prostock-studio/Shutterstock.com

Prevencia – ako sa môžem vyhnúť metabolickému syndrómu alebo ho zvrátiť?

Nakoľko fyzická nečinnosť a nadváha sú hlavnými faktormi, ktoré prispievajú k rozvoju metabolického syndrómu, cvičenie, zdravé stravovanie a ak máte v súčasnosti nadváhu alebo obezitu, pokus o chudnutie môže prispieť k zníženiu alebo prevencii komplikácií spojených s týmto stavom. Váš lekár vám môže tiež predpísať lieky na zvládnutie niektorých aspektov vašich problémov spojených s metabolickým syndrómom.

Zdravé stravovanie a snaha schudnúť, ak máte v súčasnej dobe nadváhu alebo obezitu

Zdravé stravovanie a mierne chudnutie v rozmedzí 5 až 10 % telesnej hmotnosti môže pomôcť obnoviť schopnosť vášho tela rozpoznať inzulín a výrazne znížiť pravdepodobnosť rozvinutia syndrómu do vážnejšieho stavu. To sa dá dosiahnuť diétou, cvičením alebo dokonca pomocou liekov na chudnutie, ak to odporučí lekár.

Cvičenie

Zvýšená aktivita sama o sebe môže zlepšiť vašu citlivosť na inzulín. Aeróbne cvičenie, ako je rýchla 30-minútová prechádzka denne, môže podporiť chudnutie, zlepšenie krvného tlaku, hladiny triglyceridov a zníženie rizika vzniku cukrovky. Väčšina lekárov a odborníkov odporúča 150 minút aeróbneho cvičenia týždenne. Cvičenie môže znížiť riziko srdcových chorôb aj bez sprievodného chudnutia. Akékoľvek zvýšenie fyzickej aktivity je nápomocné aj pre tých, ktorí nie sú schopní vykonávať 150 minút aktivity týždenne.  

Diéta

Osvojte si stravovacie návyky, kde uhľohydráty tvoria maximálne 50 % prijatých kalórií. Zdroj uhľohydrátov by mal byť z celozrnných výrobkov (komplexné uhľohydráty), ako napríklad celozrnný chlieb (namiesto bieleho) a hnedá ryža (namiesto bielej). Celozrnné výrobky spolu so strukovinami, ovocím a zeleninou vám umožnia prijať viac vlákniny. Jedzte menej červeného mäsa a hydiny. Jedzte radšej viac rýb (nie vyprážané). 30 % vašich denných kalórií by malo pochádzať z tuku. Konzumujte zdravé tuky, či už olivový olej, ľanový olej alebo orechy.   

Prevencia

Metabolický syndróm je stále bežnejší v dôsledku zvýšenia miery obezity u dospelých. V budúcnosti môže metabolický syndróm predbehnúť fajčenie ako hlavný rizikový faktor srdcových chorôb.

Metabolickému syndrómu je možné zabrániť alebo ho oddialiť, a to hlavne zmenou životného štýlu. Zdravý životný štýl je záväzok na celý život. Úspešná kontrola metabolického syndrómu si vyžaduje dlhodobé úsilie. Je teda dôrazne odporúčané:

  • denne sa venovať aspoň 30 minút fyzickej aktivite,
  • jesť veľa zeleniny, ovocia, chudých bielkovín a celozrnných produktov,
  • obmedzenie nasýtených tukov a soli vo vašej strave,
  • udržiavanie si zdravej hmotnosti,
  • nefajčenie.
Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
rozmazané videniesmädúnava